It is currently Sun May 12, 2024 12:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 5:33 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Vreau sa va zic ceva:

Pe 5 am inceput sa fac acvariul! Iar pe 9 (pana in ora 17) am pus 4 discusi in el! 1 discus l-am indepartat ptr ca era agresiv.
Intre timp am mai bagat si 20 de neoni.
Totul merge ok!

Sa fi mers mai repede la mine ciclarea asta?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 7:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
cum ai ajuns la concluzia ca acvariul tau s-a ciclat ? cam rapid 4 zile dupa mine :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
cristian wrote:
Edit: Razvan - primele doua mi se par prea incarcate! iar ceea ce vad in ultima mi se pare prea "farmacie".


Spune-mi ce ai vrut sa spui cu ''farmacie'' sa inteleg prea curat ? prea gol,ori ?
apropo tu optezi pentru un acvariu cu de toate dar discusului nu-i va face asa placere,cu cat mai simplu cu cat mai natural cu atat mai bine pentru el in cazul in care si apa are parametri optimi pentru cresterea discusului

Nu face prostia sa bagi discusul dupa doar cateva zile ,m-am grabit si eu candva si nu prea le-a placut deloc ,informeaza-te bine pe forumul vechi si cel nou al dcr-ului citeaste despre ciclul azotului,apoi totul va fi bine ,sau mai bine !

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 11:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
cristian wrote:
Pe 5 am inceput sa fac acvariul! Iar pe 9 (pana in ora 17) am pus 4 discusi... Sa fi mers mai repede la mine ciclarea asta?

Cum ai ajuns la concluzia asta? Aaa... inca nu a murit nici unul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 11:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Speram sa ii fie sanatosi si sa nu aibe treaba cu ei ,dar nu recomand deloc punerea pestilor in acvariu neciclate sau partial ,mai ales ca si eu m-am grabit candva si nu a fost deloc bine ,iar cu bagatul pestilor acum 4 acum 1 peurma 1 si tot asa ,fa teste no2 no3 si amoniu ! Acum parca vad ca spui ca e apa alba laptoasa,etc !

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 10:19 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
balenax - totul este ok. mananca. se plimba. fac caca. :)
razvan - prea gol. sau poate acum cresc plantele.
mariusvlad - da.
razvan - sunt sanatosi.

Si i-am pus dupa 4 zile. Au o saptamana si ceva de cand sunt in acvariu.

O sa spuneti ca . . . , stiu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 10:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
asa am zis si eu :). nu vreau sa sun a piaza rea, iti doresc sa-ti creasca mari si frumosi si fara probleme.

Beleaua, dupa cum am vazut pana acum pe pielea mea este ca, desi cu ajutorul diverselor solutii din comert poti grabi ciclarea si tine cumva in limite rezonabile valorile apei, la cea mai mica greseala/ disfunctionalitate se duce dracului totul. Asa ca mare grija la ce si cum procedezi. Nu-i stresa, nu umbla la filtre si tine ochii deschisi larg la valorile apei, fa teste des. Nu te apuca sa schimbi apa daca nu e nevoie, nu umbla in filtre, hraneste-i moderat. Iti spun sa faci ce n-am facut eu :), care am pierdut deja 2 in 1 saptamana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 10:51 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Mai vedem dupa ceva timp.

Razvan - detoate inseamna: plante, neoni si discusi + un "sobolan" (sanitar). Nu spune ca nu iti plac neonii cu discusii . . .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Thu Apr 22, 2010 8:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Neoni cu discusi imi plac si cativa panda de exemplu cum am eu in acvariu .
Daca ii vrei in plantat discusul tebuie sa aibe peste 10-12cm sa fie la maturitate,daca ai puiet cresc bine in acvariu cat mai gol .
Ca sa deti plante multe ai nevoie de co2 lumina si multi alti factori de care vei depinde ,deja vorbim despre altceva si ai un topic deschis in privinta asta !

Bafta in ceea ce vrei sa obti ! :fish:

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu plantat - de la zero
PostPosted: Thu Apr 22, 2010 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
balenax wrote:
asa am zis si eu :). nu vreau sa sun a piaza rea, iti doresc sa-ti creasca mari si frumosi si fara probleme.

Beleaua, dupa cum am vazut pana acum pe pielea mea este ca, desi cu ajutorul diverselor solutii din comert poti grabi ciclarea si tine cumva in limite rezonabile valorile apei, la cea mai mica greseala/ disfunctionalitate se duce dracului totul. Asa ca mare grija la ce si cum procedezi. Nu-i stresa, nu umbla la filtre si tine ochii deschisi larg la valorile apei, fa teste des. Nu te apuca sa schimbi apa daca nu e nevoie, nu umbla in filtre, hraneste-i moderat. Iti spun sa faci ce n-am facut eu :), care am pierdut deja 2 in 1 saptamana.

Cu cat faci mai multe teste si bagi chimicale mai multe in apa cu atat ii dai peste cap mai repede.Schimba 60% din apa saptamanal cu apa de la robinet, da-le papa bun si nu vei avea probleme.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 91 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group