It is currently Sun May 05, 2024 3:04 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Fri Apr 23, 2010 7:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Prin sifonarea fundului acvariului si schimbarea apei cat se poate de des (zilnic ar fi ideal), se inlatura un procent semnificativ din ouale parazitilor, in special ouale viermilor branhiali, tinandu-i totodata sub control si inlaturand in totalitate sindromul "4 weeks" la pui (aceasta din urma e valabila doar in steril).
Cine sifoneaza zilnic insistand asupra colturilor acvariului, pun pariu ca nu stie cum arata pe viu un discus infestat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Fri Apr 23, 2010 8:01 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Multumesc marius.

Aseara am schimbat aprox 50% din apa.
Dar ce facem, punem apa direct de la robinet? Nu ar trebui sa o "declorizam" inainte?

Si mai am o intrebare.
Am avut initial 4 pesti. Unul l-am scos ca era asa de rau incat nu-i lasa pe ceilalti sa iasa dintr-un colt. Pur si simplu cand ieseau ii impingea inapoi. Dupa ce l-am scos, o perioada de timp ceilalti 3 au umblat prin acvariu linistit. Dupa un timp, unul, din cei 3 care au ramas in acvariu, a inceput sa se indeparteze si sa fie indepartat. In schimb ceilalti doi se inteleg bine, iar asta sta stingher.
Care credeti ca ar fi solutia? Il scot si pe acesta sau mai pun 1 sau 2 in acvariu?

Multumesc anticipat ptr raspunsuri!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Fri Apr 23, 2010 8:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ideal ar fi sa ai minim vreo 6 discusi in acvariu cit timp sunt pui . Dupa ce mai cresc si ajung la maturitate poti sa lasi si mai putini (una 2 perechi)

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Fri Apr 23, 2010 12:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
@Cristian, daca schimbi 50% din apa, poti s-o faci linistit cu apa de la robinet cu conditia sa fie la aceeasi temperatura cu cea din bazin.Clorul in cantitati mici face bine intr-un acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Fri Apr 23, 2010 10:54 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Dragos - multumesc. atunci trebuie sa mai achizitionez inca 2-3.

Va povesteam mai sus destre discusul agresiv. Ma gandeam sa-l bag inapoi sau sa-l mai las?

drdiscus - multumesc ptr sfat.

Am priza programabila pe undeva (de la canari :D) si vreau sa o programez astfel: dimineata la 6.30 sa se aprinda lumina si la 11 pana la 14 sa se stinga si sa se mai aprinda de la 14 la 22. E bine?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Sat Apr 24, 2010 8:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Intr-un plantat, durata maxima de iluminare nu trebuie sa fie mai mare de 10 h cu pauza la pranz de 3,5-4 h. De ex.8-13 16.30-21.30.In caz contrar o sa-ti manance zilele algele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Planta pe rosu
PostPosted: Sat May 08, 2010 7:18 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Salutare!!!

Ce mai faceti?

Daca va intreb: Ce planta pe rosu imi recomandati sa pun in acvariu, ma injurati?

Sa stiti ca cei 3 discusi care mi-au ramas sunt ok! Unul din ei este mai timid.
As vrea sa mai urc putin temperatura la apa si vreau o planta care sa reziste pana la 28 de grade sau 29.
Ma puteti ajuta?


Weekend placut!

PC


Top
 Profile  
 
 Post subject: Planta pe rosu
PostPosted: Sat May 08, 2010 4:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
mai jos ai denumiri si poze ale diverselor variante de echinodorus. sunt cateva si rosii :).

bafta.

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.israquarium.co.il/PlantsPhoto/Echinodorus%2520DeepPurple.jpg&imgrefurl=http://www.israquarium.co.il/Plants/EchinodorusA_B.html&h=255&w=340&sz=36&tbnid=-dzqh9sRye4ApM:&tbnh=89&tbnw=119&prev=/images%3Fq%3DEchinodorus%2B%2527Deep%2BPurple%2527&usg=__iwC8yVlx89QVkKPwa0b8yUURH_0=&ei=CG3lS--JKNOfOIj8veUN&sa=X&oi=image_result&resnum=4&ct=image&ved=0CDYQ9QEwAw


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Sat May 08, 2010 9:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
cristian wrote:

Daca va intreb: Ce planta pe rosu imi recomandati sa pun in acvariu, ma injurati? PC

Eu unul nu te injur dat ai putea sa te ajuti singur ;) S-a mai discutat problema asta.
In fine, uite cum as proceda eu: intreaba-l pe Gogu ce plante rezista la lumina putina, filtreaza-le dupa 30 GC si o sa ai cateva de unde alege. In principiu la bazinele cu Discus, plantate, nu se pot folosi plante rosii, mov, galbene, roz, din simplul motiv ca necesita nevoi mari de iluminare fertilizare si substrat fertilizant. Discusul nu agreaza nimic din toate astea. O planta rosie de exeplu ,tinuta la lumina propice cresterii discusului va muri probabil sau pur si simplu nu-si va etala culoarea neam. Pentru putina culoare in bazin eu as incerca un Ozelot red sau leopard, un Lotus rosu sau o Barclaya red dar aceasta e putin mai pretentioasa.
cristian wrote:
Sa stiti ca cei 3 discusi care mi-au ramas sunt ok! Unul din ei este mai timid PC

Nu stiu despre ce vorbesti. De ce nu postezi in topicul tau ca sa poti fi mai vizibil si sa avem si noi putin habar.
cristian wrote:
As vrea sa mai urc putin temperatura la apa si vreau o planta care sa reziste pana la 28 de grade sau 29. PC

:shock: Pai tu la ce temperatura tii pestii? Nici o planta nu se bucura la temperatura ridicata. Supravietuieste doar. Ca unele supravietuiesc mai bine.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Tue May 11, 2010 8:48 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Buna dimineata,

Ce e cu cei 3 pesti? Initial mi-am luat 4, insa unul era prea rau. L-am scos si l-am dat. Acum am 3. Care sunt bine.

Aveam apa la 27 de grade C. Am mai uircat 1 grad.
Stiu ca nu se bucura de temp ridicate, dar caut, trebuie sa existe ceva.

Momentan am stagnatul "investitia" in plante si alte chestii.

O zi buna!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group