It is currently Thu May 02, 2024 7:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 186 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Mon Jan 09, 2012 10:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Filmarea a fost facuta imediat dupa schimbul de apa posibil sa fie si de la asta , de obicei mie mi se pare ca respira calm si fara efort doar dupa masa si schimbul de apa ar avea respiratia mai accelerata.O sa mai pun inca o piatra de aer ca mia am posibilitatea la pompa de aer si sa vad atunci daca continua asa. In rest sunt niste canibali cand vine vorba de mancare papa circa 5-6 mese pe zi iar singurul leopard care nu avea desenul complet a inceput sa se tatueze si el , inca desenul e in faza de inceput pentru ca inca e portocaliu. Ca prima idee voi da drumul mai tare la robinet si vad evolutia dupa si revin cu detalii :D apa o schimb zilnic in prima faza circa 70 litri dupa care seara dupa ultima mixtura aspir tot ce mai ramane insa de mixtura se murdareste apa cam mult se descompune multa in apa adica nu e bine inchegata .Temperatura este la 29 grade, insa filtrul intern are mai bine de 1 luna de cand nu l-am spalat cred ca e cazul. Seara faina tuturor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Wed Jan 11, 2012 12:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Si ca dovada ca nu stau degeaba , azi am primit mult asteptatul suport . Si pentru ca am schimbat si tamplarul calitatea este ireprosabila a iesit perfect sau chiar mai bine m-am bucurat de el mai ceva ca un copil mic cand primeste o jucarie :D totul cantuit cu abs e brici. Si da Dragos legat de respiratia pinguinilor cred ca ai avut dreptate , am dat drumul mai tare la oxigen si se pare ca respira mai lent , voi vedea maine ca am umblat azi la filtrul intern ca nu il spalasem de cand l-am cumparat , si am inceput azi sa le pun si vitamine in apa si sa vedem de acum in colo evolutia lor.



Image
Ma cam strange putin dar e destul loc :))
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Wed Jan 11, 2012 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Bravo, acum asteptam si acvariul :D

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Wed Jan 11, 2012 12:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Am dat comanda si de acvariu . Luni vine sticla si dupa ii dam bice. Oricum prin februarie cred ca bag si pestiucii , pana atunci am timp sa fac economii ca sa cumpar toate chitibusurile :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Wed Jan 11, 2012 4:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ce vad eu acolo? Un pigeon cu capul in jos? Hmmm... Tratament termic la 35 grade in Sharm El Sheikh sau Halkidiki, 10 zile si isi revine garantat. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Wed Jan 11, 2012 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Si obligatoriu hidratare cu emulsie de malt :D :beach:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Sat Jan 21, 2012 1:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Bine v-am regasit dragi colegi , si pentru ca nebunia continua ma bucur ca in sfarsit pot prezenta noua jucarie . Am schimbat multe jucarii intr-un singur an dar na asta e :crazy: .
Acvariul pentru moment v-a fi steril pentru pinguinii mei , dar in viitor am ceva idei in minte dar astept sa mai creasca si dupa sa vad ce si cum , desi acum cateva zile am masurat un pistruiat dar doar asa de la geam avea in jur de 10 cm cu tot cu coada deci undeva la 8cm fara , cand i-am primit pe 6 decembrie ei nu depaseau 6 cm deci suntem pe drumul cel bun zic eu.Nu de alta dar schimburile de apa le fac zilnic de papita primesc destula zic eu , undeva la 2 mese de artemia , 4 de granulate si vreo 3-4 de mixtura in functie de cum e cineva acasa sau nu , nu va imaginati ca daca le dau asa dese mesele bag in ei ca la porci , mesele sunt dese dar in cantitati mici astfel inca sa nu ramana mancare si sa nu strice apa dar nici ca ei sa fie burtile cat un ghiozdan. Dar cum prea multa vorba strica sa prezint in mare dotarile :
1. Acvariu 150x50x60 (Lxlxh) undeva la 450 volum teoretic practic maxim 390-400.
2.Standul pe masura
3.Filtru extern de 1400l/h plin cu material filtrant biologic 3 litri siporax si inca un setar cu alte inele ceramice pe care o sa le schimb in viitor desi vad ca sunt bunicele.
4.Filtru intern Aquael fan3 700l/h merge brici
5.Incalzitor Jager 300w
6. Hranitor automat eheim
Alte echipamente nu imi vin in minte , desi am un skimmer nou care sta in dulap nu cred ca il voi mai folosi caci biofilu nu mai are timp sa apara.
Acum ce pot sa zic stau si ma uit la acvariul gol inca vreo 2 saptamani minim , el nu are decat abea 1 saptamana de cand a fost lipit dar rabdare sa fie desi am interdictie de la iubita mea sa ma apropii de el 2 saptamani :)) sper sa rezist , dar mai mult ca sigur va fi un cadou excelent sa il umplu de ziua mea care este la inceputul lui februarie.
Acum ca mici dileme as avea urmatoarele chestii:
Dupa ce se usuca acvariul si il curat/spal/testez cum as putea proceda mai bine :
1.Umplu acvariu cu apa din cub si completez cu apa proaspata si mut pestii direct.
2.Umplu acvariul numai cu apa proaspata si merg pe varianta cu acvariul plin si cu pompe de aer ca sa scoata clorul si a doua zi mut filtrele si pestii.
3. Sau mut filtrul extern si pun numai apa de la robine si il las sa se cicleze clasic fara pesti si masor nitritii pana ajung la 0.
Tin sa mentionez ca filtrul biologic este ciclat cat si filtrul intern iar incarcatura bilogica nu va fi modificata, deci practic filtrele sunt pregatite sa faca fata noul bazin.
Pentru mine convenabil ar fi varianta 1 caci practic totul ar fi ca o schimbare de apa 50% apa lor 50% apa proaspata , dar acum sunt deschis la toate parerile.

