It is currently Sat May 18, 2024 1:18 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 10:25 am 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
referitor la nisip te poti documenta aici
viewtopic.php?f=16&t=5355


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:04 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Citisem deja topicul , este pe undeva prin zona ceva nisip maroniu ceva in genul lutului , dar nu se dizolva sau sa pluteasca. O sa incerc sa fierb vreo 10-15kg si sa vad cum ramane dupa spalat fiert.

Multumesc de sfaturi ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 2:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cand mi-am setat primul acvariu mai marisor pentru discusi, in '98, am rascolit cartile si am evaluat avantajele si desavantajele diferitelor tipuri de substrate pentru plantele de acvariu. N-am vrut sa fac compromise intre calitate si costuri. Cel mai bun era pentru scopul meu deabia satisfacator.
Puteam sa folosesc nisip alb, fin, de pe plaja lunga de 10 km, aflata la o aruncatura de bat de casa, gratuit.
Am mers totusi in Danemarca, la 125 km, la "Avifauna", un petshop bine dotat si am dat 75 DM, ca. 35€, pe 50 kg de cuart de 2-3 mm. Este straveziu, ca sticla mata, inert in apa. Il pastrez de atunci si n-as alege nici acum altceva. Am avut atunci, vreo 5-6 ani, un sistem de incalzire care folosea caldura droselelor/bobinelor de la neoane, dusa prin tevi sub substrat, pe care-l strabatea de jos in sus, incalzind pe urma si apa acvariului. Daca mi-am facut o asemenea instalatie, a fost mult mai complicata decat o descriu eu acum aici, va puteti da seama ca n-am ales substratul pentru plante la intamplare. Acvariul se poate vedea pe YouTube, printre celelalte filmari ale mele, la ID-ul "Heckelcross".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 7:51 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Pana la urma am cumparat pietris de la petshop , nu mi-a placut cel "homemade" ca era prea fin. Am luat pietris de 2-3mm.

Am umplut filtrul JBL e901 cu 2 sertare cu piatra ponce cumparata de la colegul nostru , un sertar cu micromec si primul sertar a ramas cu burete. Am umplut sertarele pline (maxim).
1 e ok cu sertarele pline pana la refuz?
2 filtrul are 2 clapete pe capac de unde am observat ca pot reduce debitul . unul pe in , unul pe out de la care e bine sa mai reduc din debit? (acvariul 80/35/40)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 4:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca reduci IN va aparea subpresiune in filtru si ar putea trage aer, daca nu mai etanseaza garnitura corect. Asta nu-i grav, deocamdata.
Daca reduci OUT se produce presiune in filtru si poate sa inceapa sa curga daca nu etanseaza garnitura, sau daca se rupe vreo clapa cu care-i fixat capacul in care-i pompa. Asta depinde si de cat de mult se afla filtrul sub nivelul apei din acvariu. Cu cat este mai jos filtrul decat suprafata apei din acvariu, cu atat creste prsiunea in filtru.
Cel mai bine le reduci pe ambele egal, in asa fel incat sa curga apa prin material cu 2-2,5 cm/sec.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 12:29 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Cred ca am scapat de problema. Au murit 5 pingeoni (a scapat unul) azi dimineata le-am dat mancare si au mancat toti.
Tind sa cred ca problema a fost din cauza la mancare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 1:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
E un fel de a spune ca au murit din cauza la mancare deoarece...
Grikrbon wrote:
Problema sta in felul urmatorul acvariul e inceput de 2 saptamani si inca nu e ciclat...
...In apa am avut azi dimineata inainte sa sapal buretele din acvariu ciclat si sa pun safe start nitriti si nitrati peste 80 si ph 7.2...

Apoi ai zis ca...
Grikrbon wrote:
Azi m-am intors si spre dezamagirea ( fericire ca nu au fost mai multi) am avut 2 decese cei mai mici dintre ei.

...iar eu ti-am zis ca eram mai pesimist.
Intr-un acvariu neciclat la pH mai mare de 7 apare amoniacul, substanta foarte toxica dealtfel care apare si ca urmare a descompunerii resturilor de hrana.
Deci, eu zic ca amoniacul a fost criminalul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 2:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Marius, i-ai uitat pe cei care mai traiesc?
Si nu ti se pare ciudat ca si-a selectat amoniacul victimele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 3:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Grikrbon wrote:
1 e ok cu sertarele pline pana la refuz?
- ai grija sa ramana un pic de loc ca sa se "inmufeze" sertarele intre ele bine. Sa faca un "clant" cand le presezi, caci altfel traseul apei prin filtru poate nu mai este chiar cel care trebuie.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 5:14 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
E posibil si din cauza la mancare , e posibil si din cauza la amoniac poate sa fie din cauza la mancare ca cei mici erau mai mancaciosi si cred ca poate sa fie posibil si din cauza la amoniac cei mici sa fie mai putini rezisteti.
O sa merg sa fac o proba de apa in vreo jumate de ora si o sa revin cu rezultatele.

Am lasat spatiu cat sa se mufeze calumea.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group