It is currently Sun May 12, 2024 7:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Sep 16, 2010 5:34 pm
Posts: 18
Location: Bucuresti
Salutare la toata lumea, ma alatur si eu voua impreuna cu 5 pitici ce tocmai le-am inchiriat un acvariu incepand de ieri :lol:
Am fost foarte ocupat in weekendul care tocmai a trecut cu pregatirile pentru marele eveniment si anume o locuinta sterila as zice si complet mobilata pentru 5 indivizi 8-) 8-) la 3-4 cm, discusi varietatea ocean blue - blue turqoise, de cand au inceput sa se alerge prin acvariu pur si simplu nu imi mai dezlipesc ochii de la el, ii ador!

cateva poze cu mititeii dupa ce au alergat niste artemii degerate.
ce ziceti..se merita pumnul in ochi care mi l-am achizitionat de la prietena pentru efortul din poze? =))
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Stiu, stiu... scuzati geamul nesters!!! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 4:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Iti urez mult noroc!Ai inceput exact cum fac majoritatea incepatorilor.Daca imi aduc bine aminte, cred ca si eu am inceput asa.Din pacate, ca majoritatea incepatorilor, ai inceput gresit.De ce?Numar mic de discusi in primul rand si in al 2 lea rand discusi prea mici si prea sensibili.Iti trebuie rabdare si vointa.Da-le sa pape ce le place mai mult, cel putin 1 luna, apoi ii poti trece usor si pe ce vrei tu, fa schimburi de apa si nu baga chimicale la ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 4:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Salut!
Pe langa cele de mai sus, la care subscriu, mai ai o problema, care e si cea mai grava:substratul!
Bazin steril inseamna fara plante si mai ales fara substrat!!!
Scoate nisipul ala de acolo, ca oricum nu ai plante si in plus, acolo se ascund toti parazitii si oua ale acestora.
In caz de nevoie, chiar daca o sa faci tratamentele corecte, acestea ramanand in substrat, eficienta tratamentelor va fi mult redusa!
Bafta!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 4:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Sep 16, 2010 5:34 pm
Posts: 18
Location: Bucuresti
multumesc frumos!
mi-as fi dorit mult mai multi dar suntem romani asadar ne limitam la buget :(
rabdare si vointa crede-ma ca am, atata timp cat ii vad vioi si plini de viata, aseara pe la 20 i-am adus acasa, i-am luat de la tase.razvan caruia tin sa-i multumesc pe aceasta cale!
Momentan sunt in stadiul de acomodare, sunt cam sfiosi, mai devreme au ciugulit cateva artemii congelate, le-am luat si larve rosii dar inca nu am desfacut pachetul, eu unul le vad cam mari nu cred ca sunt de nasul lor..dar am sa incerc..
De aseara pana acum nu am dormit decat max 4 ore! am fost numai cu gandul la ei si singurul online pe acest forum :))
Am zis sa le fac schimb de apa in fiecare zi pana cresc mai marisori sau macar maxim la 2 zile, dar cat despre hrana nu stiu cum am sa fac pentru ca odata la 3-4 saptamani sunt plecat pentru 2 zile, in weekend, la Brasov iar acasa nu ramane nimeni :( iar astia mici deocamdata nu mananca altceva decat artemii, nu cred ca m-ar ajuta cu nimic un hranitor automat avand in vedere meniul asta.
Stiam puiutu ca o sa imi spuneti despre nisip dar sincer mie nu imi plac bazinele goale prin care iti poti admira sosetele din picioare, dar ai dreptate..m-ai pus intr-o mare dilema..initial am zis sa pun nisipul asta dar sa-l aspir zilnic la schimburile de apa..

PS: astept parerile voastre si bune si rele, eu unul sunt pregatit sa-mi iau capace si suturi pana imi intru in mana :)) nu sunt incepator in acvaristica dar discusi nu am avut niciodata si acum nu vreau sa ma mai despart de ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 5:42 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut si sa-ti traiasca!
Nu trebuie decat sa:
1. aiba tot timpul burtile pline
2. schimbi zilnic 25% din apa
3. nu se imbolnaveasa in urmatoarele 6 - 8 luni

Bafta! :D

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 5:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Salut,

Iti doresc multa bafta cu micutii! Sa creasca mari si...rotunzi :)

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Tue Nov 02, 2010 6:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Felicitari riht3r.
Pentru un incepator te descurci destul de bine.
Referitor la larvele rosii le poti da, pentru ca le adora, asa cum ii adori tu pe ei. Le poti taia cu o lama de exemplu, in bucatele cat mai fine.
Cum spune si Adi, mereu trebuie sa aibe burtile pline. Da-le sa pape la 3 ore, cum ti-am mai spus, dar cat sa manance ei in cateva minute. Mancarea neconsumata altereaza apa, mai ales ca este vorba aici de carne.
Ai putea incepe sa faci si niste teste de apa, iar in bazin ar mai intra cativa puiuti de discus, eventual alte varietati, iar cand cresc incearca sa obtii 2 perechi frumoase si sunt de ajuns in acel acvariu!
M-ai intrebat de ce vreau sa renunti la nisip, ei bine ai aflat raspunsul mai sus :fish:
In rest bun venit pe DCR si sa iti traiasca.

Aaaaa si inca ceva: din cate am vazut vointa ai, bravo si multa rabdare.

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Wed Nov 03, 2010 8:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
tase.razvan wrote:
Referitor la larvele rosi le poti da pentru ca le adora, asa cum ii adori tu pe ei. Le poti taia cu o lama de exemplu, in bucatele cat mai fine

:negative:
La asa ceva nici sa nu te gandesti din mai multe motive:
1. Chiar daca sunt adorate de discusi, nu sunt destul de hranitoare pentru pui.
2. Daca le tai (ceea ce nu-i chiar simplu), vei pierde si putinele proteine care le contin, caci vei ramane doar cu invelisul chitinos.
3. Pericolul de ocluzie este mare. Eu am vazut discusi care le eliminau intregi datorita invelisului tare. Daca le tai si pierzi lichidul din ele, discusii vor ingurgita o masa mult mai mare din acel invelis chitinos marind pericolul de ocluzie.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Wed Nov 03, 2010 8:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Marius ai mei de la 2 luni jumate fugaresc mancarea netaiata de ,,cutremura'' acvariu
Nu am avut probleme cu ei mereu au burtile pline si cresc ,mai mult se impaca cu ele decat cu artemia sau granule ori diverse prafuri pentru pui din comert :sal:

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primele discuri
PostPosted: Wed Nov 03, 2010 9:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca larvele sunt netaiate atunci pica punctele 2 si 3 din postul meu, dar raman la parerea ca nu sunt hranitoare pentru pui. De altfel nici artemia matura nu o consider o mancare cu care sa cresti puii.
Eu consider ca daca in primele 4 luni nu cresc 2 cm pe luna, inseamna ca nu ai facut tot ce trebuia pentru ei. Cam asta e filozofia mea dar nu e neaparat necesar sa o urmezi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group