It is currently Fri Mar 29, 2024 9:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Intrebari hranire pui
PostPosted: Tue Jan 21, 2014 10:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare din nou acum vin cu un start la un acvariu nou numai pentru depunere are cam 40 de litrii cu separatie la filtru adica filtrul este separat de o placa de plastic cu ceva gauri mici l-am colantat alb .Deja mi-a depus astazi acum mai am citeva intrebari despre pui .Dupa cit timp trebuie sa le dau papa presupun ca artemia eclozata ,cite mese ,cit vor sta cu parintii,la cit timp trebuie sa pun artemia la eclozat mai multe sticle ?Deci o multime de intredari asta e!Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 2:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
bobo35 wrote:
...un acvariu nou numai pentru depunere are cam 40 de litrii.
Hm! :? La treaba asta suna ceva cam ciudat! Ai o pereche de pui de Discus care depun?
Dupa cit timp trebuie sa le dau papa?
-Poti sa incepi la 3 zile dupa ce au inceput sa manance de pe parinti.
presupun ca artemia eclozata
- Da.
cite mese
- Depinde cat traiesc nauplii. In apa dura traiesc mult (8h), in apa moale mor repede. (3h)
cit vor sta cu parintii,
- Pana-i desparti.
la cit timp trebuie sa pun artemia la eclozat mai multe sticle ?
- Acum! Doar o "sticla". (200 ml) Daca eclozeaza si merge toata treaba bine congelezi nauplii la doua ore dupa ce au eclozat si pregatesti mai tarziu, peste cateva zile, daca ai pentru ce, o tura noua, in asa fel incat sa eclozeze atunci cand ai nevoie de ei. Rezerva din congelator o dai puilor cand faci ceva gresit si ramai fara nauplii. Nu te lasa vrajit de reclama la oua decojite, ca-ti mor puii de foame cu ouale sub ei. Pui de cateva zile mananca doar ce misca!
Deci o multime de intredari asta e!
-Astea-s toate? La celelalte 458 de intrebari cunosti raspunsurile? ;)
Eu o sa mai trec p-aici, poate mai intrebi ceva. :?

PS:
Aici pe forumul asta sunt "Freeware" semnele de intrebare! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 11:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
E greu sa inmultesti discusi fara sa te documentezi. Cu informatia luata ''la botul calului'' nu ajungi departe.
Daca pui intrebari punctuale, la probleme cu care te confrunti sau pe care nu le intelegi vei primi si raspunsuri. Asa cum ai abordat problema, daca ar fi sa iti dau un raspuns complect ar trebui sa scriu o carte. Daca o scriu o cumperi? Glumesc.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 1:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
bobo35 wrote:
Salutare din nou acum vin cu un start la un acvariu nou numai pentru depunere are cam 40 de litrii

40l sunt foarte putini pentru o pereche de discusi.Merge la o pereche de scalari.Daca chinui o pereche de discusi in 40l nu numai ca-i vei da peste cap repede pentru ca nu te descurci cu chimia apei intr-un volum atat de mic,dar nici nu merita sa-ti se dea cineva raspunsuri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 8:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Multumesc mult pentru ajutor .Sper sa ma descurc ,dar cu aroganta lu" DRDISCUS nu cred ca ma ajuta prea tare mai bine ar sta deoparte pentru ca numai raspunsuri ciudate mi-a dat .Acum nu trebuie sa mai scoata discusi in afara de el ,care cred ca s-a nascut invatat .Cu stima celorlalti!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 8:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Salutare,
arogant-nearogant din pacate sa sti ca are dreptate. E mult prea putin 40 L pt o pereche de discusi. Un minim de 80-100 litri le sunt necesari si suficienti. Daca doi discusi respira, mananca si-si fac nevoile in 40 litri de apa, aceasta se va "strica" foarte repede, rezultatul fiind probabil pierderea perechii. Ph-ul apei la volume mici are tendinta sa scada rapid sub influenta formarii acidului carbonic si azotic in cazul volumelor mici de apa si te vei confrunta foarte repede cu socurile de ph in momentul schimburilor de apa. Aceste socuri probabil nu-ti vor omori discusii dintr-o data, dar sigur le va scadea in timp rezistenta si imunitatea.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 10:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
bobo35 wrote:
Sper sa ma descurc ,dar cu aroganta lu" DRDISCUS nu cred ca ma ajuta prea tare mai bine ar sta deoparte...

Daca nu il asculti s-ar putea sa ai nevoie in scurt timp macar de o ''aroganta'' de a lui. Imagineaza-te cerand ajutor la cabinetul medical iar drdiscus rasfoind linistit forumul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Wed Jan 22, 2014 11:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
In 70 si in 80 de litrii am crescut, tinut si reprodus discusi dar si atunci aveam in spate niste ani de reprodus multi alti pesti , plus ca pe atunci se tineau cu tubii (cumparam cu kilogramele) care nu mor in acvariu si nu-ti degradeaza apa cum fac resturile de mixtura (primeau si din asta), era ceva de lucru sa cresti o ponta in 80 de litrii, dar in 40 cum spui tu NU vei reusii si doar ai sa chinui pestii (pana la urma ai sa-i pierzi). Una din regulile general acceptate e ca un discus adult are nevoie de minim 50 l .Spor la documentat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 6:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ei bobo, ce-i cu icrele alea, iese ceva din ele, saaaau,... le papa ciupercile?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 1:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu sunt arogant de fel, ba din contra imi doresc cat mai multi discusari dar nu am timp sa dau explicatii si sa scriu pagini intregi, asa ca scriu scurt si la obiect.Ai sa ajungi la vorbele mele.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group