It is currently Tue Apr 30, 2024 1:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 6:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Au ei un motiv pt care sunt speriati . La un moment dat discusii mei cu toate ca ziua erau blinzi cind se apropia ora la care se stinge lumina deveneau foarte speriati si stresati .Noaptea de multe ori se intimpla sa ,,fiarba'' apa iar dimineata uneori era cite unu ranit . Motivul l-am gasit abia dupa citeva saptamini .Aveam 2 aymonieri care ziua stateau linistiti iar noaptea se lipeau de discusi . Mai sunt citeva astfel de patanii pe care nu le mai spun acum ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 8:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Nu-mi explic de ce-s noaptea asa de agitati, ca atunci nu vad ei nici nori, nici culori.

Daca s-au speriat odata raman asa o perioada mai lunga de timp. Explicatia ar fi urmatoarea: In timpul unei sperieturi organismul elibereaza brusc in sange acid lactic care ajunge in muschi si actioneaza in 2 moduri diferite in functie de specie (nu numai la discusi). Blocheaza muschii, caz in care animalul intepeneste sau chiar moare (se intampla frecvent la animale salbatice ca iepuri, caprioare, etc), sau apar spasme, miscari necontrolate.
Acidul lactic ramane o perioada destul de lunga cantonat in muschi si creeaza o stare de tensiune care da nastere la actiuni necontrolate.
La om, acumularile de acid lactic duc la febra musculara, dar spre deosebire de alte specii organismul nostru il resoarbe mult mai repede.
Cam asta ar fi explicatia comform careia discusii care odata ce s-au speriat, tresar la orice miscare, zgomot sau umbra. :coffee:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 8:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Mama lor. Si la mine care am deschis aceasta tema, parca dupa 2 zile de post negru si lumina stinsa si-au revenit. Au venit sa ciuguleasca din mana din nou (cu mare reticenta, dar au venit), insa de atunci si pana azi nu am mai vazut viata in acvariul asta. Parca's "nature mort" si alta data nu reuseam sa le fac o poza de jucausi ce erau.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 5:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
De ce nu dai tu tonul la joaca? Asa e ca esti cam stresat cand te apropii de acvariu? Incearca sa nu dai drumul la mancare din mana cand vin sa ciugulesca. Retrage putin mana sa vina dupa ea. Dupa o saptamana o sa te alerge.
Dupa ce stai 5 minute in fata acvariului si vezi ca se uita vreunul mai atent la tine, pune incet degetul pe sticla cat mai aproape de el. O sa se retraga putin dar nu se va speria dupa care revine inapoi. Apoi incerci din nou si din nou, pana se va plictisi. In scurt timp vei observa ca ii place. Eu am un discus in acvariul de la firma cu care ma joc mereu, iar daca intrerup joaca si nu plec din fata acvariului, uneori se intoarce cu partea laterala spre mine si da cu coada sa imi atraga atentia. Altul se propteste cu botul in sticla si scutura din cap. Uimitor nu? Incearca si tu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Tue Apr 06, 2010 1:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Asta a fost tare Marius :lol: Probabil ca stii de ce discusii se scutura cand se joaca. Cred ca e vorba de o iubire platonica. Eu am un mascul cu care ma joc asa si daca scutur din cap cu nasul lipit de geam, dupa un timp incepe si el. Avand in vedere ca acum un timp cand le faceam curatenie a depus laptii pe mana mea,se intelege de la sine care dintre noi e perversul. :hysterical:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Mon Feb 20, 2012 1:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
mariusvlad wrote:
In timpul unui tratament termic profilactic si un adaos de sare (1 lingura la 10 l)m-am procopsit la 2 dintre discusi cu pete albe pe coada si aripioare (sa fi fost ceva in sare?) si un apetit scazut la majoritatea, mergand pana la greva foamei la cei mai mari. Drept urmare am intrerupt tratamentul dupa 3 zile si am decis sa incep unul cu Omnipur.
.


Stiu ca deschid vechi amintiri si aduc la viata topicuri de mult uitate, dar doar aici am gasit ceva asemanator cu ce mi s-a intamplat mie.
Sunt la cea de-a 4-a zi de tratament cu Metro impotriva flagelatelor, nu am adaugat deloc sare in timpul tratamentului doar temperatura stabila de 35-36grade si Metro conform instructiunilor, dar asta seara am observat niste puncte pe coada unuia dintre discusi.
Image
S-a identificat de unde apare aceasta problema si un remediu impotriva ei?
In cazul meu toti discusii mei mananca cu o pofta mai mare decat niciodata, dar inca mai apar la unii fecale cu portiuni mici albicioase/transparente reprezentand 1/5 din lungimea "scaunului".

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Mon Feb 20, 2012 2:19 am 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
puncte de alea au avut si ai mei dar e din cauza apei nu le convine ceva la apa cred eu dar iti pot spune ca trec de la sine fara nici-un tratament!bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Mon Feb 20, 2012 8:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Un lucru e clar. Acele puncte sunt de origine bacteriana deoarece la mine au aparut la temperaturi mari si adaos de sare, mediu in care parazitii externi si ciupercile dau inapoi iar bacteriile prolifereaza.
De obicei dispar de la sine dar totusi fi cu ochii pe ei, pastreaza apa curata si daca se maresc in dimensiune aplica tratament local (asocilin, iod, glicerina...) sau bai de scurta durata cu omnipur sau bactopur daca este doar un discus afectat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Mon Feb 20, 2012 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Astazi se pare ca nu se mai observa nici urma de pata, eu am vazut acele pete cam la 30 min dupa schimbul de apa, nu stiu daca atunci au si aparut. Am sa urmaresc mai indeaproape aparitia altor simptome sa vad daca poate fi vorba despre o bacterie care isi face de cap.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group