It is currently Fri Apr 19, 2024 6:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Tue Apr 17, 2012 5:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Am mai spus undeva, aveam un prieten care isi hranea oscarii(erau enormi) si cu melci de gradina spargea putin cochilia -restul faceau ei , cand mesteau parca spargeau nuci asa se auzea din acvariu (in rest broaste, mormoloci ,insecte si erau gunoierii crescatoriei toti pestii care trebuiau sacrificati la ei ajungeau


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed Apr 18, 2012 1:29 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
fa o crescatorie de rame intr-o ladita (sau in mai multe :)) si ai rezolvat problema...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Sat May 19, 2012 12:12 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
Image
Image
Image
Image

am luat 2 oscari mici, dar din pacate unul din ei a murit la 2 zile. cel ramas nu are nici o problema pana acum. stiu ca erau niste pui de moly prin acvariu (nu cred ca aveau mai mult de 2 saptamani) si deja au disparut. cu ceilalti vad ca nu are treaba...pana acum. o sa ii mai iau inca unul (probabil un albino) sa nu ramana singur in acvariu pentru ca moly am zis ca ii mut cu oscarul, dar inca nu am ajuns la capitolul mutari din lipsa timpului.
cel mare e mai cuminte decat orice. am bagat un moly de test in avariu cu el si vad ca pana acum nu a disparut, cu toate ca e de vreo 2 saptamani cu el. i-am schimbat mancarea si vad ca a inceput sa manance.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Sat Jun 02, 2012 1:02 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
revin cu ceva noutati. oscarul ramas a mai crescut putin. a redus populatia de melci comunitari simtitor (care oricum ii tineam doar pentru discusi si cel mare) si ceva din niste moly care au ramas in bazin cu el. chiar uitasem cat de lacomi pot fi. ca hrana primeste doar tetra discus pentru moment si urmeaza mixtura :D . intr-o secunda, cred ca apuca cel putin 6-7 granule :lol: . cred ca o sa il mut intr-un acvariu de vreo 40L pana mai creste pana la vreo 10 cm sa il pot muta cu celalalt.
cel mare aproape ca doarme toata ziua. in poza de mai sus era la somnul de frumusete :lol: . nigro care ii am cu el depun mereu si tin puii cel putin o saptamana pana ii fac disparuti ceilalti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Mon Jun 18, 2012 2:45 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
ceva noutati: din tot ce era in acvariu cu oscarul a mai ramas un singur pomaceea si vreo 2-3 comunitari. azi am reusit sa il si mut impreuna cu celalalt. sa vedem cum se va intelege cu nigro care inca au vreo 20-30 pui cu ei. daca il vor bate nu imi ramane decat sa mut perechea intr-un alt acvariu. cat am alergat dupa el, mi-a udat bine peretii. la cat e de mic are destula putere :D .
niste poze la o luna :
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Tue Jun 19, 2012 9:38 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
dupa mutarea de ieri am urmarit comportamentul celorlati. nigro il alergau intr-una si cel mare se uita la el si nu stia ce sa faca: sa il manance sau sa il lase in pace. a trebuit sa plec si cand m-am intosr avea o zgarietura destul de urata pe cap. imediat m-am apucat sa scot nigro. aseara, surpriza: cineva era interesat de nigro. vroia sa scape de un oscar si de un ramirez. azi a adus si oscarul si ramirezul. oscarul e putin mai mic decat al meu si ramirezul e undeva la 1/3 fata de altispinosa care sunt in acvariu cu discusii. deocamdata cei mici inca nu s-au acomodat cu acvariul su mai bine spus cu oscarul cel mare, care ii poate inghiti fara sa ii mestece :lol: . stau cuminti amandoi intr-un colt si mananca orice de cate ori le dau. ceva poze cu ei :
Image
Image

noul locatar langa cel mare

Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 9:06 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
cel primit :

Image

primul oscar :

Image


a trebuit sa fac niste mutari prin casa si am mutat si acvariul oscarului langa acvariul cu discusii. noul suport va gazdui acvariul oscarului si 2 cuburi, filtrarea urmand a fi comuna pentru oscari si pentru discusi. problema e ca e cam complicat ceea ce vreau eu, dar nu imposibil. va trebui sa pun un overflow in acvariul discusilor, iesirea in acvariul oscarilor, care va fi un fel de sump, filtrare prin substrat, dupa care se va intoarce in acvariul discusilor printr-o pompa separata sau prin tetratec si eheim-uri. dar pana voi face modificarile astea va mai dura ceva, pentru ca cer niste bani (care din pacate s-au cam terminat in concediul asta).
ps- vroiam sa ii fac o poza si celui mare cand l-am scos din acvariu, dar era mult prea riscant. nu aveam decat un minciog triunghiular cu latura de vreo 15 cm si putea sa sara oricand din el, pentru ca abia a incaput in el. la cat era de greu pestele, a indoit sarma din care era facut minciogul. orientativ cred ca are 1kg micutul :lol: . masurat are vreo 30cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 9:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Up grade=boala grea!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 3:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Nu iti recomand filtrarea comuna pentru cele 2 bazine... In caz ca in unul se intampla ceva vor fi afectate ambele in egala masura, apoi temperatura la oscari nu cred ca le va fi foarte prielnica pe termen lung... sa nu mai zic de energia consumata pentru a incalzi intreg volumul de apa la temp dorita. Apoi rentabilitatea pe termen lung scade odata cu consumul de energie pentru a mentine temperatura plus riscul ca ceva candva sa cedeze sa iti faca neutilizabila pentru o perioada filtrarea la nici unul din bazine.
Eu cand am facut sistemul de filtrare pentru cele 2 bazine din rastel, nu luasem in calcul aceasta problema, asa ca ulterior desi beneficiaza de acelasi material filtrant din sump, fiecare bazin are traseu propriu de tur/retur si in curand sper ca voi adauga inca 2 pompe, una pentru a transfera unul din bazine pe pompa individuala si inca una pe care voi monta un UV, pompa actuala avanda un debit prea mic pentru 2 bazine(~400l/h/bazin), si prea mare direct la iesirea din ea pentru UV(~1000l/h).

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 7:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu iti recomand filtrarea comuna pentru cele 2 bazine-nici eu ,nu vreau sa supar pe nimeni dar nu prea sunt un partizan al filtrarii prin substrat... merge o perioda daca nu e o poluare prea mare in bazin dar poate sa-ti faca bucurii, cu ghilimelele de rigoare,vorbesc de sisteme la care sa nu intervii zilnic cu schimburi de apa, daca faci schimburi dese se mai schimba datele ...., dar sa folosesti pe post de filtru(sump; pt discusi)un acvariu in care tii oscari nu e o idee buna


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group