It is currently Sun May 05, 2024 2:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 5:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Sincer...mare lucru nu poti face...ce provenienta au discusii noi?
Mai mult ca sigur discusii tai au luat ceva de la discusii noi veniti, exista o perioada de incubatie (de obicei variaza de la careva zile la o saptamana). Faptul ca discusii noi veniti nu prezinta simptome intareste acest lucru.
Sfatul meu...scade ph-ul, lasa lumina inchisa si roaga-te sa scape cat mai multi. Nu prea exista tratament sigur pentru asa ceva. Cei care au scapat de asa ceva (cu pierderile de rigoare) au scapat cu ph scazut si acriflavine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 6:32 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Din categoria acriflavinelor este si de la sera Baktopur solutie? Daca da, pot sa bag si din acesta in acvariu? reactioneaza cu baktopur direct sau cu sarea?

Discusii au fost luati de la un domn din Iasi (2 brown - Mihaila) si ceilalti doi de la un coleg de pe forum de aici (imi scapa numele). Cei 4 pot sa confirm ca nu au nimic pana in momentul de fata. Pestii de talie mica sunt in largul lor, nu au nici o treaba.

Am bagat si 2 shakere de sare. Doi discusi par sa dea semne de insanatosire. Ceilalti slabe sanse (7 bucati)...

Imi raspunzi te rog la intrebarea de mai sus?.

P.S: din ce am citit pe forum am vazut ca daca acestia scapa vor fi purtatori cat timp traiesc. Asta inseamna ca nu mai pot sa adaug discusi in bazin daca mor restul?. Sa zicem ca crapa toti sau ii sacrific etc, (ideea e sa nu mai am nici un discusi), las bazinul doar cu pesti mici o perioada, pot pe urma sa mai aduc alti discusi sau e la fel? Trebuie sa renunt la toate vietuitoarele din bazin? Ma sperie gandul acesta in special partea financiara daca e sa repopulez de la zero bazinul :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Cross contamination afecteaza discusii...de asta era bine sa-i fi tinut in carantina minim 4 saptamani, cu un peste de-al tau de sacrificiu bagat dupa astea 4 saptamani in care ii urmatesti sa vezi cum se simt. Cred ca bactopur contine si acriflavine, nu am folosit pana acum. Faptul ca ceilalti discusi nu au nimic ma duce cu gandul la cross contamination. Incearca sa scazi ph-ul din acvariu...in momentul de fata cred ca e cea mai buna varianta. Vezi ce scapa si dupa mai vorbim...im general se face o dezinfectare a bazinului, eventual cu formol.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 7:52 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Am inteles, acum ii las asa inca 2 zile dupa care schimb de apa si bag ceva bacterii. Nu prea am ce face deoarece pe urma ma duc intr-un concediu si o sa lipsesc 6 zile de acasa. Vor fi socrii care ma vor tine la curent de ce se intampla prin bazin dar mai mult de atat nu au ce sa faca.

Dumnezeu cu mila, chiar imi pare rau si m-am lecuit de o chestie. Pana acum, toti discusii cumparati de-a lungul timpului au fost de la un singur crescator. Nu am avut nici o problema de genul acesta. Acum am cumparat din 2 parti diferite si am dat de dracu.

Daca vor scapa ceva discusi, incerc sa ii pun pe picioare si pe urma am doua variante:
1. sa raman doar cu cei care au scapat, daca vor scapa si depinde ce exemplare vor scapa deoarece cele mai frumoase exemplare nu sunt intr-o stare prea buna si nu prea le dau sanse.
2. ii donez, dezinfectez bazinul, voi cumpara un card de puiuti si o iau de la capat. Nu imi permit sa mai dau 2-3000 lei minim pe 10-13 exemplare mari. Sapt trecuta am cheltuit ceva banuti pe cei 4 si imi pare rau......

Revin cu noutati


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 9:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Ai grija cu scazutul ph-ului ca ii pui pe butuci mai rau decat arata acum. Stii ce este ala soc de Ph, sau vrei sa ii vezi si cu inotatoarele arse pe langa ce au acum si poate si mai rau (se poate intampla si daca iti moare un discus si nu il scoti in cel mai scurt timp din acvariu). Parerea mea este sa lasi bactopur-ul sa isi faca treaba dar sa ii lasi fara iluminare cateva zile si apoi daca le vei creste si temperatura si apoi daca mai faci si schimburi de apa mai mari si mai dese vei salva destui din ei (asta asa ca tot ai deciclat acvariul). Acum partea proasta este concediul care vine si o sa aiba grija altcineva de ei.
Orice tratament aplici, decizia este a ta deoarece orice sfaturi primesti nu ai nici o garantie ca merge si in cazul tau.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 9:27 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Ii las in pace 3w zile dupa care vad ce fac, chiar nu mai stiu ce sa le fac. Ce va fi va fi....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 10:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Nu conteaza de unde ai luat discusii...daca ii tineai in carantina cum se procedeaza in mod normal nu aveai problemele astea acum!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 7:56 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Nici o imbunatatire. Pestii afectati sunt tot la fel. Am o intrebare la voi. Procedez bine daca ii sacrific pe cei afectati rau? Le dau sanse mai mari celor 6 care par sa fie cat de cat ok? La cei bolnavi li se duce mucusul si mai mult si am observat ca le iasa si din branii mucus la unii. Nu e usor pt mine sa fac lucrul acesta dar personal nu le dau sanse. Stau tot la fel, intr-un colt, aripioarele lipite, se desprinde mucus de pe ei iar unii de abia stau drepti cateva secunde....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 8:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Lasă-i sub tratament nu-i mai tot freca, deoarece le faci mai rău.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Wed Jul 08, 2015 8:25 am 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Nu le fac nimic, nu umblu la bazin, nimic. Vroiam sa ii sacrific pe ceu care nu dau semne de insanatosire...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group