It is currently Tue Apr 30, 2024 12:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 11:04 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
-ieri a fost sorocul eclozarii la a 2-a depunere a ringilor.
-pe 4.03 ora 12.30= 200 icre, 5.03 la ora 20.30 = 65 icre, 06.03 ora 4.00 = 45 icre, ora 8.30 = 39, ora 12.30 = 32 icre...
-nu mai aveam rabdare, m-am dus la baie, am stat vreo ora iar la intoarcere, pe con in fata am vazut doar 7-8 icre rosii, am crezut ca le-au mancat, m-am enervat, am bagat cel mai gros furtun si am scos 50% din apa, am inceput sa plang...
-dupa schimbul de apa m-am dus "sa ma cert cu ei" si am vazut ca niste scame bej (eu credeam ca puii sunt de culoare neagra!)... erau 3 pui prinsi de con, neaspirati... parintii i-au mutat in spatele conului, eu nu am vazut operatiunea, cand am revenit de la baie ei innotau in bazin, nu parea sa le pese de con...
-am fost vraiste toata ziua de ieri, sunt o criminala, iar EI au fost suparati toata ziua, ca forma de "razbunare" au mancat cei 3 puisori si au stat numai langa con, au refuzat hrana!
-un amic imi zicea ieri ca e bine ca sunt pereche si ca el fecundeaza, ca in 21 zile de la intrarea in casa mea au avut doua depuneri
-am gresit la cantitatea de metilen, la 90-100 litri (am pastrat mai putina apa in bazinul de 126L) am pus 5.5 ml, trebuia mai mult, altfel aveam din 200 de icre 180 vii si era clar ca nu apucau sa mute toti puii in spatele conului
IATA IMAGINILE:
-cei 3 muschetari pe 6.03 (2 in dreapta si unul in stga): http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... fullsize=1
-icrele din 4 martie: http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... fullsize=1

oricum au depus la interval de 8 zile, sunt in primul lor ciclu de depunere, asa incat se poate ca sapt viitoare sa vad in sfarsit animele mici (care stiu ca sunt bej, cu o coada transparenta stil ac)...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
teorie ai invatat ,ai facut si practica ,acum ca ai si ceva experienta cu depunerile si perechea binenteles, sigur o sa apara si rezultatele ;) saptamina viitoare o sa te vad cu vreo 100-200 de ring puradei . :mrgreen: In rest rabdare si perseverenta si o sa vezi, rezultatul nu o sa te dezamageasca. multa bafta in continuare.

