It is currently Wed Apr 17, 2024 1:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 12:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
Ciprian Marcu wrote:
mariusvlad wrote:
La fiintele rationale caracterul poate fi modelat, la celelalte el ramane asa cum este inscris in gena si va fi schimbat doar prin incrucisarea cu exemplare mai "blande" din acest punct de vedere.
Are legatura si cu mediul in care se dezvolta vietatea respectiva. Unele gene sunt activate sau dezactivate in functie de intereactiunea organismului cu mediul. Nu de putine ori un discus isi consuma icrele sau isi ciomageste perechea sau vecinii cu un motiv. Faptul ca motivul nu este evident e alta treaba. Daca ar putea vorbi ne-ar cam injura uneori. :lol: Un mascul poate sa manance o gramada de ponte facute chiar cu femele diferite, apoi "sa-si gaseasca iubirea" si sa aiba grija de icre fara probleme. La una din perechi dupa ce le-am scos puii pe care i-au ingrijit mai mult decat de obicei, masculului "i s-a pus pata" pe femela si nu contenea cu bataia. A trebuit sa-i separ cu o plasa si abia dupa mai bine de 6 luni i-a trecut supararea si am putut sa-i las impreuna din nou desi au fost mai multe incercari in sensul asta si chiar au depus prin "gard". :D
mariusvlad wrote:
Si acum vine inevitabil intrebarea, cate perechi de discusi domestici au reusit sa ridice o ponta din prima?
Intrebarea s-ar putea pune si altfel. Cate perechi de discusi au avut conditiile necesare sa ridice o ponta din prima? Nu ma refer doar la duritate, pH si cativa parametrii importanti.
Sint perfect deacord!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 12:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ai dreptate Cipriane dar prin cele afirmate nu ai contrazis teoria conform careia aceste caractere se transmit generatiilor urmatoare. E clar ca acest comportament nu se manifesta permanent altfel ar disparea acesti discusi.
Si ca sa mai pun un lemn pe foc..., am o pereche de Xingu cu pui din prima depunere in acvariul comun si acum se pregateste sa depuna o alta pereche tot Xingu. Nu am nici un dubiu ca ambele perechi vor creste puii din prima ponta, atat cat ii vor lasa ceilalti colocatari, ba chiar as putea sa pariez tot salariul meu ca vor reusi acest lucru. Ai putea sa pariezi ca o pereche de pigeoni ai caror parinti au avut ''botnita'' la icre, crescuti in conditii ideale ar putea face acelasi lucru ?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 12:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ce-i cu voi?! Te pomenesti ca nu va mai plac Pigeonii! A trebuit sa va convingeti singuri, in loc sa fiti acum mult mai departe. Tare greu si incet merge treaba inca. Nu se gaseste unul sa ia taurul de coarne.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pigeonii sunt greu de crescut Ioane. Sunt mult mai sensibili la boli si la calitatea apei fata de nonpigeoni, se maturizeaza repede dar traiesc doar jumatate cat salbaticii, perioada fertila este mult mai mica fata de ceilalti... Si asta ti-o spune unul care a trait de pe urma lor.
Daca incepi acest hobby cu pigeoni este echivalentul rezidentiatului in medicina. E frumos dar obositor, treci prin toate bolile si te calesti pentru ce urmeaza. Dupa 4 ani iti iei 6 Nahmunda si uiti ca ai discusi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 1:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Cu toate ca nu am ridicat nicio ponta pina acum (sint pe
cale de a avea una acum) eu cred ca tine de conditiile
in care perechea depune icrele. Nu cred ca mostenirea
genetica se poate schimba in cateva, chiar si zeci, de
generatii. Poate ma insel, dar asta e parerea mea, tine
de conditiile de mediu si nu are nimic de a face cu
mostenirea genetica. Cred ca pentru a schimba mostenirea
genetica e nevoie de mii de ani, daca nu milioane.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 3:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
mariusvlad wrote:
Ai dreptate Cipriane dar prin cele afirmate nu ai contrazis teoria conform careia aceste caractere se transmit generatiilor urmatoare. E clar ca acest comportament nu se manifesta permanent altfel ar disparea acesti discusi.
Si ca sa mai pun un lemn pe foc..., am o pereche de Xingu cu pui din prima depunere in acvariul comun si acum se pregateste sa depuna o alta pereche tot Xingu. Nu am nici un dubiu ca ambele perechi vor creste puii din prima ponta, atat cat ii vor lasa ceilalti colocatari, ba chiar as putea sa pariez tot salariul meu ca vor reusi acest lucru. Ai putea sa pariezi ca o pereche de pigeoni ai caror parinti au avut ''botnita'' la icre, crescuti in conditii ideale ar putea face acelasi lucru ?


Exista si o componenta genetica in procesul asta bineinteles dar comportamentul nu prea intra la categoria "caractere transmisibile" pentru ca e ceva mult mai complex ce tine de intereactiunea cu mediul, starea de sanatate, etc. si implicit diverse reglari hormonale care-l fac sa se comporte intr-un anume fel. "Caracter transmisibil" ar insemna sa existe o predictibilitate in momentul cand reproduci 2 pesti(presupunand ca stii deja ingredientele) si sa respecte anumite reguli. Nu cred ca cineva poate sa spuna ca din perechea X care avea grija de pui, 100% din progenituri vor proceda exact la fel sau ca rezulta un anumit procent care vor avea grija de icre si pui ...si altii nu, conform legilor mendeliene sau altor tipuri de segregare a caracterelor.

