It is currently Tue Apr 30, 2024 12:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Buna prieteni "acvarofili", am cumparat acum nu de mult 7 discusi de la un Pet Shop, sunt primi mei pesti din acesta specie, pana acum am avut tot alte specii de pesti si m-am gandit sa incerc sa tin discusi. Din acesti 7 indivizi 2 mi-au murit :( cred ca erau bolnavi de cand i-am cumparat, restul sunt bine mersi. Problema apare la unu in particular, acesta ii bate pe ceilalti 4, cum unu a iesit din coltul acvariului cum da in el, ce sa spun cand le dau de mancare numa el mananca, sa stie ca crapa din cauza mancarii, dar pe ceilalti nu ii lasa nici cum sa se apropie de mancare . Acum am bagat in acvariu o maternitate care o foloseam la gupy mai demult si l-am izolat in ea ca sa apuce si ceilalti sa manance
Ma gandesc ca aceasta nu o solutie mai ales ca se agita ca un disperat in maternitate....a fost o masura pe care am fost nevoit sa o iau din cauza ca ceilalti de trei zile nu au mancat numa resturi mici.
Daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi/solutii, sau sa imi spuneti daca are rost sa il mai tin la comun. Sunt la inceput de drum in ceea ce priveste discusul si as dori sa incep pe cat se poate cu dreptul. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 12:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Daca iti permite spatiul,mai adauga 2-3 pesti,daca se poate de marime apropiata. Adauga in bazin un ghiveci cu plante, o radacina, pentru delimitarea teritoriilor.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 2:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Agresivitatea poate fi combatuta cum ti-a spus harry pritr-un grup mai numeros de indivizi sau prin eliminarea pestilor agresivi.Oricum cu 5 discusi ,presupunind ca sunt pui, esti la limita d.p.d.v. al numarului recomandat.Daca ar fi 8-10 ar fi perfect si nici batausul probabil nu ii va mai deranja asa de tare pe ceilalti mai ales daca ai reusi sa iti mai iei citiva putin mai mari ca cei pe care ii ai acum. Nu scapa din vedere si faptul ca iti trebuiesc macar 15-20 litri de apa pt fiecare peste sau daca nu va trebui ori sa ai schimb automat sau semiautomat de apa ori sa devii sclavul lor pt a tine apa curata si a ii creste in conditii bune.
Eu tin 30 de discusi de 5-8 cm intr-un bazin de 160 litri dar schimb cel putin 140 litri de apa zilnic ca altfel apar probleme....deci se poate si asa...mai greu insa.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 2:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Si rezultatul va fi ca pana la urma il vei sacrifica in favoarea celorlati! Oricati mai pui cu el! Daca nu-i sacrifica el inaintea ta, in favoarea sa. Naravul lui e ca la lup, doar ca el nu-si schimba solzii. Oameni buni, asa ceva trebuie scos din lume! Inpusca-l, pana nu fac si puii lui probleme altora. Tot incearca unii sa ma lamureasca ca vor face altii aceeasi treaba cand nu va mai fi el. Sigur ca da, va si cred, daca aveti 90% din astia, prin permanenta lor reproducere. Am si eu cate 3-4-5 bucati in acelasi bazin si nu vad nici urma de agresiune. Pot sa-mi inchipui usor ca nu ma credeti daca vedeti zilnic altceva, dar asta-i doar vina voastra.
Cand am inceput sa ingrijesc Discusi puneam borcane de 2 litrii in acvariu ca sa poata manca fiecare linistit din borcanul sau, fara sa-l poata ataca careva. De atunci mi-am dat seama ca nu-i ceva cum trebuie sa fie. Tot de atunci am oprit reproducerea celor agresivi si am ajuns sa am acum doar pesti care-si vad de treaba lor. Cum gasesc unul care face pe grozavul,... afara. Nu conteaza cata valoare are din alte puncte de vedere.
Cand incepi sa ingrijesti Discusi de cele mai multe ori nu stii ce te asteapta. Cumperi dupa criterii care-ti convin la prima vedere. Asta-i o greseala enorma, daca nu te pricepi sa alegi ce-i bun. Culoarea, forma, desenul, dimensiunea in functie de varsta, caracterul, linia din care provine, toate acestea trebuie apreciate corect. Daca alegeti ce-i ieftin primiti calitate proasta, care va face peri albi si doar paguba. Sigur ca se vinde de multe ori si calitatea proasta pe bani multi, la clienti care merita sa-si primeasca pedeapsa pentru usurinta cu care-si risipesc banii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 6:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Acvariul meu are 128l net, ca si calitate a apei stau destul de bine, am un biobox 2 care este perfectiunea intruchipata in ceea ce priveste filtrarea apei. Ca decor am lemn 3 bucati, dar unu l-am scos din cauza ca toata ziua stateau in spatele lui si ma enervau. O sa fac niste uploaderi cu pozele de acvariu cat mai repede posibil sa va faceti o idee