Si acum poze cu noua jucarie :
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Sat Jan 21, 2012 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
:goodjob:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Sat Jan 21, 2012 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Ca tot urmaream azi prin acvariu un acistrus albino prin zona turului de la filtru unde e si teava neagra si autocolantul negru am observat asa ceva , cum se vad in poze, sunt mici ,foarte mici si albi , din cele ce am citit eu planari nu ar fi adica aia de obicei apar in acvarii fara pesti , acum de ar fi infuzori nu stiu ce sa zic, caci in sus nu vad in tot acvariul ci mai mult pe partea din spate a acvariului pe sticla. momentan ma mai interesez sa vad ce sunt dar un sfat din partea voastra ar fi foarte bine venit. O seara cat mai placuta.

Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu dedicat discusilor.
PostPosted: Tue Jan 24, 2012 12:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Bine v-am regasit si cu vesti bune dupa mica ninsoare care s-a transformat intr-o mica calamitate unde curentul a fost oprit in jur de 24 ore timp in care am stat cu morcovul bine bagat si deja ma vedeam cu toti discuseii cu burta in sus , dar am trecut cu bine zic eu , in ziua cu pricina am bagat mici schimburi de apa astfel incat sa nu las temperatura sa scada sub 26 grade , sa nu se adune nitriti in cantitati mari si sa nu ramana fara oxigen pestanii ( pentru asta am improvizat o instalatie manuala cu o seringa mare prin care bagam oxigen in acvariu :)) ). La revenirea curentului am spalat bine canistrele de la ambele acvarii si dupa le-am repus in functiune , am bagat un mic schimb de apa astfel incat sa nu cresc foarte mult temperatura caci eu o potrivesc cu cea calda , am pus putina sare si in toata aceasta perioada am hranit pestanii doar de 3 ori si doar cu granulat. La ultimile 2 teste de NO2 valorile acestuia indicau 0 , insa semnele de bazin deciclat au aparut si anume clasica mazga albicioasa care se pune pe geamuri . Acum voi urmarii nitritii zilnic , schimburi de apa zilnice ,si sper sa revenim la normal.Ceva sfaturi legate de cum ar trebui sa procedez in urmatoarele zile ar fi nemaipomenite sa mai pastrez sarea in apa sau sa incep sa fac schimburi de apa fara sare ? o parte din mancare care incepuse sa se inmoaie putin am aruncato iar ca bonus in bazinul cu africani mi-a aparut un pui mic si negru :)) . As mai dori daca cineva are vreo instalatie de rezerva sau nu stiu orice altceva care sa poate tina in functiune filtrele externe si o pompa de aer pe o perioada mai mare ar fi nemaipomenit daca ar impartasi aceasta informatie cu mine , momentan eu sunt in incercetari cu UPS-urile acelea pentru centrale , invertoare sau generatoare sa vad care ar fi varianta ce-a mai buna si mai economica. In rest ce pot sa va urez este o zi cat mai placuta si fara pene de curent :D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 186 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group