It is currently Sun Apr 28, 2024 11:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 7:05 am 
Offline

Joined: Sun Jun 27, 2010 6:26 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
As vrea sa fac rost de o pereche...
Vreau un pret acceptabil sau o donatie
Astept oferte

M-am informat pe forum,carti,site-uri despre discusi
nu am mai avut discusi pana acum dar imi plac foarte mult
Experienta:-Timp de un an 2006-2007 am avut acvariu cu scalari care au dus-o foarte bine am fost nevoit sa renunt la ei din lipsa de timp
-Din ianuarie 2010 am un acvariu de 115 litri in care am 6 carasi,2scalari, si 1sanitar hoplo
Planuri:-Am un acvariu de 100 litri echipat care asteapta o pereche de discusi.... sau mai multi

Astept oferte.Multumesc pentru eventuale oferte


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 8:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Bine-ai venit printre noi!
Sper c-ai aflat la ce trebuie sa te astepti, daca vrei sa te ocupi cu discusi!
In general e nevoie sa fie tratati cu mai multa atentie decat alti pesti, si pot sa apara mai multe probleme cu ei. Iti recomand sa citesti atent la sectiunea boli si daunatori, nu ca sa te sperii, ci ca sa fi in tema cu cele mai frecvente greseli pe care le fac cei care se hotarasc sa faca acest pas, si sa le poti evita.
Important: intreaba intai, si actioneaza dupa ce ai aflat raspunsul. Daca faci invers se ridica mult costurile acestui hobby.
Pregateste-te sa faci loc pentru acvarii suplimentare. 100L vor fi foarte curand prea putin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 9:01 am 
Offline

Joined: Sun Jun 27, 2010 6:26 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
Ma bucur ca ai aparut.
Ma uit pe forumul asta de vreo 3 saptamani si citesc cu atentie cam tot ce scriu crescatorii despre hrana, biotop, boli, etc...
Sa fiu sincer, in seara asta Galeria ta ma facut sa ma decid sa imi fac cont si sa incep cu discusi. Cum am scris si mai sus, mai am un acvariu, asa ca stiu cum e sa ai grija de pesti, avand in vedere ca fac carasii extrem de multa mizerie.
In legatura cu acvariul mai mare,... nu e problema. In vara asta ma voi muta la curte, la parinti mei. Avem un proiect cu un acvariu de 1700 l sub forma unui perete in casa.
Si m-am hotarat, discusii vor fi pestii din acel acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 9:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu stiu dac-ai pregatit acvariul pentru pesti. Cum stai cu filtrarea? Ai unde sa pastrezi cateva zeci de litrii de apa cateva ore, pentru schimburile urmatoare?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 9:25 am 
Offline

Joined: Sun Jun 27, 2010 6:26 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
acvariul de 1700l nici nu e facut inca.....e un proiect care se va finaliza pe la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie....si de partea tehnica a acvariului se va acupa un pet-shop nuj detaliile despre filtrare inca.
La acvariul de 100l, in care vor sta viitorii mei discusi pana in septembrie, am o pompa submersibila cu filtru de 1200l/h, o pompa de aer cu 2 iesiri, 1 piatra oxigen, 1 filtru simplu cu burete si un sistem de aspirare si reciclare de 500l/h
La acvariul de 115l, cu carasi, am doar 1 pompa submersibila 1200l/h si o pampa exterioara cu un filtru simplu cu burete.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 9:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
"sistem de aspirare si reciclare"? nu pricep la ce anume te referi.
Din ce-i compus sistemul de aspirare si ce face cel de reciclare?
Filtrul cu burete ce dimensiuni are? E cam dubios! Fara canistra sau alt filtru biologic eficient n-o sa poti pastra apa curata nici cu schimburi dese si mari. O sa ai permanent nitrit in apa si ti se vor inbolnavi pestii incet dar sigur, chiar daca n-o sa depaseasca nitritul concentratia alarmanta.
Filtrul cu pompa submersibila nu se poate lua in considerare ca filtru biologic!
Daca nu vrei sa cumperi canistra, poti sa-ti faci singur un filtru foarte eficient, dar trebuie sa oferi bacteriilor o suprafata adecvata unui asemenea acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 9:55 am 
Offline

Joined: Sun Jun 27, 2010 6:26 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
Pai sistemul aspirare si reciclare -are un mic aspirator fix, care sta lipit cu o ventuza in coltul acvariului -furtun pana la un filtru care are 4 straturi, de la o sita marunta pana la un burete fin, apoi iar furtun pana la o pompa cu capacitatea de 500l/h, apoi prin alt furtun inapoi in acvariu.
Filtrul simplu din burete are cam 20x10x5.
In afara de asta, in acvariul meu cu carasi doar o pompa submersibila si un filtru burete de 15x5x5 imi pastreaza apa cristal.
Schimb 20-30% din apa la 10-12 zile si apa arata oglinda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 9:58 am 
Offline

Joined: Sun Jun 27, 2010 6:26 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
Accept cu placere sfaturi si petru actualul meu acvariu si pentru cel ce urmeaza, cam ce ar mai trebui........


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vreau sa incep
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 10:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Si vodca ruseasca e cristal, dar nu cred ca poti sa reproduci discusi in ea!
Buretele ar putea fi suficient pentru 2 discusi, daca nu-l speli si ramane curat, dar e la limita minima. Nu-i o rezolvare permanenta, ci un compromis rau.
Ce stii despre amoniu, amoniac, nitrit, nitrat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Bine-ai venit!
PostPosted: Sun Jun 27, 2010 11:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
:welcome:
Parerea mea e sa te apuci temenic de citit articolele despre ciclare, reproducere, parametrii ai apei, etc, inainte sa-ti iei discusi.
Altfel vei avea suprize si nu vor fi dintre cele placute...
Bafta!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group