It is currently Sat May 18, 2024 3:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Sat Apr 10, 2010 4:49 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
GeoS wrote:
Sa ai in vedere niste larve de chironomus care de obicei nu sunt refuzate de nici un peste, folosite cu precautie la inceput, ca dupa o perioada de post. Artemia congelata as mai cumpara.

am folosit si eu larve de chironomus congelate. singurii care le mancau si inca mai faceau figuri la ele au fost niste jack dempsey. in rest, ceilalti, nici macar nu se uitau la ele. am dat artemia si la discusi dar nu s-au ingramadit pe ele, in rest toti ceilalti le mancau.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 12:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
am luat azi din hornbach niste artemia, din 5 pachete doar 3 au ramas congelate, le-am pus intr-o draciuta primita de la un producator de bere pentru a mentine temperatura, dar datorita drumului lung si a caldurii destul de mari :) 2 se incalzisera un pic si nu as risca sa le mai folosesc. Am sa le dau maine un pic sa vedem cum reactioneaza.

Cert este ca dihaniile se simt mai bine azi, misuna peste tot si i-am atras se pare cu tetra diskus ( au mancat dupa ce s-au prins ca e mancare :) ). Inca nu se obisnuiesc cu lumina, am cele doua neoane ce vin standard cu rio 180 si din pacate nu functioneaza decat impreuna, am incercat sa scot unul azi si nu a mers. I-am lasat cu luminile aprinse, am lipsit vreo 12 ore de-acasa. Cand am venit erau la colt, cum am stins lumina cum au inceput sa bantuie. Ce m-a bucurat mult a fost ca par mult mult mai linistiti decat ieri, cand au avut niste iesiri spectaculoase, insa care mi-au dat palpitatii, au ramat ca porcii, au sarit si fugit ca la balamuc. Azi insa pare ca ii nu-i prea mai interesez, si am facut prostii in acvariu pana acum, am schimbat 60l apa, am scos tulumbele de la filtru si le-am pus la loc, am sifonat jumatate din substrat ( s-au terminat acumulatorii si abia maine sa sifonez corespunzator)... Toate actiunile facute cu lumina aprinsa. Au stat cuminti la colt si au studiat fenomenul. Le-am stins becurile si au iesit iar hai hui, misuna prin coltul unde le-am dat mancare.

Amuzanti sunt neonii si botiile mele, care stau cuminti sa manance discusii si dupa ce pleaca din zona apar si ei la misunat. Sunt vreo 2 mai indrazneti care se baga printre ei si mai mananca. Partea buna este ca nu dau semne de deranj nici unii nici altii, discusii se uita curiosi la ei, neonii iau pozitie la cativa cm si ii studiaza la randul lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Sun Apr 11, 2010 3:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Vesti proaste. Se pare ca inca unul dintre pestani incepe sa aiba aceeasi reactie ca si cel care a murit. Este inchis la culoare, respira doar cu un opercul, tine o aripioara pe langa corp si alterneaza partea folosita.
In buna traditie din ultimul timp, am incercat sa pun acvariul mic in functiune preventiv pentru a putea sa mut bolnavul, insa acesta curge iar pana maine nu am ce face, nu am unde sa-l mut. Imi vine sa ma impusc, parca totul este impotriva, se strica toate cand ai nevoie mai mult de ele. Am ridicat la 31 de grade temperatura si am mai pus ceva sare ( 2 linguri mari) si am crescut aerarea.. Asta este, daca mor plantele sa fie primite...
Am disponibil doar Sera Omnipur si Metronidazol momentan si sperante pentru altceva nu sunt decat pentru marti, in eventualitatea in care fac comanda maine.

PS : am stat si i-am observat cu atentie, se pare ca de fapt 3 din ei dau semne, doar unul e inchis la culoare. cel inchis la culoare prezinta pe partea dreapta si o pata alba, cam 3/3 mm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 7:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Fratioare . Sfatul meu e sa faci acvariu steril pina cind vor creste discusii pe la 12 cm . In bazin plantat nu vei reusi sa-i feresti de boli cit sunt mici si nu vor creste asa cum trebuie . Din ce spui tu discusii tai au viermi de branhii si e IMPOSIBIL sa-i tratezi in acvariu cu substrat .Viermii de branhii nu cred ca ii vor omori daca au deja 7-8 cm decit daca se mai asociaza si cu alte probleme dar ii vor stresa pe cei mai sensibili pina vor da toate bolile in ei iar de la cei sensibili se vor imbolnavi si cei mai puternici...... . Primul discus care ti-a murit probabil s-a accidentat in timpul transportului ...nu aveai ce sa-i faci.... se mai intimpla si de astea , si e posibil ca viermii de branhii sa-l fi atacat ulterior .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 8:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Din cate am vazut se pot trata cat de cat eficient si in acvariu cu substrat, daca repet tratamentul la 4-7 zile, pentru a distruge viermii iesiti din ce a fost in substrat. Sunt constient de faptul ca substratul complica lucrurile foarte mult, dar trag speranta s-o scot cumva la capat. Pana una alta ma incapatanez, poate fac rau. La fel cum se poate sa ma apuce dracii sa scot din el pietrisul si sa-l arunc cat colo. Momentan insa persist in tampenia mea si sper sa reusesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 10:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
balenax wrote:
Din cate am vazut se pot trata cat de cat eficient si in acvariu cu substrat, daca repet tratamentul la 4-7 zile, .


Daaa daca repeti tratamentul la nesfirsit ....Altfel vei obtine doar un ragaz de citeva saptamini pina cind viermii se vor inmulti din nou.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 12:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
update : toate bune si frumoase pana la un punct. Cei 6 supravietuitori :) sunt in regula, mananca precum porcii ( sunt socat de cantitatea de excremente pe care o aspir - si fac asta de 2 ori / zi).

Ceva se intampla cu unul din ei, care sta un pic retras si inchis la culoare. Cand ma vede langa acvaru vine cu ceilalti la geam, se deschide la culoare, mananca ( mai putin decat ceilalti, dar mananca), apoi se retrage la locul lui. Il urmaresc de cateva zile, nu da niciun semn de boala : respira normal, nu are nimic anormal pe suprafata corpului, fecalele sunt in regula. Il banuiesc ca e speriat de bataie.

Acum problema: unul dintre pestani e tare bataus. Daca la inceput ii dadea pe ceilalti deoparte la masa, a inceput sa-i cafteasca pe unde-i prindea. Alergaturi prin acvariu, bataie in toata regula. De 3 zile il tin mutat la ocna, un acvariu de 30l. Cand as putea sa-l pun la loc sa vad daca s-a mai potolit ? Sa mai astept ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 7:06 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
nu vei rezolva nimic cu separarea lui. si ai mei erau la fel la inceput, adica aveam unul de ii caftea pe toti. ala a murit si a ramas in locul lui altul la fel de bataus. acum vad ca nu se mai alearga la fel ca la inceput.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 7:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
eh. pentru ca vroiam acvariul mic liber am decis sa fac un test. e cuminte ca mielul acum. sa vedem cum se comporta zilele urmatoare :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group