It is currently Sat May 18, 2024 10:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: o idee necomformista
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 12:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
bine v-am gasit,sunt si eu curioasa de opinia voastra in legatura cu idea mea necomformista,si anume;
ma gandesc sa-mi construiesc un acvariu de 250l pentru cativa pui de discusi insa nu vreau sa ma complic cu cine stie ce filtre externe sau alte scumpituri prin el.idea ar fi ca as schimba apa zilnic direct de la retea,mai exact as trage un furtun prin perete direct la chiuveta din camera mea si mi-ar fi foarte usor si practic schimbul.cu 3m de furtun si 15min as scapa foarte ieftin.
ce ziceti,astept opinii!
va multumesc :D

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 1:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
e o ecuatie in care intra calitatea si parametrii apei de la retea(in primul rand), ponderea schimbului partial de apa zilnic, numarul de pestii si dimensiunea lor, uneori chiar si varietatea din care fac parte, experienta acvaristului... si s-ar mai gasi si alte variabile( sau constante, dupa caz). in principiu, daca se gaseste solutia (de compromis), ecuatia e rezolvabila...

p.s. neconformista sau nonconformista? primul cuvant, cu toate ca e sugestiv, cam zgarie auzul si ochiul...dar e totusi ok.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 1:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Schimbul zilnic de apa nu compenseaza filtrarea biologica decat atunci cand apa de schimb are parametrii optimi pentru cresterea discusului ceea ce nu e cazul cu apa de la robinet.
Daca veni vorba de scumpituri atunci ia seama ca insusi discusul este o scumpitura si gaura in buget provocata de pierderea lor te va face sa vezi cat de ieftin ar fi fost un filtru extern daca ar fi fost cumparat la timp.
Eu zic sa te mai gandesti.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 1:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
pai un filtru extern nou-nout pt. un acvariu de 250 litri costa cam cat 2--3 discusi maturi...dar daca toata lumea ar face totul ca la carte...si nu ar mai experimenta...ar putea fi monoton. eu am experimentat si inca mai experimentez, cu rezultate de la foarte bune la foarte proaste... :lol:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 10:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
va multumesc pentru sfaturi

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Sun Apr 03, 2011 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Buna,
E bine sa ai atat filtrare biologica cat si mecanica.
Cele mai bune filtre sunt cele exterioare,te scapa de multa munca inutila,dar daca ai acvariul mare si putini pesti ceea ce iti recomand poti sa ai doar filtru interior.
Cu schimburile de apa trebuie sa ai grija sa aiba aceeasi temperatura,aciditate(ph) si duritate(dh).
Te sfatuiesc sa-ti cumperi teste pentru ph si dh/kh sunt foarte utile,nu sunt scumpe.
La schimburile de apa eu folosesc biotopol elimina clorul si metalele grele din apa de robinet.
In rest hrana diversificata dar nu in exces si nu trebuie deranjati toata ziua.
Bafta multa!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Mon Apr 04, 2011 11:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Filtrele externe sunt scumpe si de cele mai multe ori, daca le folosesti exact cum le cumperi, au un randament slab.De teste nu ai nevoie daca faci schimburi cu apa de la retea.Ideea ta nu este rea atata timp cat combini apa rece cu cea calda pana o aduci la temperatura celei din bazin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Mon Apr 04, 2011 4:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Partial de acord cu drdiscus si cand spun partial ma refer si la urmatoarele situatii:
1. Afara ploua de cateva zile neintrerupt iar la robinet a inceput sa vina apa aceea pe care o stim cu totii ca vine in situatia mai sus mentionata.
2. Au avut loc lucrari la reteaua de apa si 2-3 zile apa are un gust si miros ciudat.
3. A fost intrerupta apa pe coloana, vecinii nu prea folosesc apa si trebuie sa lasi sa curga cativa metri cubi de apa pana incepe sa vina din nou curata.
4. Vrei sa pleci 2-3 zile de acasa si va trebui sa inveti un apropiat sa schimbe apa.
5. Esti bolnav sau pur si simplu vine o zi cand chiar nu poti sau nu ai chef sa schimbi apa.
Cand ajungi intr-un moment din acesta chiar daca ai in buzunar banii de un filtru sau chiar de 10 filtre externe nu mai ai ce face cu ei.
Dar daca ai permanent apa buna la retea indiferent de vicisitudinile de afara sau interventiile la retea, daca nu pleci niciodata de acasa mai mult de o zi sau daca are cine sa te inlocuiasca atunci merge si asa.
Eu consider filtrul extern ciclat ca fiind plasa de siguranta a debutantilor in acvaristica si nu concep ca un acvariu peste 100 l sa nu aiba asa ceva decat daca este plantat si slab populat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Tue Apr 05, 2011 9:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Se poate, depinde cat esti de perseverenta. Dar totusi iti trebuie un burete bolborositor cat mai mare care sa faca filtrare biologica si un pic mecanica la particulele fine din apa. Apa care o schimbi trebuie sa fie cam la temperatura apei din acvariu. Sa nu crezi ca daca lipsesti o zi se intampla mare lucru. Eu am fost plecat in concediu 12 zile si eram pe acelasi sistem ca cel propus de tine si nici nu a avut cine sa faca schimbul de apa (soacra nu stie, nu se baga) asa ca s-a redus portia de mancare si au primit-o mai rar (la 2-3 zile cum se putea), si pestii nu au fost afectati, chiar au crescut un pic (FF-ii din vechiul forum pe care ii mai am inca o parte din ei si chiar si descendentii lor).

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: o idee necomformista
PostPosted: Tue Apr 05, 2011 9:28 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
In cresterea si intretinerea discusului este nevoie de filtrare biologica si mecanica + schimburi de apa.... O filtrare performanta nu te va scuti de schimburile de apa ( eventual o sa poti sa le raresti) asa cum schimburile de apa nu te vor scuti de achizitionarea sistemului de filtrare. Experientele de acest gen duc in general la pierderi. Discusul este un peste care presupune mai mult efort si timp sacrificat decat altii....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group