It is currently Sat May 18, 2024 8:15 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,white
PostPosted: Thu Sep 29, 2011 10:51 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Vand culturi (de start) hrana vie de daphnia moina, dero worms, black worms, white worms, grindal, rotiferi.
Preturi:
Daphnia Moina: 40 lei
Dero worms (microfex worms): 40 lei
Black worms (Lumbriculus variegatus) : 40 lei
Grindal(Enchytraeus buchholzi): 20 lei
White worms(Enchytraeus albidus): 20 lei
Rotiferi de apa dulce (Brachionus calyciflorus): 20 lei
La aceste preturi se mai adauga 10 lei reprezentant costul trasnportului prin posta romana si al ambalarii.

La o comanda de peste 80 lei se ofera gratuit, la alegere, o cultura de start de white worms, grindal sau rotiferi.

Oferta la pachet: daphnia moina+dero worms+black worms - pretul este de 100 lei plus 10 lei(transport si ambalare). La acest pachet de 100 lei se ofera gratuit o cultura la alegere intre white worms, grindal sau rotiferi)

Pentru cei care nu stiu daphnia moina este cea mai mica dintre toate varietatile de daphnii (ajunge la o dimensiune cuprinsa intre 0,6-0,9 mm pentru masculi si 1-1,5 mm pentru femele). Datorita dimensiunilor sale f reduse este un f. bun inlocuitor al nauplilor de artemia, avantajul sau constand in faptul ca in cazul in care raman daphnii neconsumate ele nu strica apa ci continua sa traiasca, filtrand apa pt a se hrani, fara a deranja in vre un fel pestii ci din contra chiar as putea spune. Exista de asemeni multe studii cu privire la numeroasele avantaje ale folosirii daphniei moina vii in alimentatia pestilor.
Dero worms sunt niste viermi f asemanatori cu tubii dar de dimensiuni ceva mai mici (ajung cam la 2 cm) si care se preteaza si ei f bine culturii intensive pt. hrana pestisorilor. Ca si dapnia moina sunt o hrana sigura ( nu sunt dovezi pana in acest moment ca ar transmite boli sau ar cauza vre o problema pestilor lucru care dupa unele opinii ii face a fi ,,hrana ideala" pt pestii de acvariu. Au o rata mare de inmultire si pot fi usor crescuti in conditiile de acasa. Dero worms pot fi tinuti in acelasi bazin cu daphnia moina, daphnia hranindu se cu infuzorii produsi de resturile de mancare de la dero worms si mentinand apa curata pt. acestia.
Black worms sau California Blackworms sunt mult mai mari decat dero worms (ajung de marimea tubilor) si sunt de asemenea o hrana sigura. Spre deosebire de tubi nu transmit boli si pot fi crescuti relativ usor acasa in apa curata. Alaturi de white worms, black worms sunt indicati in hrana discusilor, a pestilor maturi, mai ales in cazul celor pe care urmarim in mod special sa i inmultim (este cunoscut ca hrana vie stimuleaza foarte mult depunerea si calitatea pontei) sau a celor mofturosi sau ramasi in urma cu cresterea.

Toate culturile provin din surse sigure si nu sunt recoltate direct din natura.
Folosirea culturilor de hrana vie ne poate asigura hrana vie pe tot parcursul anului fara a mai fi nevoie sa riscam sanatatea pestisorilor achizitionand tubifex din piata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Fri Sep 30, 2011 12:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Pune,te rog,o descriere a modalitatii de cultivare pentru fiecare!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Thu Oct 06, 2011 11:24 am 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Descriu mai jos metodele de cultura folosite de mine pt. dero worms, daphnia moina, black worms si rotiferi. Pt grindal si white worms nu mai reiau pt ca deja au fost descrise in amanunt in topicurile mai vechi.

Dero worms
Se cultiva f usor si iata, concret, de ce avem nevoie:
1. un recipent (indicat ar fi de la 5 litri in sus) cu apa declorinata la temperatura camerei;
2. dero worms;
3. hrana pt ei (eu am folosit tablete de spirulina dar pot fi hraniti si cu granule de pesti, resturi de legume, chiar bucati mici de peste).
Au o rata relativ mare de inmultire, dublandu si numarul o data pe saptamana. Unele surse afirma ca si ar dubla numarul chiar odata la 4 zile. Cel mai bine este sa fie hraniti odata pe zi cu cantitati mici de hrana dar nu este o problema si daca sunt hraniti mai rar. Eu nu folosesc aerare in culturile de dero worms ci doar schimburi partiale de apa facute o data pe saptamana sau chiar la 2 saptamani, functie de calitatea apei. Nu este necesar un substrat pt ei. Initial eu am folosit pietris cu o granulatie de 3-4mm in care se dezvoltau f bine dar dupa cateva experimente am cazut ca merg la fel de bine si fara substrat.

