It is currently Wed May 22, 2024 12:41 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Tue Aug 10, 2010 8:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am fost aproape sigur ca pestii mai aveau si alte probleme. Exista discusi care consuma hrana la care fac alergie! Am avut unul care dadea semne de intoxicatie dupa ce manca Mysis. (Mysida)
Ceilati le mancau cu placere si n-aveau nici o problema.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Wed Aug 11, 2010 10:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Exact asta am vrut sa zic si eu. Nu ma indoiesc nicicum asupra eficientei tratamentului cu formol si nici prin cap nu mi-a trecut sa sper ca voi scapa forever de paraziti branhiali. Nu e nici un dubiu ca puii de care vorbeam au si altceva. De altfel pe unul dintre ei astazi l-am eutanasiat pt ca se inegrise ca tuciul si ii aparusera pete albe care semanau izbitor cu poza din ,,JBL online hospital'' de la capitolul ciliate, dar si cu o intoxicatie severa. Ma inteapa inima pt ca eu cunosc gena acestor pui, care e fantastica, dar am decis sa nu tratez un bazin intreg pt un pui care fie vorba intre noi de la inceput mi s-a parut a fi mai sensibil. Mixtura ca si cauza am exclus-o din start pt ca e aceeasi cu care au fost hraniti pana acum si aceeasi care au hranit mii de pui si maturi in Bucuresti si nu numai iar alta mancare inca nu primesc. Deocamdata tin pestii sub observatie insa mi se pare ca la cativa au apatut pe codite si pe aripioare cateva puncte foarte mici, vizibile doar in reflexia oglindita in geamul de fund al bazinului si pare ca scarpinatul se extinde si la alti pesti. Probabil ca la 32 de GC si la schimburi de apa facute cu o toleranta maxima de 0,5 GC nu are cum sa fie gris. Mi-am procurat deja sulfat de Cu insa nu ma grabesc, astept sa vad evolutia si daca sunteti de acord am s-o impartasesc cu voi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Sat Aug 14, 2010 6:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Apr 09, 2010 4:25 pm
Posts: 76
Location: Tulcea
cu ce mai putem trata viermii branhiali inafara de Formol?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Sat Aug 14, 2010 9:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Orice medicament pe baza de praziquantel.
Unul din ele ar fi JBL Gyrodol, altul Sera Tremazol.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Mon Aug 16, 2010 6:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Puii foarte mici (2-3 saptamini) rezista bine la tratamentul cu dactymoor care e tot pe baza de praziquantel . La fel de bine rezista si la formol . Daca tratezi cu dactymoor trebuie avut grija ca dupa tratament se poate albi apa si sufoca pestii mai ales daca sunt hraniti abundent in urmatoarele 12 ore . Acest lucru poate fi evitat daca dupa tratament si schimbul de 75% de apa se spala foarte bine buretii si se adauga bacterii la sticluta si tetra easybalance . Daca apa e deja albita si se adauga easy balance efectul e dea dreptul spectaculos .... parca incepe sa ninga in acvariu si apa se limpezeste .Problema e ca si porii buretilor se astupa de la chestia alba care e posibil sa se produca dupa tratament . Nu tot timpul se produce precipitatul alb ci doar uneori .

Daca observi din timp ca puii au paraziti de branhii ii poti tine sub control cu schimburi masive de apa in fiecare zi si nu mai e nevoie de medicamente (schimburi de 70-100% o data sau de doua ori pe zi pina cind puii trec de 2 luni si capata ceva rezistenta la viermi ).

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Tue Aug 17, 2010 9:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
dragos wrote:
Puii foarte mici (2-3 saptamini) rezista bine la tratamentul cu dactymoor care e tot pe baza de praziquantel . La fel de bine rezista si la formol . Daca tratezi cu dactymoor trebuie avut grija ca dupa tratament se poate albi apa si sufoca pestii mai ales daca sunt hraniti abundent in urmatoarele 12 ore . Acest lucru poate fi evitat daca dupa tratament si schimbul de 75% de apa se spala foarte bine buretii si se adauga bacterii la sticluta si tetra easybalance . Daca apa e deja albita si se adauga easy balance efectul e dea dreptul spectaculos .... parca incepe sa ninga in acvariu si apa se limpezeste .Problema e ca si porii buretilor se astupa de la chestia alba care e posibil sa se produca dupa tratament . Nu tot timpul se produce precipitatul alb ci doar uneori .

Daca observi din timp ca puii au paraziti de branhii ii poti tine sub control cu schimburi masive de apa in fiecare zi si nu mai e nevoie de medicamente (schimburi de 70-100% o data sau de doua ori pe zi pina cind puii trec de 2 luni si capata ceva rezistenta la viermi ).



