It is currently Fri Apr 19, 2024 9:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Wed Jun 05, 2013 2:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Se implinesc 2 ani de cand am fost cuprins de acest frumos "microb", iar dupa suisuri si coborasuri ma vad in postura "mult ravnita" de a avea parte de prima eclozare si de primii pui.
Pe data de 27.05.2013 o pereche formata dintr-un Leopard (femela) si un L.S.E. (mascul) au depus un numar impresionant de icre, ~2-300 de care s-au ocupat exemplar, parametrii apei erau 60PPM, ph 6.1, temp 29 grade, bazinul in care au depus are dimensiunile 37*37*40(L*l*h), filtrare prin burete bolborositor (modelul cu 2 bureti si lift de aer pe luciul apei), buretele fiind ciclat astfel ca masuram no2-0, no3-10-15. Pe data de 01.06.2013 dimineata am avut parte de prima surpriza, o gasca de ~40-50 de pui care acopereau la propriu masculul. Perechea desi nu s-a inchis la culoare, emana foarte mult mucus...se vedea cum se desprinde de pe ei suvite de mucus, mucus care a devenit "capcana" odata ajuns la suprafata apei, am gasit in el captivi 4 pui, deja morti.
A doua zi de cand au iesit puii la zbor am facut si primul schimb de apa de ~2l cu ajutorul unui furtunas de aer pentru a nu aspira si puii, urmand ca de fiecare data de atunci cand vad mizerie in descompunere sa aspir cate 2l de apa. Apa nou adaugata ajunge in bazin printr-un furtun de la o perfuzie "la picatura", apa fiind preparata din RO + retea la valoarea de 60ppm.
Apa de la retea are valorile : 340PPm, ph= 7,70.

Apelez la experienta si cunostintele voastre in a ma ajuta sa duc acesti pui spre maturitate, deoarece ma lovesc de cateva probleme:

1. Fiind prima ponta si perechea in "gazda" nu am cumparat o cutie mare de artemia si am apelat la cea de la pet-shop (artemia SERA la cutie) pe instructiuni scria ca eclozeaza de la 24-48, am pus la eclozat inca de pe 02.06 (am facut si o mica "crescatorie" un bazin special cu incalzitor in care incap 3 pet-uri de 2l, fiecare pet cu furtunas prin Capac, astfel sa pot avea artemia proaspata in permanenta) dar desi am citit si urmarit filmulete, artemia mea parca difera. Ceea ce am vazut prin filmulete prezenta o artemia "portocalie" pe cand a mea este galbuie-crem. Dupa ce opresc aerarea in bidon theoretic artemia se strangea la baza bidonului in video, pe cand a mea inoata in toata masa apei din bidon, mai ales la suprafata langa "coji" si multe oua neeclozate. Am reusit cu greu sa culeg artemia din recipient pe care am transferat-o intr-un alt bidon cu apa de retea unde am lasat din nou sa se decanteze ouale, cojile iar dupa 15min am tras din nou artemia din acest bidon si am trecut-o printr-un filtru de cafea, apoi am servit-o puilor.
Odata adaugata in cub, perechea a avut o reactive "ciudata"...au inceput sa tremure si parca sa "tuseasca" dar pentru scurt timp, apoi s-au linistit. Cativa dintre pui s-au desprins de parinti in acele momente si au iesit la explorat, cativa dintre ei chiar la "marea vanatoare".

2. Acei pui de care vorbeam la punctul 1. mai exact 8 la numar nu au mai revenit pe parinti, de 2 zile s-au adunat intr-un colt al bazinului, in spatele incalzitorului si "ciugulesc" de pe silicon. Am incercat cu un furtunas de aer sa "ii suflu" din acel colt dar fara rezultat, au revenit acolo. Acei pui, acum sunt jumatate ca si dimensiune fata de cei care stau pe parinti si din pacate nu mai pleaca de acolo nici cand hranesc cu artemia proaspat eclozata.

3. Datorita programului zilnic, ~10 ore pe zi nu sunt acasa, astfel ca nu are cine sa ii hraneasca in acea perioada cu artemia. Inainte de a pleca de acasa ii hranesc eu cu artemia. Am cumparat de la un crescator mancare congelata recomandata de acesta pentru pui. Cuburi de rotiferi si Cyclops cu care ii hraneste prietena la ~4h de cand le-am dat eu artemia. Credeti ca aceasta mancare congelata se merita sa o mai administrez, ajuta mai mult decat incurca?

4. Din cele citite se recomanda ca puii sa creasca intr-o apa cu o duritate mai mare, cand se recomanda trecerea lor treptat spre aceasta apa? Si ce valoare a ppm-ului o considerati optima?

