It is currently Sat May 18, 2024 5:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 186 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 11:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Multumesc mult de sfaturi si aprecieri, insa munca nu imi apartine :D ce v-a urma de acum in colo va depinde de mine. In mare cu prima masa m-am cam convins ce sa le dau sper sa fie bine , drdiscus discusmix contine 8% proteine , iar celelalte doua contin 6,85% insa de mancat mananca din toate cu aceiasi pofta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Putina proteina.Le poti folosi la o masa in loc de artemia sau alternezi artemia cu mixtura aceea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 1:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
oki deci alea ar fi recomandate seara ca ultima masa ca fiind o masa usoara. Eu le dau asa: tetradiscus , bloodworms de la ocean nutrion , mixtura din inima de vita , si acele 3 sortimente de congelate , ce ar mai trebui sa introduc in alimentatia lor ? cred ca voi lua si o cutie de NLS daca e.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 1:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca le mananca pe toate astea este foarte bine.Sa-ti traiasca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 2:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Multumesc mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 9:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Eu le dau asa ceva (discus life si discusmix-asta este pe baza de inima de curcan) de aproximativ 10 luni, intre masa de tetra discus si cea de inima de vita pentru a le diversifica hrana. Dezvoltarea pestilor este foarte buna, dar nu stiu cat se datoreaza acestui tip de hrana si cat este aportul granulatului, imimii de vita sau schimburilor de apa. Pana acum nu am avut probleme cu acest tip de hrana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Thu Dec 15, 2011 11:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Din ce scrie pe blister acestea au doar 8% si 6,85% proteine , pe cand tetra are 47% iar bloodworms au 41 % , deci pot fi considerate ca o masa usoara iar pe mine ma interesa daca mai folosesc si alti pasionati asa ceva si daca e sigur acest timp de hrana , caci nu vreau sa fac experiment pe pinguinii mei :D . Deci multumesc pentru randurile scrise.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 1:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
De azi am luat si eu din acestea dar vad ca nu prea is invatati cu acest tip de hrana sau nu le place pt ca nu se omoara dupa ea....
Le-am luat si vermisori rosii si dupa aacestia au inceput sa se lupte !
sper ca de maine sa incepa sa se infrupte si cu acestea!
La astfel de mancare sunt sceptic varaaaa pt ca nu sunt transportate in conditii bune(in frigidere).
Andrei tu le-ai dat din toate si le plac????

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Fri Dec 16, 2011 8:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Salut. da la mine mananca din toate acele 3 tipuri de hrana si mai nou de cateva zile i-am invatat sa pape din mana si nu au niciun stres cum bag mana in acvariu cum se reped la mancare. se mai sperie ei cateodata cand scot mana prea repede dar se invata ei nu de alta dar astept sa manance tot din mana si imi mai amorteste mana . dar sper ca pe viitor cand vor fi mai multi sa fie mai increzatori. dar la tine probabil ca e primul contact cu mancarea asta si trb sa le dai cate putin pana se invata ca sa nu raimai cu ea in acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 11:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Bine v-am regasit dragi colegi cu discusei pe creier , numarul pinguinilor la mine s-a dublat acum sunt 12 pistruiati , sunt foarte frumosi , jucausi , si nu in ultimul rand sanatosi. Multumesc inca o data echipei DiscusMania pentru aceste mici frumuseti , si nu in ultimul rand mosului Nicolae :D . Ca o mica paranteza am un ring eruption care nu prea mananca , adica de fiecare data cand le dau de mancare el nu are nici-o treaba cu mancare pe cand ceilalti se bat pe mancare , nu stiu ce are , slab nu este din contra , sta in card cu ceilalti , arata normal nu stiu ce ar putea sa aibe dar momentan il las in pace poate si-o reveni fara interventia mea , ca sa nu mai zic ca azi dupa ce l-am filmat cand nu manca , dupa cand le-am dat iar mixtura era la gramada cu restul dar nu mi-am dat seama daca manca sau nu ca nu l-am putut recunoaste din toata ingramadeala aia. Si sa nu uit caci de maine este Craciunul si cu ocazia asta dorest sa le urez tuturor un Craciun Fericit alaturi de cei dragi si un an nou plin de bucurii si realizari.






Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 186 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group