Cei salbatici au trait intr-un mediu sanatos si implicit comporatamentul nu ar trebui sa fie prea viciat. Si nu de putine ori sunt tinuti in captivitate in bazine care tind sa recreeze oarecum conditiile din mediul natural si depun acolo. Asta-mi aduce aminte de un comentariu interesant facut de Cesar Millan(meseriasul in psihologie canina) la o emisiune unde a fost invitat. Spunea de cainii din Mexic, ca sunt slabanogi si le-ar prinde bine mai multa hrana dar nu au probleme psihologice precum cei din SUA care-s imbracati, li se serbeaza zile de nastere etc. dar sunt agresivi si sufera de anxietate printre altele.

Sunt si perechi care fac treaba din prima. Astia ar fi un exemplu:


Cu toate ca pe tatal masculului din film il mai apuca strechea si la cateva zile i se nazarea brusc sa atace puii, cel din film s-a comportat exemplar. La fel si un frate de-al lui din alta pereche. Pentru Pigeoni-i mai albi imi fac probleme pentru urcatul puilor pe parinti nu pentru faptul ca au apucaturi. Conditii ideale insemna tinuti in bazin steril, apa de teava si mancarea afereanta sau conditii naturale...imposibil de reprodus in totalitate.
Altfel sunt stimulati pestii sa pazeasca ponta in bazinul comun. Un mascul care a fost cu 2-3 femele diferite le halea icrele de cum le faceau cu toate ca era si el excitat n-a executat nici o trecere peste icre. In bazinul comun si-a ales el o urata :lol: si au avut larve pe geam de vreo 2 ori. La fel si cu alte cazuri cand daca nu-i femela care sa-l stimuleze (cu toate ca se comporta ca perechi "normale") rezultatele sunt foarte slabe. De asemenea sunt si cazuri cand "pofta vine mancand" :mrgreen: si dupa multe luni sau chiar un an se pune masculul pe treaba serioasa.

mariusvlad wrote:
Si acum o exemplificare: putinele perechi F0, F1 si chiar F2 pe care le stiu scot pui de la prima depunere deoarece, glumind, nici un scafandru nu umbla pe Amazon cu plasa de protectie a icrelor, deci nu are cum sa apara acest defect printre acesti discusi. Stie cineva vreo pereche de salbatici sau F1 care isi manaca icrele?


Uite ce zicea Dr. Eduard Schmidt-Focke in cartea lui "Schmidt-Focke's Discus Book": "This confusion of instinc occurs particularly often in the captive young offspring of fish caught in the wild."

kirucd wrote:
Nu cred ca mostenirea
genetica se poate schimba in cateva, chiar si zeci, de
generatii. Poate ma insel, dar asta e parerea mea, tine
de conditiile de mediu si nu are nimic de a face cu
mostenirea genetica. Cred ca pentru a schimba mostenirea
genetica e nevoie de mii de ani, daca nu milioane.

Se poate schimba chiar si intr-o generatie, depinde ce se urmareste si care-s ingredientele.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 4:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Continui sa cred ca mostenirea genetica nu se schimba in cateva zeci de generatii
decat daca intervii la nivel molecular, ceea ce cred ca nu este cazul. Nu am experienta
ta ( a voastra) dar legile naturii sint doar universal valabile si, repet, nu cred ca poti
schimba mostenirea genetica. Totul tine pina la urma de conditii, nu de genetica. Chiar
daca vorbim de discusi crescuti in captivitate timp de mai multe generatii tot nu cred
ca isi pierd caracteristicile genetice in ceea ce priveste propagarea speciei. Sau poate
faptul ca isi mananca icrele sau nu, sau are grija de pui sau nu, nu tine de genetica.
Posibil sa nu tina de genetica.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 8:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
in continuarea lui Marius:



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 4:01 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Nu am multa experienta in acest domeniu dar asa cum s-a mai zis cred ca mancatul icrelor sau a puilor este rezultatul stresului (fie provocat de calitatile apei, agitatiei din jur sau chiar un stres indus de catre tinerii parinti care "s-au trezit ca au icre/pui " si din lipsa de experienta devin sa zicem coplesiti de situatie)

Am inceput sa scriu acest post deoarece ma macina o intrebare:

Nu credeti ca intr-o oarecare masura pentru perechile tinere acest comportament poate fi ceva "natural"? Sau mai bine zis poate cineva sa afirme ca in Amazon acest comportament nu este intalnit?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 5:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Atunci hai sa o numim coincidenta faptul ca Nhamunda lui @aronmures au scos pui din prima, ca Xingu F1 ai mei au scos pui din prima, si daca nu ma insel si Harry-ab a patit acelasi lucru, toate perechi foarte tinere. Nu acelasi lucru se intampla la aceeasi discusari cu domesticii, sau poate ma contrazic? Eu am un caz caz izolat, dar este exceptia care confirma regula.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group