It is currently Sun May 05, 2024 11:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 9:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu l-as lasa in pace. Sunt mai multe sanse sa isi revina daca nu e stresat, decat daca incepi vreun tratament.
Dar parerile sunt impartite.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 9:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
am pus jbl biotopol dupa prospect, voi incepe azi si cu denitrol pe care l-am procurat in sfarsit.

later edit :) : Am facut un schimb de apa de cca 30 l ( va reamintesc, juwel rio 180). am pus biotopolul si denitrolul. Pare ca, cel putin pentru cei 7 a avut un pic de efect, au inceput sa scruteze imprejurimile, sa mai ciuguleasca de pe fund. Se invart putin, in grup, dupa care se intorc la planta dupa care au stat de cand i-am bagat in borcan. Mai stau ceva acolo, se mai invart apoi...
Bolnavul zace in continuare... Diseara vreau sa mai schimb tot 30l, as face 2 schimburi de apa zilnic, unul dimineata unul seara, conditionata de fiecare data cu cele doua zemuri ( cel putin pana cand se stabilizeaza complet situatia, am masurat no2 si deja imi da senzatia ca se duce spre 0.1, culoarea e undeva intre 0.1 si 0.2) . Inca nu le-am aprins nicio lumina si nu le-am dat nimic sa manance ( oricum nu cred ca ar manca).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 9:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Denitrolul nu e un conditioner ci o cultura de 8 tipuri de bacterii daca imi amintesc eu bine. Eu am fost foarte multumit de el. A fost atat de eficient ca a papat si bio filmul.Eu am avut timp sa-l testez pt ca nu l-am folosit in situatii de criza. Mie chestia cu conditionerii sincer mi se pare destul de discutabila pt ca trebuie sa iau de bun ce zice producatorul si asta ma oftica. Parerea mea e sa nu mai arunci cu chimicale pe ei odoronca-tronca. Cu timpul ai sa constati cu surprindere ca, daca ai sta numai cu galetile de apa buna pe ei nu s-ar supara de loc. Apa buna,schimburi dese si putina sare uneori sunt suficiente sa rezolvi ceva probleme. Eu n-am priceput cum zici ca sta exemplarul ala, culcat complect pe o parte sau mai mult inclinat. Dupa cum ti s-a mai spus,nici eu nu l-as stresa suplimentar. Mai lasa-l acolo si urmareste-l atent.Parerea mea.Bafta multa si tie si lui si te asteptam cu vesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 10:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Biotopol este conditioner ( sau cel putin in acceptiunea mea) . Are rolul de a indeparta clorul, cloramina si alte dracovenii de prin apa, totodata protejand mucoasa, pielea si aripioarele pestilor ( conform producatorului), si daca face chestia asta din punctul meu de vedere este chiar ok. Pe prospect scrie sa-l adaug cu o ora inainte de Denitrol, ceea ce si fac. Pun Biotopol ( sper sa-l inlocuiesc cu Sera Aqutan de sambata) pentru ca nu am cum sa las mai mult de 24h apa sa stea inainte de schimburi, am doar doua recipiente de 30l pe care le folosesc alternativ, unul dimineata si unul seara. In plus, de cand am masurat NO2 in apa de la robinet si am vazut ca am 0.05 nu am foarte mare incredere s-o pun asa netratata deloc.
Denitrolul pare ca-si face datoria, la fel ca si schimburile de apa, concentratia de NO2 s-a injumatatit in ultimele 24h. Am sa-l folosesc pe toata durata recomandata, de 9 zile. Pastrez si 1 lingurita/ 100l concentratie de sare in apa in urma schimburilor de asemenea pentru a evita intoxicatia cu nitriti, dupa cum mi-a fost recomandat mai sus.

