It is currently Mon Apr 29, 2024 10:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Mon Feb 22, 2010 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Buna la toata lumea,
Cum am avut cu putin timp in urma ceva experiente nefericite cu tratament prost aplicat , pentru ca la insistentele familiei si dorinta mea am vrut sa reimprospatez populatia de discusi si bineinteles au inceput problemele cu leapsa bolilor - ce am avut eu iti dau si tie si invers - intre discusii noi si cei vechi, am mai studiat bolile si bineinteles medicatia si am ajuns la concluzia
1.un "must have" - sera omnipur , bactopur direct, eventual costa pur si fishtamin pentru spectru larg, infectii bacteriene interne si externe, si paraziti de piele, si vitamine pentru cresterea imunitatii.
2.Pentru alte boli cu raspandire la discusi -a) flagelate si b)viermi branhiali - aici vine intrebarea - >tratamentul cu sera flagellol pare parfum fata de cel cu metro - adica o zi fata de 10 - si daca ii scoti in acvariu de carantina de "litraj" mediu iese si mai ieftin - (mai ales ca ultima data am umblat dupa metro prin imprejurimi (in localitalile invecinate cu farmacii mai putin batute - altfel nu se mai gaseste)) - o fi real si eficient? si b)pentru trematode, clasa din care sunt si viermii branhiali, jbl recomanda ?noul? medicament argudol care e mai putin toxic si bineinteles mai usor de aplicat decat gyro.. sau trema... la care trebuie un schimb de apa de 80% - l-a incercat cineva?
As fi foaaaarte recunoscator pentru pareri pro si contra ca vreau sa fac comanda si sa stiu ce lista pun pe ea...
cu nerabdare... al vostru discusar amator/incepator

P.S. Scuze de postul dublu si in cel nou si in cel vechi rog administratorii sa stearga de unde considera potrivit


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Mon Feb 22, 2010 12:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Flagellol l-am folosit cu succes in trecut.
Despre argudol nu iti pot spune nimic.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Mon Feb 22, 2010 12:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Flagelolul mi se pare destul de bun dar nu chiar asa de bun cum spun cei de la sera . Tratamentul cu acest medicament dureaza 3 zile nu o zi (citeste prospectul in limba eng ca in romana l-au stilcit traducatorii...La mine a dat rezultat mai bun cind l-am repetat dupa o zi de pauza . Pentru viermi intestinali si branhiali cele mai bune rezultate le-am obtinut cu dacty moor de la aquarium muster .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Mon Feb 22, 2010 8:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
flagellol - tratamentul dureaza 3 zile.
argudol-substanta activa este diflubenzuron si combate :dactylogyrus,gyrodactylus,argulus si lernaea.
tratamentul dureaza o saptamana ,nu decicleaza iar pentru combaterea viermilor branhiali se repeta tratamentul dupa o saptamana.

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:59 am
Posts: 77
Location: Oradea
Care ii mai bun dintre argudol si gyrodol? Si eu am cativa discusi care respira mai rapid si 2 dintre ei tasnesc spre frunze uneori.
Din cate am inteles la Gyrodol trebuie schimbat circa 70% din apa cea ce mi se pare enorm de mult si ar fi posibil sa dau pesti peste cap la un schimb asa masiv de apa.

_________________
Galerie
Canal youtube


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 9:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
dupa tratamentul cu argudol se face un schimb de 30% de apa si dupa aceea filtrare prin carbune activ. la infestari severe cu viermi branhiali gyrodolul adica praziquantelul mai exact este ineficient plus ca viermii devin imuni la substanta activa, in timp. eu am fost foarte multumit de gyrodactol tot de jbl dar acolo substanta activa e tosilcloramida si are niste cerinte speciale . mai ramane formolul care nu l-am incercat dar am auzit lucruri bune despre el si permanganatul de potasiu dar atentie mare cu el la dozaj, arde ! :mrgreen:

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Tue Feb 23, 2010 11:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
@HOBBYDISCUS
Sa inteleg ca e bun argudolul si sa-l folosesc in locul medicamentelor bazate pe "clasicul" praziquantel? care oricum cred ca nu l-as putea aplica in plantat si numai in carantina urmand sa fac o "dezinfectare" a acvariului plantat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Wed Feb 24, 2010 12:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
oricare dintre substantele enumerate mai sus ,daca sunt folosite in bazin cu substrat sunt ineficiente ori au o eficienta sub 50%. deci tu trebuie sa decizi unde vrei sa faci operatiunea :mrgreen:

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Are cineva experienta cu sera flagellol si/sau jbl argudol?
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 5:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:35 pm
Posts: 63
Location: DEVA
Bine, e clar ca tratamentele sunt mai eficiente in steril unde nu mai interfereaza cu alte substante, si numai pestii sunt singuri "receptori"(nu mai sunt absorbite de substrat si plante), economisesti daca medicamentele sunt scumpe dar un medicament cu aceeasi substanta activa ca argudolul e facut si pentru iazuri si ma gandeam ca o sa dezinfectez si bazinul odata cu tratamentul, ca la 7 zile cat dureaza, la cata apa trebuie sa schimb in steril si sa reannoiesc doza de medicament cam tot atat consum...
Oricum in bolile parazitare trebuie dezinfectat si acvariul decor... cu ce se face deobicei asta? m-am gandit sa o fac cu sera omnipur o jumatate de doza cum recomanda prospectul la 2 luni sau ma rog la un atac al parazitilor in timp ce pestii se afla la "cura" in steril?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group