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 11:32 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
adica ma duce capu' dar animalele mici au vrut sa ma puna putin sa astept (stiind ca e cel mai mare defect al meu aceala ca nu am rabdare).
Mercic pt incurajari, la tine a venit apa la ambele mori (perechi), pe mine ma pun la incercare cu rabdarea... ieri le-am zis ca daca sapt viitoare nu scot puisori ii vand cu reducere! (e clar ca nu pot sa-i vand vreodata, pt ca i-am primit)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 12:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Asta asa ca o invatatura de minte sa nu te mai infurii si sa casti bine ochii cand ai o pereche cu icre in bazin. Cine stie cati pui ai aspirat cu furtunul ala. Discusareala se face fara nervi, altfel gresesti. Se pare ca esti pe drumul cel bun. Singura chestie care o sa iti dea mari batai de cap sunt puii diformi pe care o sa trebuiasaca sa ii omori (eu nu prea pot), si poate mortlitatea de pe la intarcarea puilor si la 4 saptamani. Dar se pare ca inveti si chiar te felicit, esti una din putinele femei acvarist care s-a bagat la discus. Daca o faci din pasiune si nu pentru profit rezultatele o sa apara, numai sa ai destul loc in casa pentru mult mai multe acvarii.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 1:12 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Buna Septi,
-din pacate toti avem calitati/defecte... degeaba imi dai in cap ca tot nu voi deveni mai rabdatoare...
-daca la 12.30 erau 32 icre, la 15.20 am vazut vreo 7 in fata, deci am aspirat maxim 22 pt ca 3 au ramas (au fost mai rezistenti)
-poate in locul sacrificarii gasim donatia, e o forma de manifestare a credintei
-eu am inceput cu discusii la varsta asta!!! pana acum n-am avut pesti nici macar la bol! nu-mi place mirosul de peste, nu mananc peste nici icre (parintii, Dumnezeu sa-i ierte! gateau peste cand lipseam minim 2 zile de-acasa sa nu miroasa... nu suportam)... am innebunit probabil (oricum nu miroase a peste in casa, am grija sa schimb mii de ape, sa pun solutii, filtre externe peste tot...). Iti multumesc pt compliment, sunt convinsa ca mai sunt multe alte femei care se ocupa de discusi sau de alte specii, dar probabil stau mai retrase, le doresc sa vorbeasca despre ceea ce fac pt ca merita!
-daca ne gandim la profit NU-L VOM AVEA NICIODATA, daca ne gandim ca avem o pasiune si dincolo de ea vrem sa ne amortizam investitia 100% VOM PRIMI RECOMPENSA (in principal pt a lua alte si alte varietati, nu pt a "face burta")... nu m-am gandit la bani niciodata pt ca nu am dus lipsa, poate de-asta Cel de Sus mi i-a dat fara a-i cere sau a-i dori, crede-ma ca nu depun eforturi in a vinde ceva, am o multime de cunostinte, la importul precedent imi zicea un coleg sa pun 1500 de e-mailuri cate pers sunt in baza de date a firmei si garantat se dau in 24h 100 de discusi...nu am procedat asa pt ca nu vreau sa intru cu forta in casuta de email a unor cunoscuti
-am un bazin urias de vreo 280 kg la firma si 480 l, dar am si o minunata mobila de epoca in sufragerie... am adus-o de la Cj pt ca o persoana urma sa vina sa o ia in "cateva zile" zicea...si sunt 4 luni! vreau sa-l plantez si sa fie o minune (visez deja!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Anca, oricare dintre noi putea sa-ti spuna ca perechea muta larvele. Daca intrebai la ce trebuie sa fi atenta. Ai grija ca te mai asteapta si alte "Surprize"! Si nu vor fi doar placute.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 2:19 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
buna Ioan,
stiam ca muta larvele, dar intr-o ora cat am lipsit de langa ei nu stiam ca vor reusi sa mute zeci de pui, apoi eu cand am ajuns in zona lor parintii innotau si nu prezentau interes fata de con. De-asta am zis ca le-au mancat, icrele lipseau de pe con, ei isi vedeau de viata... nu am schimbat apa in 2 minute... ci dupa vreo 10-15, cand i-am vazut nepasatori...
Surprize neplacute ne asteapta la fiecare metru, daca e sa ne gandim numai la ele, nu mai pasim decat cate 10 cm/h... imi plac provocarile si am si timp pt ele, sunt bienvenite. Se spune ca timpul le rezolva pe toate, urasc asta, prefer sa rezolv eu timpul si sa sfidez regulile... dar taote trec si vin altele, e legea firii.
O zi frumoasa sa ai si La multi ani! sotiei pt ziua de maine
anca


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 4:36 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
*depunere noua de ziua femeii!!!
* http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... fullsize=1
*super pereche, depunere dupa 4 zile si cu icre mai multe si la fel de mari
in planul apropiat se vede femela! extrem de cuminte, maine nu mai aspir, promit sa stau pe langa ei, dupa 17 maine astept roadele "muncii" lor, sunt doar 2 icre albe


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 6:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:24 am
Posts: 150
Location: Dr. Tr. Severin
Felicitari!!
Rabdare si tutun

_________________
Bun venit in Romania!!! Dati-va ceasul cu 50 de ani inapoi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 8:26 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Felicitari Anca si succes pina la urma sigur vei reusii sa ai si puiuti.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group