It is currently Fri Mar 29, 2024 12:59 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: schimb apa pereche
PostPosted: Tue Jun 04, 2013 12:43 am 
Offline

Joined: Sat Feb 11, 2012 3:55 pm
Posts: 227
Location: Bucuresti
salutare

am si eu o pereche de leoparzi care a depus si as dori sa stiu cum sa procedez in ceea ce priveste schimbul de apa

metionez ca apa am schimbat o in bazinul in care e perechea in seara premergatoare depunerii, acum cand ar trebui sa fac urmatorul schimb de apa si in ce cantitate (bazinul e de 64l) si apoi cum sa procedez mai departe in ceea ce priveste acest aspect

multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimb apa pereche
PostPosted: Tue Jun 04, 2013 8:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
In aceasta perioada, de la depunere pana la iesirea la zbor a puilor este de preferat sa nu faci prea multa "zarva" in acvariu, daca in aceasta perioada vei evita hranirea perechii, sau daca acestia accepta hrana granule atat cat ciugulesc ei, deci evita schimbul de apa acum. Nu spui nimic de filtrare la acest bazin, desi presupun ca exista.
Si eu am pui iesiti de 4 zile la zbor (primii mei pui), intr-un cub cu volum asemanator cu al tau, filtrare prin "burete bolborositor". Perechea accepta hrana, am inceput din a 2-a zi de cand au iesit puii la zbor sa schimb cate 2-3l de apa cat sa aspir mizeriile si mucusul desprins de pe parinti urmand sa fac acest procedeu de cate ori am observant mizerie in descompunere. Am gasit pui morti "captivi" in acest mucus la suprafata apei. Pentru a nu aspira "aschimodiille" am prins un bat de frigarui de un furtun de aer cu care pot feri puii iar "debitul" cu care trage ma asigura ca nu voi aspira si puii. Apa nou adaugata in bazin (preparata in cazul meu RO + retea) lasata la statut cu 24h inainte o adaug printr-un furtun de la un perfuzor "la picatura" pentru a nu modifica brusc nici un parametru al apei.
Iti urez mult success si ape limpezi.

P.S.: nu stiu daca ceea ce am facut eu este tocmai correct (dar a avut rezultat in cazul meu), informatiile le-am cules de pe forum, in acest topic au fost oferite multe informatii pe aceasta tema : viewtopic.php?f=15&t=163

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimb apa pereche
PostPosted: Tue Jun 04, 2013 12:05 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 11, 2012 3:55 pm
Posts: 227
Location: Bucuresti
filtrarea e asigurata de filtru burete cu talpa ingreunata

multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: schimb apa pereche
PostPosted: Tue Jun 04, 2013 1:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Mustang ti-a aratat corect pasii ce trebuie urmati, dar eu as mai completa cu faptul ca nu mai este necesar sa adaugi apa de osomoza, dupa ce puii au inceput sa inoate, iar cu cantitatea de apa ce poate fi schimbata poti sa mergi pana la 10% din volumul bazinului/zi.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group