Voi reveni diseara cu poze.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Thu Jun 06, 2013 7:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
1. Culoarea artemiei difera in functie de zona din care provine.
Naupli cauta sursa de lumina. Ai nevoie de un bec plasat langa pet ca sa concentrezi nauplii.
2. Acei pui ii treci la pierderi inevitabile.
3. Crezi ca prietena ar putea scoate furtunul de aer din pet, aprinde becul care concentreaza naupli si cu o seringa de 20 ml cu furtun atasat sa traga naupli si sa ii deverseze nefiltrati la pui? Cantitatea de sare ajunsa la pui este tolerata iar riscul de a pierde din pui datorita ocluziei cu coji este mai mic decat riscul de a pierde pui datorita inanitiei.
4. Discusii salbatici din Amazon isi duc puii in Tanganika imediat dupa eclozare. :lol:
Acum serios...cine recomanda? Aaaaa, ca v-a trebui sa adaptezi puii la apa in care ii cresti, asta depinde de tine cand incepi sa o faci.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Thu Jun 06, 2013 9:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Marius sa nu arunci cu pietre in mine si nici sa nu crezi ca incurajez acest lucru , eu acum la ultima serie de pui i-am lasat in pace pana la 2 saptamani , timp in care au mancat numai de pe parinti , dupa timp de ocateva zile le-am dat numai artemia eclozata caci doar atat mai aveam , iar acum de vreo saptamana le dau numai cyclopi si mixtura fara artemia deloc , toti au aceiasi dimensiune , de pierdut nu am pierdut decat 1 singur pui deoarece cred ca l-am lovit cand faceam curatenie , toti au aceiasi dimensiune ca si ceilalti din tura trecuta in care bagam artemia la greu .
Eu cu apa de la robinet ii invat inca din prima zi dupa eclozare si nu am avut nicio problema .
Toata treaba cu modul acela de hranire la mine a fost doar un test sa vad ce diferente pot fi intre doua ponte din aceiasi pereche iar pana acum nu am vazut nicio diferenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Thu Jun 06, 2013 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Calea sigura sau mai bine zis cea ideala este una singura Andrei. Restul variantelor sunt improvizatii de moment sau dat ca si sfat e ceva de genul ''...cu materialul clientului''. Diferenta intre aceste divagatii pe aceeasi tema o face doar numarul de drumuri pe care il face ulciorul la apa.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 11:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Nu ma asteptam sa revin cu astfel de probleme aici, dar iata-ma . :(
Astazi puii implinesc 11 zile de cand au iesit la zbor.
Acum 2 zile am vazut 2 dintre pui cu un comportament mai ciudat, s-au desprins de pe parinti, au cercetat pentru un timp prin acvariu dupa care s-au ridicat la suprafata apei, inotand si incercand parca sa sara din apa, acest comportament a fost timp de 1-2 ore, dupa care au inceput sa aiba spasme, sa inoate rasucit apoi au cazut la fundul bazinului, tot la fel...inotand in cerc pe fundul bazinului ca dupa 5min sa moara. Aseara din nou aceiasi problema doar ca de data aceasta 4 pui care au avut aceiasi soarta, am facut un schimb de apa de 5l si am adaugat cu o pipeta mica albastru de metil(am facut bine, rau?). Din pacate astazi vad ca sunt alti 2 care se comporta la fel.
Ceilalti pui ramasi stau pe parinti, au inceput si ei usor sa prinda tupeu in a cauta artemia prin bazin, dar revin in scurt timp pe parinti.
Schimburi de apa fac zilnic ~10-15l pe zi, apa adaugata cum am zis prin furtun de la un perfuzor, avand acelasi ppm, ph-ul variaza cam cu 0.2-0.4 de la un schimb la atul.
Lumina este asigurata de 2 module cu led in permanenta, in timpul zilei au iluminare mai puternica cubul fiind pozitionat in apropierea geamului.
Hranire:
8.00 artemia proaspat eclozata la pui, granule la parinti
12.00 artemia proaspat eclozata la pui
14.00 un cub congelat de rotative rosu
19.00 artemia proaspat eclozata la pui, o bucatica de mixtura la parinti
22.00 un cub congelat de cyclops la pui

Schimburile de apa se fac de 2-3 ori pe zi in functie de cata mancare neconsumata se afla pe fundul bazinului, schimb mai mare si cu stergerea bazinului cu buretele seara.

Va rog sa ma ajutati in elucidarea cauzei mortalitatii la pui si o modalitate de prevenire, stopare.

Atasez niste poze facute azi noapte.

https://plus.google.com/photos/10229079 ... 14P3i_jQfA

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Wed Jun 12, 2013 3:26 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Citeste articolul din link: http://www.discus-club.ro/articole/mortalitate_pui.htm
poate te ajuta...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Wed Jun 12, 2013 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Multumesc pentru referinta, am citit deja articolul cat si "sursa" de pe forumul vechi.
Modul de manifestare pare ~identic in cazul puilor, doar ca ai mei nu au burta supta ba chiar cei mai grasi si mai mari mor :( .
DIMETRAZOL in ce medicament se gaseste sau de unde se procura aceasta substanta?
Multumesc anticipat!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Thu Jun 13, 2013 5:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Mor astfel din cauza la nauplii. Se mai intimpla la unele serii ca la 10-20 zile sa moara unii dupa hranirile cu nauplii. Daca schimbi artemia uneori functioneaza si mortalitatile se opresc sau se reduc. Eu nu imi bat capul cind se intimpla asta cu cite o serie cu toate ca uneori pot muri destul de multi.... scapa cine poate.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 11:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Din pacate au ramas mai putini de 10. Am intrerupt de 2 zile hranirea cu artemia dar decesele au continuat. Poate faptul ca este prima tura de pui de la aceasta pereche i-a facut mai sensibili, poate viermii branhiali si-au spus cuvantul sau artemia a fost de vina. Dupa cim se prezinta situatia in cateva zile vor muri si cei ramasi si astept o noua depunere de la aceasta pereche. Voi cauta intre timp o artemia mai sigura si de calitate. Credeti ca ar fi necesar o tura de tratament preventiv al perechii inainte de o noua depunere? Am ca si medicsmente disponibile gyrodol2 si formol.
Fenomenul expus mai sus, indicat de ADX ar fi putut fi vinovat in cazul puilor de 9 zile? Atunci au aparut primele decese.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primii pui - nedumeriri
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 11:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca au murit si dupa ce nu i-ai mai hranit cu artemia probabil ca nu aceasta este de vina.
Eu nu am avut cazuri in care puii asa mici sa moara de vreo boala, insa cine stie, poate parintii sunt purtatori ai vreo unei boli la care ei sunt imuni, dar puii sunt foarte sensibili.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group