Exemplarul cu pricina sta complet culcat, iar din cand in cand se misca in alta pozitie, inoata putin si se culca la loc. Respira un mai accelerat decat ceilalti, insa cu ambii operculi. Nu are aripioarele franjurate nici rani nici alte semne pe corp, in schimb este mai inchis la culoare in mod clar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 10:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
0,2 g/l de sare si apa buna ar trebui sa-l ajute,cat despre vindecare.....speranta moare ultima. In rest sa vorbeasca cei cu mai mare experienta. Am o mare curiozitate, iti amintesti daca punga in care a venit era la fel de umflata sau mai moale decat restul? Sa nu tii apa la declorinat nu mi se pare o idee prea buna si este si ne productiva. Cu banii pe care-i bagi in conditioneri ai putea foarte bine sa-ti iei un butoi de plastic. Oricum vei avea nevoie de el. Gandeste-te ca la un moment dat o sa fii nevoit sa faci si schimburi masive si atunci sa te tii. Alta mare curiozitate e ca ,nitritul rezulta in urma unui proces chimic. De unde :twisted: exista la tine in apa potabila? Poate ne lamureste si pe noi un coleg ,,chimist"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 11:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Apa o tin 24h la declorinat oricum, am 2 butoiase, golesc unul dimineata, il umplu cu apa pentru a doua zi dimineata, seara golesc/ umplu pe celalalt si repet. Pana una alta ma chinui asa, am in plan peste vreo 2 saptamani sa fac un loc in balcon pt un recipient de 200l camuflat intr-un dulap care sa-mi rezolve problema.

Nu mai retin daca vreuna din pungi era mai moale sau nu din pacate, desi cred ca daca ar fi fost as fi simtit-o. Insa pestele era in starea in care este acum de atunci, asa era si in punga, culcat pe-o parte. Initial am crezut ca e chiar mort, nu misca deloc, dupa cateva minute dupa ce am desfacut punga l-am vazut respirand si miscand din inotatoare.

In ceea ce priveste no2 in apa de la robinet, nu stiu ce sa zic. Din ce-mi aduc aminte era cineva pe forum, din Giurgiu parca, ce spunea ca are 0.8 in ea. De unde, cum, nu stiu. Ma gandesc sa nu fie si testul un pic sarit, desi e proaspat cumparat, direct de la importator, e in termen.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 8:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Se pare ca lucrurile incep sa se mai puna la punct in ceea ce priveste apa, am masurat acum dimineata si no2 era la 0.025. Asta si pe fondul postului de ieri, cand nu am bagat deloc hrana in acvariu. Acum de dimineata am aprins lumina in camera si deja ii vad ca se plimba prin acvariu ca la ei acasa :), unul incearca sa se faca sef deja se pare. Pana si "prapaditul" sta mai bine, are momente mai dese si mai lungi in care se ridica si inoata, iar acum cauta, cand e pe punctul sa cada, sa nu mai pice pleasca pe fund ci sa se sprijine ( si-a gasit loc pe filtrul intern) intr-o pozitie cat de cat dreapta. Respira in continuare accelerat, insa tot cu amandoi operculii. Chiar imi doresc sa-si revina ! Am sa incerc sa-i fac niste poze azi, ieri mi-a fost peste mana cu el fleasca pe jos.
Astazi incep sa le dau mancare, sper sa faca fata cardului de neoni si celor 3 botia ( speedy gonzales cand vine vorba de mancarica, mai ales dupa o zi de frecat manganul. Am incercat sa-i scot pe botia, macar pentru o vreme, insa n-am reusit, sunt prea rapizi pentru mine si in plus nu am vrut sa stresez discusii. Din ce am vazut pot convietui impreuna, insa stau cu ochii pe ei si la primul semn aiurea vor aparea la donatii.
Am sa stau cu ochii pe NO2 dupa ce ii voi hrani.
LE :NO2 - undeva intre 0.025 si 0.05, masurat la o ora dupa ce le-am pus mancare ( nu au mancat nimic insa, cel putin din ce am vazut eu, cei 12 neoni si cele 3 botia mici au mancat pe rupte in schimb). S-au speriat la un moment dat rau de mine, desi nu fac miscari bruste in camera, au fugit iar toti intr-un colt si au scurmat substratul pana la cel fertil :).
Observ ca nu funcioneaza incalzitorul, daca il bag in priza scos din apa se incalzeste imediat, cand il bag in apa, desi este aprins, pare ca nu se incalzeste. mi-a scazut temperatura la 26 de grade. Mama lui, n-are nici macar o luna vechime, JBL de 300 W. Cercetez, mai am un incalzitor de 200 W Juwel si el face la fel, il bag in priza scos din apa, merge linistit, daca-l bag in apa nici macar nu se aprinde, desi e setat pe temperatura maxima ( 32 de grade la juwel) ma gandesc ca a luat-o razna termomentrul, desi l-am scos din apa, l-am pus la robinet la apa rece si a scazut imediat temperatura iar cand l-am pus inapoi in acvariu a urcat dar tot la 26. Ar fi chiar culmea sa se fi stricat ambele incalzitoare in acelasi timp.

