It is currently Fri Mar 29, 2024 8:43 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Acvariu biotop cu discus
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Cam cum ar trebui sa arate un acvariu biotop cu Discus? Cat de grea este realizarea sa? De ce amanunte trebuie sa tinem seama? Ce plante? Buturugi? Nisip sau pietris?..........
Cand ma refer la biotop nu ma refer la "si asta ar merge...", vreau sa vedem aici in imagini (daca se poate) cum arata cu adevarat un acvariu biotop. Stiu ca am aruncat o intrebare mai "delicata" dar sper sa gasesc raspunsuri aici.
As fii pus intrebarile altfel dar gripa asta sick0010 nu prea ma lasa sa scriu si .......

Multumesc.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Am mai postat pe forum, dar vezi aici:
Image
Aici sunt mai multe poze cu acest loc doi, care daca nu ar fi avut vizibile acele taieturi ale lemnelor, poate ar fi castigat, dupa cum spune si Amano in comentariul sau.
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... =-1&id=169

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 pm
Posts: 139
Location: Sibiu
cam astea sunt cele mai importante imagini pe care le-am cules de ici de colo... cam cum ar trebui sa arate un discus biotop. sper ca te ajuta :). numai bine!

Image



surse:
http://www.flickr.com/photos/ouscazz/35 ... 7/sizes/o/
http://www.flickr.com/photos/ouscazz/
http://www.aquapress-bleher.com/
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:24 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:53 am
Posts: 8
Location: Baia Mare
Spre astfel de acvarii ar trebui sa se orienteze adevaratii iubitori de discus....... si sa lase deoparte incercarile primitive de felu' "discusi in acvariu plantat cu 1 W/litru".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ce palnte ar trebui sa avem intr-un acvariu biotop? (daca ar trebui)

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 pm
Posts: 139
Location: Sibiu
mai deloc... poate ceva plante de suprafata dar atat... aa si frunze moarte

LE: primele 7 poze de sus din ce-am postat eu exemplifica foarte bine biotopul discusilor cat si atmosfera si culoarea apei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Da este vorba de "blackwater" pe care o putem "imita" cu produsul JBL Tropol nu? Am mai vazut poze cu acvarii numai cu buturugi acoperite cu muschi de Java. Cum vi se pare ideea?

Multumesc,

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
Eu am mai bagat la discusi niste frunze de ceai indian...ca am avut de la betta (am avut crescatorie) sunt frunze uscate si da culoarea maro la apa...mai ai si niste plicuri de black tea speciale pt acvarii si am mai cumparat acu din hornbach niste turba.da cam aceeiasi culoare la apa ca in primele poze.Mai poti da culoarea asta si cu multi mopani,nuci de cocos...In biotop-ul de la discusi,nu prea merg plante,doar ceva radacini,am vazut chiar si bambus pe la cineva...Acu fiecare are gusturile lui la ce tine de amenajarea unui acvariu,dar eu prefer cu muulte radacini,crengi si apa mai maro,da o sensatie misto asupra acvariului si a pestilor.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:30 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 06, 2010 9:47 am
Posts: 3
Porcu wrote:
Spre astfel de acvarii ar trebui sa se orienteze adevaratii iubitori de discus [smilie=happy0034.gif] ....... si sa lase deoparte incercarile primitive de felu' "discusi in acvariu plantat cu 1 W/litru" :mrgreen: .

Sa inteleg de aici ca setupurile mele sunt exemplele negative din lumea discus hobby :mrgreen:
Acvaristica din ultimi ani nu mai este un simplu hobby, ci s-a ridicat la rang de arta.Arta o creaza artistul ca imbold al viziuni lui,nu are o regula ,nu se incadreaza intr-un tipar,nu plagiaza,ci efectiv este ceea ce a simtit el in momentul formarii lucrarii.Sigur ,sunt artisti buni si artisti slabi :mrgreen: asta fiind doar o chestie de feeling...al publicului critic.
In alta ordine de idei majoritatea discusilor nostri s-au nascut captivi intr-un cadru pe care l-am ales noi si pe care incercam sa-l facem propice dezvoltarii lor in bune conditii, dar, sunt doar incercari de a imita natura,pentru ca daca ar fi reusite s-ar numi ca ne jucam de-a "Doamne Doamne"
Ce ne face sa credem ca un roman nascut crescut in Romania nu se adapteaza cu succes in Anglia sa zicem,clima mai umeda oare il ucide?vacile lor maninca alt fel de lucerna,oare romanul nostru nu se va adapta?sau poate un arab care traieste la noi in Romania,sufera modificari genetice?ii ies copii caucazieni tristi si frustrati cu gandul la biotopul lor natural arid si sterp?
Atunci sa revin la discusareala,sa-i dam inainte toti cu acvarii maron si lemne multe...oare cat de variate vor fi intre ele? Am putea crea si un catalog de sablone,de ce sa punem omul sa creeze?poate fi obositor!
Cu toata stima si respectul cuvenit pentru forum si membrilor ei(multi adevarati maestri in cresterea si reproducerea acestui peste minunat discusul),chiar nu am dorit sa deranjez pe nimeni.Nu iau nimic personal ,dar votul de blam se vede iar daca fotografiile mele sunt stnjenitoare rog admini sa le "rada"
Si inca ceva,nici Aquascapeul nu imita natura ,stim bine ca palntele nu se dezvolta asa armonios,fara alga,si intr-un numar si un contrast frumos asezonat, ci acolo unde se dezvolta o specie ocupa spatii mari ...nu e loc de plante diverse asezate dupa inaltimi si crescute dupa dimensiunile...frumosului ca sa zic asa.Deci intr-un cuvant in bazinele noastre intervine imaginatia acvaristului
Multumesc pentru rabdarea de a-mi fi citit aceste cuvinte


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu cred ca-ti faci complexe degeaba. E acvariul tau, pestii tai, iti place asa cum e?
Daca da, e ok,...si gata.
Sper ca n-ai de gand sa multumesti toata lumea. :)

P.S. Chiar imi aduc aminte de creatiile maestrilor discusari din Asia. Pe aceia cum ii presezi intr-un biotop amazonian? Cu buldozerul de 1000 CP?
Nu-i frumos ce-i frumos. Ii frumos ce-ti place.
Pe de alta parte tre sa-i dau si lu @Porcu tributu´ :D
(Ca altfel iara ia bata la mine) [smilie=character0110.gif]
Daca scrii "Biotop" sub poza, tre sa si semene cat de cat cu unu´.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group