It is currently Fri Mar 29, 2024 7:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sat Apr 22, 2017 12:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu ti-as recomanda o folie cu peisaj subacvatic, lipit de sticla cu JBL FIXOL, ca sa reflecte lumina, sau o diorama in care poti sa-ti investesti nelimitat fantezia si priceperea. Poti sa folosesti materiale a caror naturalete poate fi intrecuta doar de plante vii, poti sa adaugi acvariului profunzime folosind oglinzi, care pot reflecta raze de lumina de la spoturi, sau pot sa dubleze numarul buturugilor din fata lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sat Apr 22, 2017 10:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Foarte frumos acvariul pana acum. Daca mergi pe vopsea eu ti`as recomanda nuante de bej: https://www.google.ro/search?q=bej&sour ... 66&bih=638
Unii aleg culoarea fundalului in functie de cea a pestelui pentru a scoate in evidenta nuantele acestuia(min2:30): https://www.youtube.com/watch?v=hRBhu4DM3LY
Altfel, nuantele deschise diminueaza agresivitatea si cele inchise nu, dar scot in evidenta mai bine pestele.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sat Apr 22, 2017 12:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Eu am optat pentru gri/bej deocamdata, m-am gandit la malurile lutoase de aceia ar trebui sa fie o culoare agreata de pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sat Apr 22, 2017 2:04 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 22, 2017 11:41 am
Posts: 13
Location: Cluj-Napoca
@Ioan diorama pare foarte interesanta, o sa fac una. Ma gandesc sa ii pun o banda led deasupra la diorama sa pot da adancime acvariului.

@Blu din pacate nu stiu ce culoare o sa aiba discusi. Nu ma pot hotara ce vreau. La inceput am zis mix dar acum tind spre un card de aceasi culoare, posib ceva apropiat de un pattern wild(pe scurt nu am nici cea mai vaga idee :)))

@OceanG O sa cumpar si o cutie de vopsea bej, in caz ca nu imi iese diorama.

Multumesc de raspunsuri.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sat Apr 22, 2017 5:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Ma bucur tare ca tinzi spre un card de aceeasi culoare. Da mult mai bine!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sat Apr 22, 2017 8:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca-l plantezi si folosesti buturugi ai putea incerca sa folosesti spoturi in loc de tuburi. Daca trimiti raze de lumina de deasupra apei, prin geamul din spate pe anumite locuri din diorama, sau pe oglinzi, asa ca sa nu reflecteze spre privitori, poti sa obtii efecte inca nevazute pana acum in vreun acvariu.
Lumina concentrata din spot pe valurile de la suprafata apei produce valuri de umbre si lumini in tot acvariul, un efect foarte natural si fascinant. Un alt avantaj al luminii dirijate este intensitatea foarte mare cu care poti trimite lumina la anumite plante singuratice sau la grupe de plante, creind in acelasi timp locuri umbrite pentru pesti.
Asemenea improvizatii sunt limitate doar de fantezie si genereaza aspecte cu totul noi in acvaristica.
Doar ca si idee, probabil ca ai observat cat de putin, sau aproape deloc, este redat/reprodus efectul curgerii apei in acvariile cu apa dulce. Este adevarat ca producerea acestui efect cere indemanare, fantezie si pricepere.
Trebuie sa fie rezolvata problema miscarii vizibile a apei, de ex. la suprafata, Valisnerii, plante plutitoare, etc. in care traiesc pesti carora le place sa traiasca in apa care se misca aproape insesizabil, in stratul mai adanc.
Ar fi timpul sa fie realizat, dupa ce a fost neglijat de la inceputul acvaristicii.
Exista ideea si exista posibilitatea realizarii. Tu sau eu sau altcineva va face curand inceputul
Acum este sansa ta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Sun Apr 23, 2017 10:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Un background care are un relief 3D accentueaza vizibil patternul discusilor. La pigeoni poate fi evidentiat piperul ceea ce e un dezavantaj dar la turquoise vor iesi in evidenta striatiile iar aici e un mare plus.
Backgrund-ul intr-o singura culoare ascunde piperul pigeonilor si uniformizeaza striatiile la turquoise.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Tue Apr 25, 2017 4:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
vlad12 wrote:
Salut,

Am reusit incet sa progresez, acvariul ii gata la fel si sumpul trebuie doar legate la canalizare.

https://goo.gl/8Kb0UA

Ce culoare imi recomandati la backround? Din cate am inteles negru nu ii recomandat, ma gandesc la un verde inchis sau albastru. O sa folosec vopsea pe baza de acrilic.


Salutare...frumos acvariul! Eu am background din autocolant gri deschis, dar poti folosi si alb....in nici un caz negru pentru discusi.....Albastru ar fi pentru ciclide, iar verde inchis nu stiu ce sa zic :)

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Tue Apr 25, 2017 11:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Ce inaltime are acvariul? In poza pare tare inalt...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hardscape Discus
PostPosted: Wed Apr 26, 2017 2:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca a ramas la cotele prezentate in primul post:
vlad12 wrote:
Acvariu pe care il doresc o sa aiba aproximativ 300 de litri, lungime 140 cm latime 40 cm si inaltime de 55 cm.
Latimea este cam,... foarte mica pentru discusi.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group