It is currently Tue Apr 30, 2024 12:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 9:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Sunt primii mei discusi. Nici nu amintentionat sa fie cei mai frumosi sau cei mai aratosi. Chiar daca cu pozitivism totusi eram constient ca va fi prima experienta si drept urmare nu am urcat prea sus plafonul de pretentii ca sa ma protejez de dezamagiri depresive. Normal, ca au fost si pierderi, dar totusi pe 6 din 9 am reusit sa-i aduc la maturitate. Care mai crescut care mai ramas in urma. Totusi sunt frumosi, mancaciosisi chiar bagaciosi. (a se citi indrzneti). ;)

Acvariu 180l plantat, cu schimburi regulate de 60% cumulat de 2 ori pe saptamana. Mancare mixtura pe care o adora, artemia congelata si mai putin granulat. Temperatura de 29 de grade. Ph 7,8-8 Gh 12, Kh 6-7. Iluminare 30wsun glo si 30w aqua glo. Aceasi de un an. acum 5 zile am schimbat neonul aqua cu unul nou (tot aqua), iar sun glo cu un sylvania grolux. Poat a fost o combinatie buna, insa ochilor mei nu le-a placut nuant de culoare obtinuta. Am ramas la combinatia veche Aqua glo(neon nou) si vechiul sun glo folosiy de un an. Am descris cele de mai sus ca poate apar sfaturi de ajutor pentru problema ce urmeaza.

Toti discusii mei care pana mai ieri imi mancau doar din mana, care se lasau mangaiati pe aripoare si spate cu mana, nu se mai apropie de mancare. Stau grupati si daca misca vre-unul am impresia ca intentioneaza sa-mi distruga acvariul. Incredibil nu am vazut asemenea scheme decat la un pui decapitat. Toate astea se intampla de 4 zile. De mancat mananca dupa ce ajunge mixtura pe jos, si doar cand dispar eu din cadru. Sau daca stau nemiscat cateva clipe si ceva mai departe de acvariu.
Se lanseaza in miscari distructive chiar si daca uitandu-ma la TV intorc brusc capul spre ei. Repet nu au mai vazut asa ceva niciodata.

Acum am schimbat 100l de apa am bagat discus elexir, am scos un neon si anume aqua glo din instalatie si am bagat aqua safe in apa proaspat bagata. Plus o lingurita de sare la 10 l de apa.

Sunt transpirat, nu stiu si nici habar nu am pe ce sir de evenimente sa le caut motivul acestui comportament.

Sincer nici nu ma astept la niste solutii clare, expuse sub acest topic insa totusi am zis sa-mi incerc norocul, poate, poate cine stie. Daca nu... ii "arunc" pe toti si imi iau altii :cry:

Multumesc.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 9:43 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
La prima mana: ai incercat sa "conditionezi" apa - OK!
Mai incearca urmatoarele:
1. iluminare bazin cu un bec cu filament, de 25W (de-ala de veioza). Dar atentie, il aprinzi numai dupa ce l-ai fixat (nu te plimbi cu lumina pe langa acvariu. Evident, stingi neoanele! (sorry pentru plante)

2. fa-ti de lucru pe langa acvariu (ba chiar in acvariu! (evident, doar cu mainile :P )), facand miscari naturale (poate schimbi si un pic decorul). Atentie, natural inseamna nici mai rapid, dar nici mai lent decat este necesar.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 9:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Asa am patit si eu cu ultima pierdere.
Eu am suspectat atunci paraziti sau viermi branhiali.
Pestii respira mai repede decat de obicei?

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 9:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Asa am patit eu cu ai mei ,acum ceva timp
Pareau in regula ,doar ca erau foarte speriati,exact aceeasi descriere ca si la tine
totul a tinut vreo 2-3zile in acvariul comun apoi au inceput sa se imbolnaveasca fiind necesar sa-i mut intr-un acvariu steril , tratamente pierderi etc
La tine sper si imi doresc sa nu fie cazul !
Totusi poate fi semn de vreo boala,paraziti etc
Trebuiesc supravegheati in de aproape

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 10:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
:cry: :cry: :cry: daaaaaaaaa. cam trist. si de respirat respira chiar mai incet si parca cu ura. :evil:

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 10:07 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
acum nu te speria si tu. (sau te-ai molipsit de la pesti? :lol:)
din modul in care ai prezentat cazul, pare sa fie doar sperietura.

l.e. ...si cinci zile din momentul asta, nu le mai dai NIMIC sa manance!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 10:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Tare ADX :lol:
vladic : iti recomand sa le pui ceva in apa pentru cresterea imunitatii ori ceva vitamine si niste aquatan de la sera in apa

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 10:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Da, am si facut-o, pe langa sare, care ma rog este pusa cu alt scop am bagat Discus Elexir (Prodac), dozat la tot volumul bazinului.

ADX wrote:
acum nu te speria si tu. (sau te-ai molipsit de la pesti? :lol:)
din modul in care ai prezentat cazul, pare sa fie doar sperietura.

l.e. ...si cinci zile din momentul asta, nu le mai dai NIMIC sa manance!


Cum sa nu fiu speriat? Sunt, si este chiar de la ei, insa din pacate nu avem acelasi motiv. Mai bine era asa, macar stiam ce au.

OK Boss, am inteles or sa faca post negru 5 zile. Apropos, procedura se executa pentru ai provoca-imblanzi sau doar ca sa nu alterez apa?

ADX wrote:
90% pentru primul motiv. cand o sa le ceara "organu" (a se citi creieru') de mancare, isi vor aduce aminte cine ii hranea...


Aha, suna bina, stim cu totii cat e de puternic acest reflex, necesitate cum sa-i zic.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 10:26 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
90% pentru primul motiv. cand o sa le ceara "organu" (a se citi creieru') de mancare, isi vor aduce aminte cine ii hranea...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Contact pierdut ?!
PostPosted: Sat Mar 20, 2010 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca ai lucrat deasupra acvariului cand ai schimbat neoanele (lucru inevitabil dealtfel) sau speriat rau. Trebuie sa stai cat mai mult pe langa ei sa se reobisnuiasca, altfel apar flagelatele datorita stresului. Ai putea de exemplu sa iei masa langa acvariu. Maine ai petrece in felul acesta cel putin o ora cu ei.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group