It is currently Thu May 16, 2024 8:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Tue May 18, 2010 4:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
cere sa-ti imprumute cineva un hranitor cateva zile...sau nu stiu alta solutie.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Tue May 18, 2010 5:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Cei mari o saptamana fara hrana nu patesc absolut nimic... Ba le va creste cheful de viata zic eu.NU stiu daca ai specificat la cei mari... Plantat sau steril? Daca e plantat stai linistit. Faci un schimb masiv de apa inainte de plecare si te vor astepta cu mare drag.

Apropos, vacanta placuta!

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Tue May 18, 2010 5:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:13 pm
Posts: 269
Location: Mioveni Arges
acvariu mare este plantat,am fost la el si am vazut ce are acolo.

_________________
If it was easy, everybody would be doing it.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Tue May 18, 2010 7:06 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:19 am
Posts: 18
Location: Copaceni - Jud. Ilfov
Multumesc pentru urari. Intre timp am donat toate plantele, nu mai am decat crengi prin el :)
Si eu inclin sa-i las nemancati, dar cineva mai sus spunea ca s-ar putea sa-mi manance pestii mai mici (a.k.a. 4 bucati Cory)... si nu prea-mi doresc asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Tue May 18, 2010 7:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Abu wrote:
dar cineva mai sus spunea ca s-ar putea sa-mi manance pestii mai mici (a.k.a. 4 bucati Cory)... si nu prea-mi doresc asta.


Eu cred ca nu se vor atinge de cory. Stai fara griji.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Wed May 26, 2010 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Salut. Si eu ma voi confrunta cu aceasta situatie peste 2 zile. Voi fi plecat 10 zile din tara. Cum ma sfatuiti sa fac? Am un bazin de 240 L cu 8 discusi cu dimensiuni intre 11 cm si 13 cm, bazinul este steril. (doar sticla,peste,apa). Am pe cineva care sa le dea de mancare dar nu si sa le schimbe apa...eu le fac acum un schimb zilnic de 20%. Ma gandeam sa le dau doar o data pe zi de mancare, dar chiar si asa o sa se murdareasca bazinul rau de tot...si mi-e frica sa nu-mi omoare nitritii. Va rog , astept cateva sfaturi...poate aveti experienta in asa ceva. Multumesc mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Wed May 26, 2010 11:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Mentionez ca inainte sa plec,adica azi si maine o sa fac cate un schimb de 50 la suta cu aquatan...dar cele 10 zile ma ingrijoreaza rau...Mersi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Wed May 26, 2010 12:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
Beny nimeni nu cunoste variabilele care-ti modifica calitatea apei din bazinul tau ca sa poata sa-ti dea sfaturi sigure.
Filtrarea biologica si mecanica trebuie sa fie adaptata numarului de pesti si cantitatea de hrana eliberata in apa.
Erai singurul care puteai sa testezi de exemplu pentru o saptamana in urma cu hranire moderata si fara nici un schimb de apa evolutia nitritilor si a nitratilor astfel incat sa stii ce cantitate de hrana poti sa le dai timp de 10 zile fara sa fie nevoie de schimb de apa.
Deci nu cred ca se hazardeaza nimeni sa-ti spuna sa le dai 5 granule de fiecare peste pe zi si va fi totul OK.

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Wed May 26, 2010 12:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Hai nu fi "rau " acum Bogdan...intrebasem ca ma gandeam ca poate cineva care a mai trecut prin asta imi poate spune un program de hranire, adica o data la 2-3 zile sau ceva de genu, fara ca sa pateasca ceva pestanii...nu vroiam acum ca cineva sa-mi spuna ce bucatele de mixtura masurate cu sublerul sa le dau...oricum mersi. Numai de bune sa aveti


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum facem cand lipsim de acasa?
PostPosted: Wed May 26, 2010 12:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca ai acvariul ciclat si vei hrani pesti doar o data pe zi cu granule, in primele 10 zile nu se intampla absolut nimic rau, in urmatoarele 10 zile o sa apara nitratii care probabil le mai scade putin pofta de mancare dar oricum mananca doar o data pe zi, dupa alte 10 zile te umpli...adica discusii se vor umple de paraziti de branhii datorita neeliminarii oualor acestora prin sifonare.
Deci, daca are cine sa-i hraneasca cu granule , nu cu mixtura, minim o data pe zi, maxim o data pe zi ;) (poate sa faca o pauza duminica), atunci poti sta linistit in deplasare cam o luna.
Si acum cateva sfaturi sau avertismente:
-nu lasa lumina aprinsa la discusi. Se descurca si fara ea.
-avertizeaza persoana care o sa ii hraneasca sa verifice zilnic temperatura, aerarea si functionarea filtrului, sau mai bine sa nu se atinga de prize ca stiu ele ce trebuie sa faca.
-ar fi recomandat sa ai 2 incalzitoare in functiune, care sa fie putin subdimensionate in asa fel incat sa functioneze bine impreuna si la limita daca se strica unul dintre ele.
-nu te baza pe hranitorul automat pentru mai mult de 5-6 zile pentru ca datorita umiditatii, granulele se strica repede, se aglomereaza intr-o masa compacta si ori se infunda hranitorul, ori imbolnavesti pestii cu granule stricate (depinde de la un tip la altul de hranitoare).
-portioneaza granulele pe zile astfel incat persoana care va avea grija de ei sa nu le dea mai mult decat strictul necesar ("le era foame saracutilor si le-am mai dat putin")
-cand revi acasa nu fa schimb masiv de apa, deoarece parametri vor fi mult schimbati fata de ce erai obisnuit.
Oare am uitat ceva? Sper ca nu.
Aaa... Nu masura pestii cand revi acasa. Verifica ultima masuratoare ca tot atata au. Nu, nu au mai crescut chiar daca ti se pare. Asta nu e un regim de crestere, ci unul de supravietuire.
Succes.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group