Ceea ce descrii tu este de fapt o inmultire excesiva a bacteriilor datorata substantei in care este dizolvat praziquantelul.Apa se albeste ca si in momentul ciclarii.
Aceste bacterii papa foarte mult oxigen.
De aceea producatorul recomanda ca tratamentul sa fie facut timp de 6 ore si dupa aceea schimb de apa masiv.
Aici ma refer la Gyrodol.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Tue Aug 17, 2010 4:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Posibil sa fie inmultirea bacteriilor vinovata de albirea apei . Dar de ce se albeste apa la 6-12 ore dupa ce termini tratamentul si schimbi 75% din apa si nu in timpul tratamentului si de ce se elimina albeata din apa cind pui easybalance ? Eu am patit chestia asta o singura data intr-un acvariu cu cca 150 de pui dupa care la urmatoarele tratamente am scos buretii si i-am spalat foarte bine si am adaugat easybalance si bacterii in apa pt a recicla bazinul si nu s-a mai intimplat lucrul asta .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Tue Aug 17, 2010 5:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu cred ca de vina e inmultirea bacteriilor, ci moartea lor.
Eu cred ca in timpul tratamentului mor marea majoritate a bacteriilor din filtru, se desprind de pe suprafetele filtrului si polueaza apa din acvariu.
Easybalance este conceput pentru a precipita materia microscopica aflata in suspensie, asa ca bacteriile moarte adera la moleculele din care este alcatuit Easybalance rezultand niste particule cu un volum si o masa suficient de mare incat sa fie oprite de filtru uneori cu pretul colmatarii acestuia.
E o teorie de a mea, asa ca poate fi combatuta.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Tue Aug 17, 2010 8:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cam asta am gindit si eu .Sau o alta posibilitate la care m-am gindit ar fi secretia mucusului de catre bacterii , colmatarea filtrului si in cele din urma moartea lor . Testerele mi-au aratat ca atunci cind apa s-a facut albicioasa a aparut si no2 si amoniu . Nu inteleg de ce totusi atita timp cit lasi praziquantelul in acvariu nu apare fenomenul respectiv . Apa incepe sa se albeasca doar dupa citeva ore dupa ce se face schimbul de apa de 75% si doar daca bazinul e suprapopulat si sunt multe filtre in el . Eu cind mi s-a intimplat chestia asta aveam 160-170 de pui de vreo 1,5-2 luni in 110 litri de apa .Deasemenea am observat ca daca se spala buretii foarte bine , se adauga bacterii si nu se hranesc prea mult pestii in orele (ziua ) urmatoare nu se mai albeste apa .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Deparazitare cu formol si tratament contra flagelatelor
PostPosted: Wed Aug 18, 2010 9:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Experienta mea cu Gyrodol in cazul in care l-am lasat mai mult de 6 ore in acvariu a fost cea explicata mai sus, si anume inmultirea bacteriilor care au facut apa albicioasa si disparitia oxigenului.In prospectul Gyrodol scrie despre aceasta inmultire excesiva.
Dupa un schimb mare de apa, au disparut.

Ciprian Marcu zicea ceva pe forumul vechi:

Ciprian Marcu wrote:
beche wrote:
Aici am o neclaritate si anume, spun ei in prospect ca acvariul trebuie monitorizat in permanenta deoarece creste numarul de bacterii din apa si asta poate duce la epuizarea oxicenului, despre ce bacterii e vorba benefice ori nasoale?


In general tratamentele trebuie sa se faca in acvarii clinice. Fara substrat si filtru. Intr-un acvariu normal se gaseste o cantitate de biomasa care in cazul anumitor tratamente o parte din aceasta biomasa moare si "da de lucru" unor bacterii care se pot inmulti foarte mult. Medicamentele cu praziquantel de uz acvaristic care se intalnesc la noi contin si solvent pentru ca praziquantelul nu e solubil in apa. Solventul respectiv e cel care poate genera fenomenul cred. Nu stiu ce fel de bacterii pentru ca m-a interesat subiectul dar logic ar fi ca aceste bacterii sa fie heterotrofe. Se intalnesc si intr-o "tabara" si in alta..

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic. ... telul#6009

Si parca imi aduc aminte ca si Ioan a facut ceva afirmatii pe tema solventilor folositi pentru a dizolva medicamente:

Quote:
Glucoza as evita-o pentru ca poate sa produca o inmultire exagerata de bacterii cu consum mare de oxigen si tulburarea apei.

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic. ... coza#17039

Eu am tras concluzia ca solventul este de vina.
Sper sa fie de ajutor.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 76 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group