Daphnia Moina
Cel mai bine si cel mai simplu este sa fie crescuta impreuna cu dero worms. acest lucru ne scuteste de complicatii inutile si aduce foarte multe avantaje. Folosirea aceluiasi bazin pt daphnia si dero worms reduce timpul necesar pt. ingrijirea culturilor, si mentine mult mai mult timp calitatea buna a apei. In plus daphniile nu mai trebuiesc hranite suplimentar, ele deszvoltandu se f bine si hranindu se doar cu produsele (infuzori, alge etc) rezultate in mod natural din descompunerea hranei de catre dero worms.
Daphnia poate fi crescuta si separat in bazine obisnuite, caz in care avem nevoie sa folosim ca si hrana pt ea hrana diluata si nu solida. Eu folosesc spirulina pe care o diluez in apa si torn putin din lichidul obtinut in baznul de crestere. Cand apa redevine limpede adaug din nou hrana. Le hranesc o data pe zi. Mai poate fi folosita si apa verde dar eu nu am sesizat diferente mari de crestere intre bazinele in care am utilizat apa verde si hrana descrisa mai sus. Daca se foloseste aerarea apei este bine sa folosim un furtun de aer prevazut cu un reductor de presiune astfel incat sa scoata bule mari de aer intr un ritm lent care sa nu agite apa.

Black worms (Lumbriculus variegatus)
Avem nevoie de:
1. un recipent (ideal ar fi de la 8-10 litri in sus) cu apa declorinata la temperatura camerei;
2. o sursa de aer (indicat ar fi un simplu furtun care sa scoata bule de aer intr un ritm mai rar;
3. substrat care poate fi din perlon sau fasii de hartie maro, din cea folosita la ambalaj (unele surse mai mentioneaza si nisipul sau pietrisul dar eu inca nu am incercat);
4. black worms
5. hrana pt. ei (eu am folosit tablete de spirulina administrate o data pe zi sau la 2 zile functie de cum vedeam ca o consuma).
Inmultirea este putin mai ciudata la black worms decat in cazul celorlalte culturi deoarece ei se inmultesc f greu pe cale sexuala. In schimb se reproduc f usor prin fragmentare. Ce inseamna fragmentare? Inseamna ca daca un viermisor este taiat in 2 sau 3 bucati, fiecare parte va supravietui si va creste rapid formand un vierme complet. Pt. a inmulti black worms trebuie deci folosita metoda fragmentarii. Practic aceasta inseamna ca din cand in cand sa ,,greblam” fundul bazinului cu un obiect care noua ni se pare potrivit pt aceasta (in lipsa de inspiratie eu am folosit bete pt frigarui). Aceasta agitatie a apei are rolul de a induce si grabi fragmentarea viermilor. Si eu inca mai experimentez ca sa gasesc cea mai buna cale de a i creste dar informatiile in domeniu fiind f putine sunt inca nevoit sa abordez problema empiric.


Rotiferi de apa dulce (Brachionus calyciflorus)
Avem nevoie de:
1. un recipient mic (de regula intre 1 si 5 litri) cu apa mai veche declorinata;
2. rotiferi;
3. hrana pt ei distribuita odata pe zi sau la doua zile (hrana praf pe care o trimit odata cu cultura)
Nu se foloseste substrat si nici aerarea apei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Fri Oct 14, 2011 6:36 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Momentan nu mai sunt disponibili la vanzare white worms, Am bagat culturile de white worms la refacut si astept sa se dezvolte din nou. Celelalte culturi raman in continuare la oferta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Mon Oct 24, 2011 8:41 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Update:
Vand culturi (de start) hrana vie de daphnia moina, dero worms, black worms, white worms, grindal, microviermi, rotiferi.

Daphnia Moina: 40 lei
Dero worms (microfex worms): 40 lei
Black worms (Lumbriculus variegatus) : 40 lei
Grindal(Enchytraeus buchholzi): 20 lei
White worms(Enchytraeus albidus): 20 lei
Microviermi: 10 lei
Rotiferi de apa dulce (Brachionus calyciflorus): 20 lei

La aceste preturi se mai adauga 10 lei reprezentant costul trasnportului prin posta romana si al ambalarii.
La o comanda de peste 80 lei se ofera gratuit, la alegere, o cultura de start de white worms, grindal, microviermi sau rotiferi.

Oferta la pachet: daphnia moina+dero worms+black worms - pretul este de 100 lei plus 10 lei(transport si ambalare). La acest pachet de 100 lei se ofera gratuit o cultura la alegere intre white worms, grindal, microviermi, rotiferi)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Tue Nov 01, 2011 9:15 am 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Incepand de astazi rotiferii sunt disponibili atat sub forma de cultura vie, cu exemplare mature, cat si sub forma uscata - oua de rotiferi, care pot fi puse la eclozat in apa dulce aproape similar cu cazul oualor de artemia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Mon Nov 07, 2011 10:19 am 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Momentan nu mai este disponibila daphnia moina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 7:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Imi permit sa fac o precizare: timpul de livrare in cazul meu a fost de doua zile.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Tue Nov 29, 2011 10:28 am 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Culturile de daphnia moina sunt din nou disponibile la vanzare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand culturi de black worms, daphnia moina, dero worms,w
PostPosted: Mon Jan 02, 2012 1:49 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Din pacate, in perioada aceasta a anului si tinand cont de conditiile meteo, trimit numai pe legaturi directe si mai rapide (microbuz, tren etc).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group