It is currently Sat May 18, 2024 4:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sun Feb 20, 2011 1:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
E normal, mai dureaza cateva ore bune pana se linistesc si cauta hrana. Da-le morcoiv fiert si curatat de coja, dar nu te astepta sa manance cat tine. Ei sunt mici si manaca putin, restul strica pamantul.
Ai citit ce ti-am scris inainte? Uita-te la pozele din albumul meu sa vezi ce manaca mai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Mon Feb 21, 2011 12:29 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Am citit. Nu am respectat intocmai cele ctite in sensul ca nu am gasit o cutie asa mare si nici granulat de turba nu am deocamdata. In rest am cam facut ce trebuie (zic eu) .M-am uitat si la pozele din galerie si tocmai de asta am pus intrebarea.... acolo mi se pare ca mananca intr-un ritm de speriat :) (stiu ca e cultura matura). Nu am mancare de pisici.... oare mananca morcovul si fara..?

(ma intreb oare nu ar trebui sa mutam discutia la Hrana si Nutritie ca eu as mai avea o groaza de intrebari si asta e un anunt de vanzari totusi)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Mon Feb 21, 2011 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu nu pot sa mut posturile. O face Adi, daca-l scoatem din sarite. :lol:
Mananca viermii si morcovi goi, dar hranirea unilaterala nu cred ca le face bine.
Poti sa deschizi un topic nou si continuam acolo daca doresti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Mon Feb 21, 2011 4:09 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Cred ca cel mai bine ar fi sa continuam discutia pe topicul deja creat de Ioan, care are mai multa experienta cu albidusii si sper sa aiba aceiasi bunavointa ca pana acum in a ne raspunde la intrebari. Sa postam acolo tot ce stim pana la ora asta si ce probleme apar in cresterea lor, asta sigur numai daca este si Ioan de acord. Legat de subiectul adus in discutie, trebuie tinut cont ca una este sa hranesti o cultura matura si una este sa hranesti o cultura de start. La cea de start nu se poate observa la fel de usor si spectaculos cum consuma hrana in cantitati apreciabile. Din acest motiv si pt a impiedica o hranire excesiva, care ar duce la alterarea substratului datorita hranei neconsumate, este bine ca albidusii sa fie hraniti in portiii mici la inceput si eventual mai des. In orice caz puneti hrana doar cat apreciati ca ar consuma in 2-3 zile, nu mai mult. Pe masura ce cultura se va dezvolta si vor incepe sa apara puiuti veti suplimenta cantitatea de hrana. Este f important substratul, daca aveti cultura de ceva vreme si inca nu ati vazut ca au aparut puiuti in cantitati apeciabile, este posibil sa fie ceva in neregula cu substratul ( ex: sa fie prea acid, prea uscat sau exagerat de ud etc.). Spuneam ca am experimentat pe multe tipuri de sol cumparat de a gata din comert si am fost cam dezamagit in sensul ca virmisorii nu au murit dar rata de reproducere a fost destul de redusa. Recunosc ca combinatia cu nisip de care scrie Suciub nu am incercat o inca. Cele mai bune rezultate eu le am avut cu turba neutra (tinuta mult timp in acvariu) in amestec cu pamant obisnuit de gradina si pamant de gradina (nu din cel care se gaseste in comert) in amestec cu rumegus (nu praf ci un fel de talas cu granulatie mai mare). Ultima combinatie mi a facut impresia ca merge cel mai bine, mai ales dupa ce am redus cantitatea de rumegus la maxim 25% din volumul substratului pe care vroiam sa l prepar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sun Mar 06, 2011 10:09 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Reducere de pret la culturile de white worms: 25 lei cultura de start sau doua culturi la 40 lei. Transportul de achita de catre cumparator.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Mar 16, 2011 11:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 11:25 am
Posts: 90
Location: Cluj Napoca
Doresc si eu o cultura de start cu 25 lei. Se pot trimite in Cluj?

_________________
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10622


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Mar 16, 2011 3:39 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Da, se poate. Vremea ne permite acum. Trimite mi te rog adresa exacta pe pm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sat Mar 19, 2011 9:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:27 am
Posts: 36
Location: Turda,Jud. Cluj
La mine vad ca cel mai mult le place painea cu smantana si mancare de dihori(de pisica nu am), la morcov nu era inghesuiala :)(a`2`a zi deja erau la mancare) Am pus deasupra lor o bucata de gresie . Merci Ioanicozma!

_________________
My gallery


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sun Mar 20, 2011 2:42 am 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Este bine ca mancarea sa fie pusa intr o adancitura mica sub o bucatica de faianta sau gresie. Le mentine umiditatea mai bine la suprafata. Se poate folosi si geam dar dezavantajul este ca imediat ce desfaci cutia si intra lumina la ei se ascund. Sa ai succes cu ei si sa ti se inmulteasca!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sun Mar 20, 2011 8:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poate ne ajuta Adi si uneste topicurile. Din partea mea pot sa ramana si cum sunt si sa continuam cu oricare.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group