It is currently Thu May 16, 2024 7:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: New Biotope
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 7:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Bine v-am regasit
Dupa cum am specificat si in titlu vreau sa fac un acvariu dupa urmatorul video ca si concept;

Bine'nteles ca vreau sfaturile voastre din toate punctele de vedere si anume se poate ,nu se poate,e scump e ieftin,s.a.m.d
Va multumesc si va astept parerile cu mare drag :sal:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Thu Jan 19, 2012 1:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Buna Lavinia,

Cred ca in primul rand trebuie sa te hotarasti exact ce vrei de la un biotop cu discusi, si daca esti pregatita (ca si cunostiinte de acvaristica) sa intretii un biotop. Bazinul din filmulet este foarte ok ca si bazin plantat, dar nu are nicio treaba cu un biotop de discus (Amazon)....poate cu ceva din Africa sau din Asia...in fine. E putin ciudat sa tii discusi intr-un biotop de altceva.
Apoi, presupunand ca vrei sa faci un biotop de discus adevarat, trebuie sa stii exact ce pui in el. Mai exact, intr-un astfel de bazin ar trebui sa pui discusi salbatici ca sa aiba sens efortul, ca daca pui Pigeon e un mare kitch....Discusii wild sunt scumpi si mai greu de intretinut decat cei domestici (si aparatura pt apa lor e mai costisitoare). Ar exista o varianta de compromis aici si anume sa pui in bazin Brown discus, care e mai apropiat de ruda din natura...mi se pare o varianta civilizata pentru inceput.
Departe de mine gandul de a te descuraja, doar ca eu cred ca e mai bine sa stii de la inceput in ce te bagi si la ce sa te astepti...

Ca sa te putem sfatui trebuie sa stim mai multe ...:)

Bafta!

P.S. Ar trebui sa stii pana acum, cuvintele discus si ieftin nu se pot folosi in aceeasi propozitie...:)

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 12:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Ti-am vizualizat acvariul din link si sincer mi se pare usor "incarcat" cu plante dar gusturile nu se discuta,insa,cred ca eu as iesi mult mai ieftin vizavi de cea ce am postat.
mersi

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 12:39 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 3:04 pm
Posts: 93
Location: Sebes-Alba
Buna, pentru a realiza un acvariu ca cel din primul link ai nevoie de lumina multă si aditie de Co2 din start, lucru care nu este foarte ieftin.
Mai ai nevoie si de o fertilizare zilnică sau săptămânala si multă atenție pentru a tine algele departe de acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 12:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Daca tot e vorba de biotop, sa nu ai nevoie de multa lumina,gandeste-te la ceva radacini si cioate verticale,frunze uscate si fierte de stejar, si ceva nisip alb...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 1:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Bazinul ala n-are nicio treaba cu biotopul discusilor.
Plus ca acelui bazin ii trebuie aditie CO2, fertilizare si temperaturi mai scazute si lumina puternica - astea nu le plac discusilor.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 3:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Concluzia!?...pro sau contra?

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 3:38 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 11:05 am
Posts: 111
Location: bucuresti
Ce aparatura o folosi de tine apa asa clara. Nu cred ca schimba zilnic 30%


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 4:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Concluzia!?...pro sau contra?
Dupa cum ti-au spus si colegii forma asta de decor nu e un biotop specific discusilor , e mai mult un peisaj inundat dar pana la urma e chestie de gust personal daca tie iti place... daca vrei ceva care sa semene a biotop specific discusilor, iesi si mai ieftin la amenajare (cu cateva crengi si plante , un substrat cu granulatie mica si mai albicios) si la intretinere . Dupa mine si mai aspectuos. Eventual ceva plante plutitoare la suprafata care iti filtreaza si apa si lumina-de gustibus


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New Biotope
PostPosted: Sun Feb 19, 2012 4:57 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
da chiar nu are legatura cu biotopul!ai buturugi in acvariu si cuart,cel mai bine ar fi sa cumperi niste pui brown ii cresti intr-un steril si cand sunt mari ii bagi in biotop!are discus maniac la 5-6 cm si eu am sa fac la fel!buturugile trebuie sa le asezi mai bine eventual si ceva radacini de vie fierte si lasate in apa cu sare vre-o doua saptamani eu asa am facut si nu am treaba cu ea dar am tinut-o si in alte acvarii inainte cu pesti mai putini sensibili!bafta!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group