It is currently Tue Apr 30, 2024 1:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discusii speriati
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 7:00 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
Salut , am 10 discusii red marlboro foarte speriati vin acasa pe la 4-5 le aprind lumina si toti fug speriati langa burete si se ascund dupa buturuga sunt atat de speriati cateodata sar se putin din apa , se lovesc cu capu de acvariu..de buturugi..zici ca sunt bolnavi psihici , nu stiu de unde stresu asta..repet , pana la ora 16-17 sunt doar ei , ma gandesc sa le scot filtru intern hailea bt 1000 , observ ca e foarte enervant , daca pun mana pe acvariu fibreaza putin ce ziceti vor rezista 10 pestii in acvariu de 200 doar cu 1 burete legat la o pompa de aer si un filtru extern daca scot filtru intern ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Daca ai o sursa de lumina in spate (fereastra poate) in timp ce te apropii de bazin se sperie din cauza umbrelor. Poti incerca cu o priza automata care sa aprinda iluminatul inainte sa vii acasa si sa vezi daca se comporta la fel.
Daca e diferenta mare de luminozitate intre camera neiluminata(la 17 deja se intuneca afara) unde se afla bazinul si bazinul iluminat din nou e un motiv sa se sperie. In cazul asta poti aprinde lunima in camera mai intai sau undeva mai la distanta pentru a trece treptat la alt nivel de iluminare.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 9:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Are dreptate Ciprian, trebuie lumina mai slaba.
Filtrarea este ok.
Bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun Nov 13, 2011 2:09 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Eu cand mi-am obisnuit discusii cu lumina mai puternica treptat, in prima zi am aprins doar 1 neon iar in zilele urmatoare am mai adaugat cate un neon. Nu inteleg de ce nu le lasi lumina toata ziua (10 ore) ca nu consuma chiar asa de mult, plus ca din cate imi dau seama ai acvariu steril 1 neon de 30-36W ajunge. Mai e o problema dupa parerea mea, daca nu s-au comportat asa de la inceput ar putea fi de la apa chiar daca ai filtrarea pe care ai zis-o NO3 nu scade decat cu schimburi de apa iar prezenta lui ar putea sa-i faca asa de speriosi incearca sa faci un test sa vezi (nu ai ce pierde daca-l faci).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun Nov 13, 2011 5:49 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
Nu cred ca lumina e de vina , am doar un neon de 30 de W care e pus sa bata deasupra spre capac , poate ca din cauza ca, acvariu e pus langa usa si cand intru in camera se sperie , si a intrat frica asta in ei , si cand le dau de mancare nu vin dintre buturugi , la ora 9 seara ma " inteleg " cu ei atunci cand le arat mancarea vin toti deasupra , in acvariu le`am mai bagat si puii de nigrofasciatum sa aibe activitate..sa urmareasca pestiisorii mai mici sa prinda putina incredere, cativa au mancat..acum s`au imprietenit din 30 de puiuti de nigro au mai ramas vreo 24 si mananca cu discusii desii sunt cat o aripiora de-a lor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun Nov 13, 2011 5:52 pm 
Offline

Joined: Mon Sep 20, 2010 3:16 pm
Posts: 48
Location: Constanta
si o sa creasca si o sa haituiasca discusii, si o sa ii ciupeasca de aripioare....mai bine ii scoti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun Nov 13, 2011 6:22 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
exact scoate-i!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun May 06, 2012 12:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Salut, exact aceeasi problema o am si eu,sunt disperat. Discusii mei sunt foarte speriati..se lovesc mereu, isi fac rani, se dau cu capul de acvariu nu mai rezist sa ii vad asa. Cineva sa-mi dea si mie un sfat va rog..cel mai des se sperie dupa ce le inchid lumina seara si cand ajung acasa si intru in camera, se ingramadesc toti intr-un colt.
Acvariul e de 200l
Discusi: 9 bucati intre 8 si 11 cm
Vecini:2 sanitari si 6 neoni
filtrare: filtru extern si burete cu talpa ingreunata..
Luminare: 1 neon de 18w

Care ar putea fi cauza? Ma tem ca in curand ii voi pierde pe rand in stilul asta!! :(
Sa le pun un beculet noaptea? O sursa de lumina ceva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun May 06, 2012 8:40 am 
Offline

Joined: Thu Dec 09, 2010 11:31 am
Posts: 130
Location: GALATI
Buna. Apa este de vina calitatea nu este normala.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun May 06, 2012 6:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Poate fii si apa dar citeste mai atent postul lui Ciprian Marcu si fa ceva in sensul acela ,programul de iluminat e aberant,foloseste o priza programabila si aprinde-ti lumina mai devreme


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group