It is currently Sun May 05, 2024 1:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Thu Nov 04, 2010 12:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Eu zic ca e o idee foarte buna, doar sa nu il aspiri prea repede si sa fie schimbarea prea brusca. In cateva zile ar trebui sa nu mai ai nisip deloc...

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 1:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
tase.razvan wrote:
Referitor la larvele rosii le poti da, pentru ca le adora, asa cum ii adori tu pe ei. Le poti taia cu o lama de exemplu, in bucatele cat mai fine

Pai eu exact asa n-as proceda din motivul pe care l-a aratat deja Marius Vlad si din altul mult mai serios. Am vazut multi pesti maturi constipati din cauza larvelor de chironomus (inclusiv la mine) dar nici o data pui. Motivul este ca larvele se asaza pe lungime in intestinele puilor si nu au loc sa se faca ghem. Taindu-le marunt nu faci decat sa maresti riscul de constipatie/ocluzie. Daca le tai cat sa le incapa in gura ar trbui sa fie suficient. Eu cred ca au rolul lor in alimentatie insa dupa cum spune si Marian, nu trebuie abuzat de ele.
@mariusvlad & marian 4232. Nici orataniile mele nu au mancat nici o data ca pirania masa de dimineata, atunci cand orice peste zdravan la cap ar face-o. Si eu am pus asta pe seama faptului ca ultima masa este la 23,30. In alta ordine de idei, cand au inceput sa manance din ce in ce mai prost dimineata, cu toate ca in restul zilei rupeau, cam intr-o saptamana am ajuns la farmacie.
@rihr3r-Dureaza prea mult pana scoti nisipul prin sifonare. Poti scoate cea mai mare parte din el cu un pet taiat si gaurit de mai multe ori cu ceva incins pt a evacua apa dupa care poti scoare restul prin sifonare linistit, atunci cand faci schimburile. Alta observatie vreau sa fac. Parerea mea e ca as schimba mai multa apa zilnic daca vrei sa faci puiutii mari. E bine sa stii ca pentru orice hrana nou introdusa e nevoie de tenacitate. Aici nu se aplica principiul caruia cel mai destept cedeaza. De cedat trebuie sa cedeze ei. Pt asta, dupa cum ti s-a mai spus, hrana noua as administra-o dimineata si daca vezi ca nu tine, poti sa sari peste masa de seara. Eu cred insa ca sunt prea mititei ca sa sara peste mese. Mai asteapta, da-le ce le place si cand esti tu multumit cum mananca, poti sa incerci sa le administrezi hrana noua. Alta metoda este ca intre mese sa le dai cateva granule, foarte putine, cam cu 1-1/2 ore inainte de schimbul de apa. Schimbarea de mediu este un factor generator de mare stres. In situatii de stres de obicei flagelatele (insa nu e regula) deabia asteapta. Incerc sa-ti spun sa stai cu ochii pe ei. Putintica sare, 30-31GC, si niscai vitamine in perioada asta i-ar putea ajuta. Parerea mea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 2:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Or fi si ei inca somnorosi.

Poate sa dureze mai mult ca sa scoti nisipul prin sifonare insa astfel eviti problema unei semi deciclari deoarece in substrat se gaseste o parte din bacteriile benefice.

Imi aduc aminte cand am schimbat pietrisul in acvariul plantat (si am facut-o de 2-3 ori pe parcursul unui an de zile) incercand sa gasesc pe cel mai potrivit. Am facut-o brusc. Acvariul prezenta simptomele unui acvariu neciclat (apa albicioasa, mazga pe substrat, geam si plante). Aveam discusi in el, nu am facut teste ni amoniac si nitrit insa sunt sigur ca erau prezente.

Schimburile mai mari de apa si curatarea acvariului sunt o necesitate.

Succes.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 2:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
marian4232 wrote:
Poate sa dureze mai mult ca sa scoti nisipul prin sifonare insa astfel eviti problema unei semi deciclari deoarece in substrat se gaseste o parte din bacteriile benefice.

De acord, tocmai de aia m-am referit la schimburi mai dese de apa. Nici ceva Denitrol sau Nitrivec nu e de lapadat, ba chiar ar fi indicat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 3:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Daca nu umbli cu nesat la filtre si pastrezi o buna parte din apa "veche", asemenea simptome (apa albicioasa, mazga pe substrat, geam si plante) nu ar trebui sa apara, chiar si la o schimbare totala de substrat (cand e vorba de plantat) Poate doar cateva ore de apa albicioasa.

Iar cand e vorba de steril se simplifica treaba, bacteriile sunt in filtru, iar substantele daunatoare in exces (nitriti, nitrati, etc) sunt eliminate doar prin schimb de apa. Cat de repede sau in ce proportie se schimba apa ? Depinde de marimea acvariului/numarul/marimea pestilor/marimea filtrului si cata mancare se baga in ei.
Cu un filtru bun, poti sa schimbi apa mai rar (desi la pui nu e indicat) deoarece nitratii, chiar si in numar ridicat nu sunt letali pentru pestii crescuti in apa respectiva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Eu am patit-o, cu toate ca filtrul a functionat intr-o galeata in tot acest timp.
Apa veche e bine sa o pastrezi ca sa nu schimbi prea brusc mediul cu care bacteriile benefice sunt obisnuite. In coloana sa nu exista bacterii sau daca exista, numarul lor este foarte mic.

Amoniacul si tot ceea ce rezulta din el nu sunt singurul motiv pentru care trebe schimbata apa.
Cu cat mai des cu atat mai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 4:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
marian4232 wrote:
Eu am patit-o, cu toate ca filtrul a functionat intr-o galeata in tot acest timp

Eu am tinut un Tetratec 2 zile intr-o galeata, n-am fost atent si a iesit piatara de aer din apa intre orele 0 si 8. Rezultatul, deciclare severa. A doua oara m-am asigurat ca nu mai iese piatra din apa si dupa o saptamana nu dadea nici un semn de deciclare. In toata aceasta perioada la ambele filtre am dat papa la bacterii. Cum bine a punctat BMFCaesar in saptamana cand scoate omul nostru substratul nu as sterge de loc geamurile si nici n-as umbla la mediile filtrante. Daca se adauga si ceva bacterii, dupa prospect (ar putea merge si fara) n-ar trebui sa fie probleme. Parerea mea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 4:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
marian4232 wrote:
Amoniacul si tot ceea ce rezulta din el nu sunt singurul motiv pentru care trebe schimbata apa.
Cu cat mai des cu atat mai bine.


Motive mai exista, dar nu se spun toate de la prima intalnire. ;)
:beach:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 8:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Pai avand in vedere ca majoritatea suntem cunostinte vechi aici sau aiurea eu propun sa trecem peste preludiu :oops: :hysterical:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group