LLE : situatia cu incalzirea acvariului nu se schimba, termometrul pare blocat la 26 de grade, am 2 incalzitoare in apa setate la 30 de grade si niciunul nu pare sa functioneze, desi pana ieri au mers amandoua iar unul din ele n-a fost folosit .

Pesticul bolnav e mai rau acum, ma gandesc serios sa-l mut singur in acvariul mic, pentru ca am surprins de cateva ori pe ceilalti ciupiundu-l. Mi-e mila de mor de el, nu mai are energie sa se apere, incearca se ridice de pe jos ( acum e din nou culcat) si nu poate decat sa se miste jumatate de cm. Parca observ vagi pete albicioase pe corpul lui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 6:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Vezi cum ai amplasat incalzitorul. Ideal ar fi ca sa bata curentul de apa de la filtru direct in el daca nu, sa treaca pe deasupra lui. Altfel vei avea un microclimat cu temperatura diferita in jurul lui fata de restul bazinului. Te-am intrebat cum a fost punga pt ca, daca a suferit din lipsa oxigenului e foarte probabil sa aiba afectiuni neurologice ireversibile. Poate si sa fi fost manipulat gresit de curier. Cine stie....Oricum, cred ca a venit timpul sa-l sapari si sa te pregatesti putin sufleteste. Asteapta si alte pareri. Multa bafta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 6:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
a murit saracul oricum...

Incalzitorul nu se mai incalzeste desi se aprinde. Am facut rost de la 2 amici de 2 incalzitoare mai mici pana maine cand ajung in Bucuresti sa-mi iau unul sanatos, sper sa se descurce. In rest, stau ascunsi si nu mananca inca, am doar tetra discus si tetra discus vitality, tot maine sa mai procur cate ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Sat Apr 10, 2010 5:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Sunt trist sa aud de pierderea ta. Capul sus si hai la treaba. Concentreaza-te pe restul. Sa nu ne amagim caci vei mai avea momente dificile peste care-ti doresc sa-ti treaca pestii cu bine. Atentie la granule! Ia vezi ce zice Ioan, cum le administreaza el si de ce. Eu unul nu cunosc decat un produs care am constatat ca datorita dimensiunilor si compozitiei ar merge si neinmuiat dar eu nu risc nici cu asta, si asta e Hikari. Pana experimentezi retetele proprii de mixtura, as cumpara de la un coleg cu experienta. Sa ai in vedere niste larve de chironomus care de obicei nu sunt refuzate de nici un peste, folosite cu precautie la inceput, ca dupa o perioada de post. Artemia congelata as mai cumpara. Vezi un incalzitor Jager, care desi e putin mai scump, merita bani. E singurul incalzitor cu care am reusit sa ridic temperatura facil peste 35 GC.Probabil ca o sa ai nevoie de valoarea asta. Ia-ti unul nou ca sa poti beneficia de garantie si la prima aburire pe dinauntru fuga si schimba-l.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group