It is currently Sun Apr 28, 2024 12:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Aclimatizare discusi
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 7:58 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Tot citesc pe forum depre aclimatizarea discusilor in momentul in care ii cumperi. Se foloseste expresia "ca la carte"...poate sa imi spuna cineva exact cum se procedeaza?
Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizare discusi
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 10:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Verificarea proprietetilor apei in care stau pestii este o conditie de baza, care face parte din ingrijirea lor, pentru ca altfel l-i se risca viata. Discusii nu suporta modificarea brusca, peste anumite limite, a duritatii, aciditatii, alcalinitatii si temperaturii, cand sunt mutati in alta apa, fapt pentru care apa noua trebuie sa aiba proprietati cat mai asemanatoare cu apa in care au stat mai multe ore sau zile, sau cel putin sa se incadreze diferentele in limita in care nu dauneaza pestilor, sau chiar le inbunatateste conditiile de viata.
Un exemplu: pesti transportati in apa alcalina, cu ph-7,5 secreta dejectii care duc la aparitia amoniacului foarte toxic in apa si in sange. Mutarea lor in apa acida, ph-6,5 duce la tranformarea amoniacului in amoniu foarte putin toxic. Dimpotriva, daca apa in care au fost transportati este acida si contine amoniu, iar apa in care vor fi mutati este alcalina, trebuie coborat ph-ul apei noi, sau ridicat ph-ul apei vechi, odata cu scaderea concentratiei amoniului prin adaugarea apei curate.
Operatia se face incet, pentru a lasa timp pestilor sa elimine amoniul din sange, inainte de a se transforma in amoniac. Asta poate sa dureze mai multe zeci de minute sau chiar ore, in functie de concentratia toxinelor si valoarea ph.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizare discusi
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 2:26 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Termenul corect este "acomodare". Aclimatizarea este un proces complex, ce se realizeaza -de regula- pe parcursul mai multor generatii.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizare discusi
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 5:30 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Asa este. Si eu am cazut in "pacatul" folosirii celuilalt termen, desi ma zgaria pe creier de fiecare data. Culmea insa, mai multe dictionare le considera similare ( http://dexonline.ro/definitie/acomodare )

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizare discusi
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 9:48 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Din punct de vedere biologic se compara termenii de adaptare si aclimatizare, nu acomodare. Adaptarea este cea care se realizeaza pe parcursul a mai multor generatii, fiind, in sine, un proces de evolutie, iar aclimatizarea este cea de scurta durata si vizeaza unii parametri proprii unui anumit mediu, ca temperatura, luminozitate, etc.
In cazul discusilor termenul corect este aclimatizare, sau daca este incetatenit in vicabularul specific, merge acomodare.:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizare discusi
PostPosted: Tue Apr 13, 2010 12:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Aclimatizare-cu referire stricta la trecerea lina de la o temperatura la alta si acomodarea la cea din urma.
Acomodare-pe terman scurt(saptamani,luni poate ani) la conditii de viata diferite.
Adaptare-pe termen lung(generatii) la conditii de viata diferite.
Asta daca vrem sa fim rigurosi, dar noi intelegem ce ni se spune sau ce spunem chiar daca nu intotdeauna folosim termenii corect gramatical ;) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizare discusi
PostPosted: Tue Apr 13, 2010 2:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ar fi mai folositor daca ne-am preocupa mai mult de daunele provocate la incepatori de confuzia dintre filtrele rapide si cele biologice, cu toate ca-s lumi intre ele. "Filtrul" biologic nu filtreaza decat daca-i folosit necorespunzator cu destinatia sa si asta se intampla foarte frecvent tocmai datorita numelui comun inpropriu, propagat gresit chiar de catre producatori.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group