It is currently Mon Apr 29, 2024 6:05 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 1:20 pm 
Offline

Joined: Sun May 27, 2012 6:19 pm
Posts: 4
Location: Cluj-Napoca
Bine v-am gasit!
Sunt Teodora din Cluj, 29 de ani. Am cel putin un acvariu in casa de la 10 ani si am inceput ca multi copii cu gupy si xifo :D . Pe la 18 ani am primit un acvariu de vreo 100l si parca il prinsesem pe Dumnezeu de un picior. Am crescut si inmultit tot felul de specii( vivipari, scalari, gurami, ramirez...cam tot ce mi-a placut de prin pet-shopuri).
Dupa 11 ani(acum o luna) am primit sau mai bine spus mi-am facut cadou unul de 240 care in acest moment adaposteste 20 de neoni, 9 rummy-nose, 6 cory leopard, 1 oto(as mai lua cativa dar nu gasesc - mai caut), 1 mascul de Glossolepis incisus ramas dintr-o perioada in care am avut in acvariu cateva perechi de pesti paradis si un discus chinuit si ramas extrem de mult in urma(la 2 ani nu cred ca are mai mult de 8 cm). Am luat la un moment dat 4 discusi, nu eram pregatita pentru asa ceva, a ramas doar asta mic si chinuit dar mananca bine, e vesel, curios si stapan peste tot acvaviul. Dupa ce i-am pierdut pe ceilalti am descoperit si forumurile - nu stiu de ce nu m-a dus mintea sa caut mai repede pe net :oops:

Desi imi era groaza ca o sa ma certati pentru mica ciorbita din acvariu( agitatul glosseolepis si discusul nu sunt cea mai buna pereche, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca amandoi sunt singuri), mi-am luat inima in dinti sa ma prezint pentru ca intentionez sa achizitionez niste pui de discus si as vrea sa pot beneficia de sfaturile voastre atunci cand va fi cazul. Investitia o voi face in toamna, dupa ce ma intorc din concediu pentru a ma putea ocupa zilnic de pesti si pentru a-i putea hrani corespunzator. Atunci voi incerca sa ii gasesc o noua casa la glosseolepis, dar deocamndata nu vreau sa il dau.
Acvariul nu are substrat, doar buturugi cu microsorum si un anubias coffeefolia, recent am adaugat niste bolbitis si moss( l-am primit bonus). Folosesc 2 filtre externe: Tetra ex700(mecanic+bio) si un Eheim 2222(bio), iluminat 3x T5, 54w, 2x Osram 865 si 1 Sylvania Grolux. Hrana 2-3 mese pe zi: mixtura, artemia congelata, si o combinatie de graunte de la Tetra: discus, pro energy si crusta menu. Ultimul am descoperit intamplator ca le place la nebunie neonilor si la rummy-nose.

Planul de viitor este sa introduc in acest acvariu discusii...ma gandeam la vreo 10-12 de 7-8 cm din care sa raman la maturitate cu maxim 8 dar cred ca 6 e mai rezonabil. Imi plac in mod deosebit brownii si leopard snake skin. As vrea sa pastrez neonii, rummi-nose, cory, oto si sa renunt la glosseolepis. Nu stiu ce voi face cu discusul pe care il am acum(il donez sau il las cu noii locatari). Probabil ca in prima instanta voi scoate din buturugi ca sa nu le las prea multe ascunzatori noilor locatari. Eventual, voi scoate si cardul de piticanii si le voi muta in vechiul acvariu care sta gol, daca asa va fi mai bine pentru discusi. Vreau sa cresc discusi frumosi, voi incerca sa le creez toate conditiile pe care mi le permite bugetul si timpul. Nu am o pasiune deosebita in domeniul cresterii plantelor de acvariu, imi plac in masura in care nu imi cer o atentie deosebita si instalatii complicate asa ca interesul meu se focalizeaza spre discusi.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare, va doresc o zi frumoasa!

Atasez si o poza:
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 1:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ai venit printre noi!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 2:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
frumos "intro"...bine ai venit printre pasionatii de discusi.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 3:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Bine ai venit!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 3:42 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Bine ai venit ! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 4:30 pm 
Offline

Joined: Sat Apr 21, 2012 2:47 pm
Posts: 154
Location: Radauti
Bun venit...ma bucur sa te avem printre noi .

_________________
Tel. 0740678750


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 4:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Bine ai venit!

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 5:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Bun venit pe forum. :welcome: Se pare ca stii in buna masura ce ai de facut. Pana faci pasul nu strica sa lecturezi aici si pe forumul vechi prin ce au trecut altii si sa poti pune intrebari punctuale.

O problema ar fi aceea ca daca vrei sa-i iei "in crestere" la "volumul dat" si sa-i tii cu plante, o sa fie complicat sa tii plantele in stare buna si cat mai curate de alge in conditiile in care "crocodilii" trebuiesc furajati cel putin de 3 ori pe zi. Mai ales ca plantele tale sunt cu crestere mai lenta. ;)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 7:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Bun venit ,chiar fara substrat acvariul tau arata bine ,spor la documentat in continuare si dupa cum ai spus pentru toamna scapa de pestii care nu se potrivesc cu discusi (cei ce nu provin din arealul lor) chiar daca nu se vrea un biotop -plantele nu provin din zona lor , la pesti nu da bine ghiveciul . Numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salutari de la Cluj
PostPosted: Tue Jun 03, 2014 8:03 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut! Bun venit pe forum!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group