It is currently Sun May 12, 2024 12:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Tue May 18, 2010 10:53 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Buna seara,

Am o problema cu discusul pe care l-am indepartat din acvariu cateva saptamani.
L-am adus din nou acasa/acvariu si a inceput sa-i puna la respect pe ceilalti ca si inainte.
Ce as mai putea face?
Ma bate gandul sa-l dau si sa-mi iau altul in locul lui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed May 19, 2010 6:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Da-l sau tine-l separat .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Thu May 20, 2010 12:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Eu zic sa te mai potolesti putin cu bagatul pestilor sau al plantelor. Stiu ca pare frustant dar hotaraste-te o data ce vrei, fa achizitiile de care ai nevoie dupa care, gata. Nu cred ca e nevoie sa detaliem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Sat May 22, 2010 10:22 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
GeoS - nu cred ca ai inteles ce am zis eu.
Am re-bagat pestele pe care-l cumparasem prima data. Si l-am scos cu cateva saptamani in urma ptr ca ii tinea la colt pe ceilalti.
Daca vrei putem detalia.
O alta intrebare: Mi-am luat un melc galben (nu stiu cum ii spune si nici nu cred ca are imp) si am gasit plante "secerate" la suprafata apei sau o planta mai mica a fost tocata. Asta s-a intamplat de cand am bagat melcul. El sa fi facut asta?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Sun May 23, 2010 7:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Acel melc galben de care ne spui tu se numeste pomaceea si poate ajunge lejer si pana la 7-8cm. Ca orice alta vietuitoare are nevoie de hrana, oxigen, apoi lasa mizeria in urma sa!
Daca nu au ce manca la tine in acvariu, DA, mananca si plantele acvariului. Baga-l, scoate-l, impinge-l sau etc... aceste interventii vor stresa si pestele de care tu vorbesti, dar si pe ceilalti din acvariu.
Nu te-ai gandit ca asta ar putea fi cauza ? Stresul ?

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Sun May 23, 2010 11:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
cristian wrote:
Mi-am luat un melc galben
Pai la asta ma refeream de exemplu. De cate ori bagi si scoti cate ceva in bazinul cu Discus de atatea ori bagi si agenti patogeni. De cate ori ii tot plimbi prin bazine, de atatea ori cresti riscul sa infestezi bazinele cu te miri ce. Eu unul, as renunta la ideea cu melci in bazine(cu toate ca am dar nu pot scapa de ei) pt ca sunt gazda intermediara a unor paraziti. Parerea mea. Zilele trecute vorbeam cu un distins coleg de-al nostru, mai presus de orice suspiciune de nestiinta, despre o situatie cand avea o multime de bazine sanatoase si unul ptaf cu mai multe boli simultan. A reusit sa pastreze izolat focarul dar de, omul stie ce face de (foarte)multi ani. Imagineaza-ti daca tot plimba pestii prin bazine sau daca se balacea cu mainile ne dezinfectate prin toate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Mon May 24, 2010 7:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dac-ar trebui sa ma spal pe maini de fiecare data cand trec de la un bazin la celalalt, sau sa lucrez cu scule separate pentru fiecare bazin, as arunca azi dupa amiaza toate acvariile si mi-as cauta alt hobby!
Bine-nteles ca daca aduc ceva strain in casa e alta treaba!
Normal (incazul asta normalul poate fi clar definit) ar fi ca cei care importa si vand discusi sau alti pesti sau animale scumpe, sa informeze clientii ce au de facut cand ajung cu ele acasa. Asta insa presupune sa piarda clienti care n-au chef sa faca carantina asa cum trebuie, asa ca vanzatorii prefera sa le spuna clientilor ca vand animale sanatoase, ceea ce e si adevarat intr-o anumita masura. Si cei care au decimat populatia indigena din padurile braziliene erau sanatosi, dar au infectat pe cei de acolo cu boli la care vizitatorii erau imuni. Exact aceeasi treaba se intampla acum, in acvariile noastre, pentru ca aducem pesti de la mii de km distanta, care n-au cum sa aiba aceleasi boli, pentru ca n-au nici un fel de contact intre ei, pana ajung impreuna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Jun 09, 2010 5:51 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Buna dimineata,


Revin cu o noua problema.
Acvariul este pus paralel cu un geamul camerei, din lipsa de spatiu. Dimineata cand soarele rase bate exact in acvariu timp de cateva ore bune.
Cat de problemantic este acest lucru? Favorizeaza cresterea algelor in acvariu?


Multumesc anticipat ptr raspuns.
PC


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Jun 09, 2010 7:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca nu e prea tarziu, rezolva rapid problema.
In cateva zile te poti trezi cu apa verde si fara UV cam greu mai scapi de alge.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Jun 09, 2010 7:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
cristian wrote:
Cat de problemantic este acest lucru? Favorizeaza cresterea algelor in acvariu?


Cam da. O draperie trasa cateva ore cat bate soarele si problema e partial rezolvata.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group