It is currently Thu Mar 28, 2024 11:59 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Ce e asta?
PostPosted: Sun Jun 29, 2014 7:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Nu am mai vazut asa ceva in acvariu pana acum.Trebuie sa-mi fac griji sau nu e necesar??? Momentan am gasit doar unul desi am cautat aproximativ 2 ore sa vad daca mai sunt....SFATURI va rog!


http://www.youtube.com/watch?v=kHdMgtuh ... RRH4Ndv4WA

http://www.youtube.com/watch?v=GAl6Mpix ... WA&index=2

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Sun Jun 29, 2014 8:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Nu se distinge clar din film ce vierme ar putea fi dar sunt specii care-si "fac veacul" prin filtru/substrat fara sa deranjeze discusii. Cat timp pestii au apetit, sunt activi si au apa curata nu mi-as face mari probleme.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Sun Jun 29, 2014 10:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Foarte agili si se rup usor?
viewtopic.php?f=9&t=6612


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Mon Jun 30, 2014 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Am vazut de unde apar viermii.Sunt eliminatzi de care pesti.Probabil usturoiul din mixtura face treaba.
Ce recomandati ca tratament de urgentza?

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Mon Jun 30, 2014 9:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Inseamna ca ai descoperit un parazit nou, pana acum inca necunoscut la Discus.
Cel putin mie. Nici cel putin asemanator ca dimensiune n-am intalnit, nici personal, nici descris prin carti.
Il cunoaste cineva? Daca chiar este asa, poti sa incerci cu medicamente, dar care anume medicament trebuie incercat poti sa afli doar dupa ce sti cu ce parazit ai de-a face.
Atentie la "Panacur"! Acest medicament a cauzat moartea tuturor discusilor dintr-un acvariu in care au fost tratati de catre un bun cunoscator al acestor pesti, si nu a fost singurul care a relatat despre asemenea intamplari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Mon Jun 30, 2014 10:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Viermii au aparut in acvariul cu pui, unde sunt hranitzi mai des cu mixtura decat restul pestilor. Cel mai mic pui (ramas in urma) l-am vazut cum a eliminat un vierme de aproximativ 6-7 mm lungime. Si eu am crezut prima data ca mi se pare, dar dupa ce a ajuns pe fundul acvariului a inceput sa circule. Am stat la panda mai mult ca de obicei, tocmai sa vad daca nu au camallanus.
Nu stiu exact ce sunt ,dar sunt sigur ca a fost eliminate de peste.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Mon Jun 30, 2014 10:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu poate sa fie altceva decat Camallanus. Mie mi-a parut de cativa cm in imagini, cauza pentru care am presupus c-ar trebui sa fie altceva.
Este acelasi fel de viermi in ambele filme? Par diferiti, in primul mai deschis la culoare, mai lat si mai scurt decat in al doilea. :?
Primul seamana cu un vierme plat, care nu are ce cauta in pesti.
Nu i-am vazut inca in realitate, ar trebui sa fie rosii.
http://www.myaquariumclub.com/camallanu ... -1684.html
Traducere:
Au trecut trei saptamani de la primul tratament contra viermilor Camallanus in acvariul cu vivipari.
Urmeaza al doilea tratament.
3 săptămâni ar trebui să fie suficient timp ca sa fi eclozat toate ouăle de Camallanus. Acest tratament omoara doar viermi adulți, nu si la ouăle lor. Pentru a ucide toati paraziții sunt necesare doua tratamente.
Unele simptome au reaparut la peștii mei: anus clar, inoata și se aciueaza/mentin lângă sistemul de încălzire.
Primul pas a fost aspirarea pietrișului și un schimb de apă de 90%.
Am adăugat 6 linguri de levamisol, dizolvat în apa de schimb, pentru a trata acvariul de 120 L. (?!)
După adăugarea medicamentelor, se văd reacții imediate la pești care au fost puternic infestati și aproape nici o reacție la alti pești. Am menționat în primul meu post pe blog că dalmatiana mea, Molly, a fost singura care a avut vizibil viermi iesiti din anus. În a doua rundă de tratament, ea a început imediat sa inoate haotic. Presupun că acest lucru se datorează faptului că ea a fost cea mai puternic infectata, a avut un sistem imunitar slăbit și s-a re-infectat ușor cu Camallanusi nou eclozati. Alti câtiva peștii au devenit ușor letargici, iar cei mai multi par neafectati de medicamente.
Am hrănit peștii după schimbul de apă si toti, in afara de trei, au mâncat. In prima zi de tratament se obsearva o reducere a activitatii in acvariu. Mă aștept să mai văd a doua zi niște viermi expulzati.
Seara primei zile: Peștii sunt letargici și stau pe fundul acvariului. Am considerat necesar sa mut otocinclusii in carantina. Deși au făcut o tura de tratament, acționează haotic în timpul celui de al doilea.
Este un tratament dur. Este mai bine să previi infectia, decât să tratezi pestii contra acestor viermi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Tue Jul 01, 2014 8:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Ioan C. wrote:
.
Este acelasi fel de viermi in ambele filme? Par diferiti, in primul mai deschis la culoare, mai lat si mai scurt decat in al doilea. :?
Primul seamana cu un vierme plat, care nu are ce cauta in pesti.
Nu i-am vazut inca in realitate, ar trebui sa fie rosii.
[/i]

Da este acelasi vierme odata filmat in acvariu,iar apoi in galeata.Ieri am mai observant catziva.Cel mai mare pe care l-am vazut cred ca avea 12 mm(ochiometric),sunt foarte subtiri si nu sunt un rosu clar...vreau sa spun ca mai mult tenta de roz cam 75% a corpului(partea din fatza) iar spatele e mai albicios.
Nu am o camera performanta sa pot sa-i filmez mai clar de atat.
Deocamdata singura legatura care am vazut ca o au u pestii a fost acea eliminare... si credeti-ma m-am uitat ore in sir.Nu am vazut sa iasa din anusurile pestilor asa cum face camallanus.
Astazi cumpar ce mi-ai recomandat.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Tue Jul 01, 2014 1:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
whitesnake wrote:
Cel mai mic pui (ramas in urma) l-am vazut cum a eliminat un vierme de aproximativ 6-7 mm lungime. Si eu am crezut prima data ca mi se pare
dar sunt sigur ca a fost eliminate de peste.
whitesnake wrote:
Nu am vazut sa iasa din anusurile pestilor asa cum face camallanus.

Adica sa iasa fara sa fie eliminati ?! Ca pare un pic contradictoriu ; nu stiu cum se manifesta camallanus .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Tue Jul 01, 2014 1:57 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 04, 2010 8:56 am
Posts: 374
Location: Neamt
JBL Gyrodol cred ca te-ar ajuta.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group