It is currently Thu Mar 28, 2024 11:17 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Columnaris nu este "Ciuma discusului"
PostPosted: Thu Dec 03, 2015 11:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Am gasit un articol, in care este tratata o boala care afecteaza pestii de apa dulce, inclusiv Discusii, si care are simptome foarte asemanatoare cu "ciuma discusului" si cu care banuiesc ca este foarte des confundata. Diferenta este ca asta are tratament si se stie exact ce bacterie este responsabila.
Articolul este destul de recent (2015), ceea ce ma face sa cred ca are informatii care pot fi destul de utile.Consider ca e bine de citit macar.
http://www.cichlid-forum.com/articles/c ... isease.php


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Columnaris nu este "Ciuma discusului"
PostPosted: Thu Dec 03, 2015 11:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
un articol excelent, care ar trebui citit de toata lumea, si de incepatori, si de cei mai experimentati. sa gaseasca(mai ales incepatorii, avansatii de regula stiu) raspunsuri la anumite situatii si "evenimente" prin care pot trece, cauzele care favorizeaza aparitia unor viitoare "neplaceri", variante de rezolvare a lor etc.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Columnaris nu este "Ciuma discusului"
PostPosted: Fri Dec 04, 2015 12:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Interesant articolul. Ma bucur ca sunt scoase de la naftalina vechile metode de tratament care nu lasau urme asa cum o fac astazi antibioticele.
Chiar daca articolul este (doar) postat recent mi-a facut deosebita placere sa revad stilul greilor de pe DPH din urma cu peste 20 de ani.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Columnaris nu este "Ciuma discusului"
PostPosted: Fri Dec 04, 2015 10:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
mariusvlad wrote:
Interesant articolul. Ma bucur ca sunt scoase de la naftalina vechile metode de tratament care nu lasau urme asa cum o fac astazi antibioticele.
Chiar daca articolul este (doar) postat recent mi-a facut deosebita placere sa revad stilul greilor de pe DPH din urma cu peste 20 de ani.

Asta a fost si reactia mea. Avand in vedere ca si hobby-ul nostru a fost afectat destul de tare de folosirea antibioticelor, mi s-a parut ca articolul are o abordare mult mai "curata" de tratament, a acestor boli. Cand eram copil, tatal meu facea tratament la pesti doar cu sare si permanganat. Atunci mi se parea ca doar coloreaza apa, nu intelegeam ce face de fapt. Acum problema e ca nu mai prea gasesti permanganat cristale, si ce este in comert e cam "ceai".
Cel mai folositor lucru din articolul asta (din punctul meu de vedere) e faptul ca atrage atentia ca de cele mai multe ori ceea ce credem noi ca-i "ciuma discusului" e de fapt altceva. Altceva care poate fii diagnosticat si in consecinta tratat, prin metode care se stie ca dau rezultate in cazul in care sunt aplicate corect.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group