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 6:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan citi incepatori in ale discuseritului care sa fie dispusi sa arunce un peste agresiv mai ales cind de cele mai multe ori batausul este si unul dintre ai mai frumosi din bazin ai vazut tu? Daca spui celor care abia au inceput discusereala sa arunce discusi ,oricare ar fi motivul pt care acei pesti trebuiesc aruncati vor crede ca esti cel putin nebun si sadic. mai tirziu poate se va convinge fiecare singur ca sunt si discusi care nu merita sa fie tinuti dar e mai greu sa faca asta inca de la inceput. Cunosc destule cazuri cind au fost compromise ponte intregi din cauza ca stapinul pontei nu a fost dispus sa arunce sau macar sa mute in alt bazin citiva pesti cu imunitatea mai slaba .Unuia dintre ei ii vindusem chiar eu o mica ponta (23 de pui de o luna) si desi l-am batut la cap citeva luni sa-i arunce sau sa mi-i dea mie intr-o punga daca ii e mila pe 2-3 cei mai slabi din care oricum nu era nici o sansa sa scoata discusi cit de cit ok s-a tot fofilat pina cind in 3-4 luni a pierdut jumatate dintre cei pe care ii luase initial. Altul dintre ei am fost chiar eu de citeva ori, ultima oara cind anul trecut am scos intr-o serie vro 10-15 bareless proveniti din ss pe care nu am vrut sa ii arunc chiar daca i-am vazut foarte sensibili . Rezultatul:Pina au implinit puii 3 luni s-au imbolnavit, i-am tratat iar s-au imbolnavit, iar i-am tratat.... si am aruncat in cele din urma cca 1/4 din ponta inclusiv aproape toti bareless-ii iar cei fara dungi ramasi erau la jumatate cit fratii lor crescuti normal asa ca oricum in cele din urma tot in burta pisici au ajuns . Anumite lucruri se invata doar in timp si uneori nu e usor nici pt cei care au aruncat zeci sau sute de discusi sa omoare anumite exemplare cu toate ca stiu ca trebuie sa o faca, darmite pt cineva care abia si-a cumparat primii discusi. De exempu acum cca un an a trebuit sa renunt la cel mai frumos lss care iesise dintr-o ponta scoasa in 2010 ,un discus care la un moment dat promitea mult....numai usor nu a fost...mi-a stricat ziua ...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 7:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Image
Image
Image
Image
acesta este pestele izolat :P
Image

Scuzati de calitatea proasta a pozelor aparatul este slab, nu am reusit sa pozez toti locuitorii din cauza ca majoritatea sunt ascunsi mai toata ziua, inca nu au apucat sa se acomodeze cu noua locuinta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 7:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Si in cazul in care din 10 discusi 5 sunt agresivi nu am alta solutie decat sa ma scap de ei??? :((
Eu am citit intr-un articol ca la inceput sunt mai agresivi pana isi marcheaza teritoriile :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 9:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
cocohunter wrote:
Si in cazul in care din 10 discusi 5 sunt agresivi nu am alta solutie decat sa ma scap de ei??? :((
Daca n-ai stiut sa-i alegi cand i-ai cumparat, acuma chinuie-te cu ei! Data viitoare ar fi bine sa stii ce faci. Tot ce trebuie sa sti sta scris aici, pe forum, iar daca n-ai timp sa cauti, barem intreaba. Daca vrei un raspuns de la cineva anume scrie-i un mesaj privat.
cocohunter wrote:
Eu am citit intr-un articol ca la inceput sunt mai agresivi pana isi marcheaza teritoriile :(
Da, asa este, doar ca teritoriul sau va fi tot acvariul si nici agresiv nu va mai fi, pentru ca ceilalti nu vor mai indrazni sa iasa din ascunzatori.

V-ati asteptat cumva sa nu-mi fie cunoscute toate argumentele astea? Serios?!
Mi-e foarte clar ca nu-l arunca! Mesajul meu are menirea sa-i deschida ochii pentru cand mai aduce altii, pentru viitor si pentru cei care-s pe cale sa faca aceeasi greseala. Ar trebui totusi sa li se impiedice cat de cat accesul intre ei, mai ales in timpul hranirii. Pereti opaci, pietre, buturugi, la nevoie placi de plastic, trebuie sa delimiteze cateva zone. Fac un apel la toti cei care reproduc, sa nu mai reproduca si sa nu dea altora Discusi agresivi, ca se intoarce roata si-i vor primii ei insisi inapoi mai tarziu. Trasatura asta de caracter e folositoare in natura, in acvariu e fatala!
PS.
Acum am vazut cine-i eroul topicului! Va dati seama ce sanse de viata ar avea in acvariile mele?
Dac-ar fi @cocohunter in apropierea mea i-as da trei buni in schimbul astuia, si inca as fi multumit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Mar 04, 2012 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Cred ca voi desparti discusul in alt bazin, dupa un timp il voi reintroduce in bazinul comun si daca face iar probleme voi incerca sa scap de iel.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group