It is currently Tue Apr 30, 2024 1:18 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun May 06, 2012 6:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Din curiozitate fa niste teste de apa :
Macar apa sa fie buna .
Daca faci un schimb de apa de 30-40 % cum se comporta pestii ?
Mananca ?
Stau la umbra , sau se ascund ?
Sunt inchisi la culoare ?

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Mon May 07, 2012 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
oceanG wrote:
Poate fii si apa dar citeste mai atent postul lui Ciprian Marcu si fa ceva in sensul acela ,programul de iluminat e aberant,foloseste o priza programabila si aprinde-ti lumina mai devreme

Scuze, nu cred ca m-am facut inteles,lumina e aprinsa de dimineata de la ora 7:00, pana seara la 9, 10, 11 depinde de ora la care ma culc eu..
Schimbul de apa il fac o data la 2 zile 40-50%...cu apa lasata la decantat minim 24 de ore.
Nu, nu stau ascunsi si se comporta normal dupa schimbul de apa,ba chiar au mai multa pofta de mancare.
Momentan nu am nici un fel de tester pentru apa , dar ce ar trebui sa testez mai exact? No3?
Va multumesc !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Mon May 07, 2012 11:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu nu cred ca este de la apa, pentru ca daca ar fi de la apa ar face asa tot timpul nu numai cand aprinzi sau stingi lumina.Fa exact cum iti scriu si s-ar putea sa mearga(la mine merge tot timpul).Scoate toate plantele si decorurile(buturugi).Lasa doar substratul daca ai.Cumpara artemia sau larve de chironomide sau mixtura care trebuie sa fie congelate.Afla ce le place sa manance cel mai mult, dupa care iei in mana o bucata congelata si le dai sa manace din mana.II astepti pana vin la mana.Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand ai intrat in camera este sa le dai ceva de mancare, astfel vor asocia intrarea ta in camera cu papa.Daca mai intri dupa 2 ore le mai dai putin.Alta regula de baza este sa nu faci miscari bruste in preajma lor, pana devin calmi.Cand le aprinzi lumina nu te duce imediat la geam, lasa-i sa se acomodeze 20-30 de min si apoi le dai de mancare.Iar cand le stingi lumina nu mai trece prin fata bazinului.Tot ce ti-am scris trebuie sa dureze maxim 1 luna, dupa care trebuie sa devina calmi.Cand nu mai sunt speriosi, incepi sa bagi plantele si decorul la loc dar, atentie, toate le bagi pe rand in cateva zile sau chiar 2 saptamani!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Mon May 07, 2012 12:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Multumesc pentru sfaturi,drdiscus, o sa incerc si asa. Ii tin in "steril", am doar un fundal home made gen piatra, nu cred sa fie asta problema..o sa pun o poze mai jos.
Miscari bruste prin fata geamului nu am facut niciodata, mereu am umblat incet si cu grija pe langa bazin, o sa fac tot ce mi-ai spus poate reusesc sa-i imblanzesc...

Inca ceva, in fata bazinului discusilor, am bazinul plantat dar la acela mereu sting lumina inaintea celui cu discusi si o aprind tot inainte. Oricum e destul sa se sperie unul, si apoi rup geamul toti..

O zi buna !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Mon May 07, 2012 1:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
manny23 wrote:
....in fata bazinului discusilor, am bazinul plantat dar la acela mereu sting lumina inaintea celui cu discusi si o aprind tot inainte

Aici nu am înţeles, poate ai vrut să scrii că o aprinzi după.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Mon May 07, 2012 1:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Da, scuze, am vrut sa scriu ca o aprind dupa :) mc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sat May 12, 2012 11:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Am o veste buna!!! Pestii mei mananca din mana....s-au acomodat foarte repede cu mana mea prin acvariu :), iar atunci cand intru in camera sunt toti lipiti de geam imi asteapta mana, iar eu ma bucur ca un copil :) chiar sunt happy si eu si ei! Va multumesc pentru sfaturi inca odata,mi-ati fost de mare ajutor..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii speriati
PostPosted: Sun May 13, 2012 4:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Din acest moment incearca sa iti faci niste ''tabieturi'' cu, care pestii sa se obisnuiasca fara a ii trata totusi ca pe niste bibelouri. Incearca sa modifici cit mai putine lucruri, sa faci totul la fel fara a ii supune la lucruri neobisnuite pentru ei si totul va fi bine. Discusii domestici se pot obisnui si fi fericiti de cele mai multe ori cu aproape orice chestie nerecomandata in general (lumina puternica, bazine de dimensiuni mici, grup mic sau inexistent,PH mare, duritate mare,multa miscare in preajma bazinului, zgomote puternice, televizoare sau monitoare linga bazin,temperatura sub 28 gC, .....) atita timp cit au apa fara compusi ai azotului (adica bazin bine ciclat si apa proaspata schimbata regulat) , fara diverse chimicale, nu au fost facuti varza in trecut cu prea multe tratamente si atita timp cit acvaristul nu ii innebuneste modificind lucrurile cu ,care ei s-au obisnuit (colocatari, substrat,aranjamente din bazin, lumina, modul in care sunt hraniti, culoarea apei,....).

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group