It is currently Fri Mar 29, 2024 9:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 2:00 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Salut, am probleme mari cu discusii, in aproximativ 3 ani si jumatate de cand am discusii nu am avut probleme de genul acesta.

Fac o scurta introducere cu ce cred ca a produs problema. Bazinul are cred ca vreo 850l de apa net. Temperatura la care tineam pestii era 28-29 grade. Acum vreo luna si ceva am facut curat in bazin(operatiune saptamana), am schimbat cam 25-30% maxim de apa (cam atat schimb de obicei de 2 ani cel putin). Atunci foloseam sistemul de incalzire cu apa calda bagata la cateva ore. Nu am avut nici un fel de problema pana acum o luna si ceva. Bagam pe zi cam 250litri de apa de la retea, apa calda, in 5 transe (mentionez ca nu am nici un cartus de filtru la centrala). Dupa ce am schinbat atunci apa, dupa vreo 10 minute, am vazut ca discusii sunt cam apatici, stateau in partea superioara a bazinului. Dupa inca cateva minute am observat ca discusii s-au inchis la culoare si incepeau sa isi piarda mucusul. S-au retrats toti intr-un colt si unul statea ca si o"clatita" pe fundul bazinului. Atunci m-am dus repede la petshop si am luat Aquatan si Easy Life FFM. In 2 ore pestii dadeau semne sa se revigoreze. De atunci am oprit sistemul de incalzire cu apa calda si am bagat incalzitor. Bazinul sta la 28 grade de atunci. A ramas in functiune doar schimbul de apa la picatura de aproximativ 200l/zi. Apa de la retea vine printr-un cilindru din teava PVC de 110mm dupa care merge in bazin. Am bagat in cilindrul acela, carbune activ cam 1l si 2l de zeolit ca sa trateze cat de cat apa de la retea. Atunci cred ca s-a declasat toata problema care urmeaza. In perioada asta nici o problema in bazin, ba chiar o pereche mi-a depus si icrele au eclozat, puiutii rezistand in bazin cateva zile bune pe parinti. Au fost mancati de ceilalti pesti (red nose tetra, blue tetra emperor, ramirezi si apistograme).

Intre timp am pus sa imi bage automat pe zi cam 80l de apa/zi in 2 transe a 40l la diferenta de 12ore.

Pestii mei erau foarte mancaciosi, mancau de rupeau si nu ajungea nici o bucata de mixtura pe fundul bazinului. De la evenimentul acela pestii au inceput sa fie mai speriosi, sa manance mai prost.

Acum o saptamana am mai luat 4 discusi (in total in bazin am 13 discusi si vreo 80 pesti mici). Exclud total sa fi luat ceva boala de la cine i-am cumparat. Pestii care i-am cumparat s-au adaptat bine, vioi, dupa o zi au inceput sa manance. Sambata trecuta am facut curat si atunci am zis sa bag si niste sare, tinand cont ca adusesem discusii. Am bagat cam 16 linguri mari de sare. Pestii nu au dat semne de vreu discomfort, si totul parea ok in bazin. Tot nu mancau cum mancau inainte.

Ieri dimineata le-am dat inima de vita pe la 8. Nu le-am dat mult, dar dupa cum spuneam nu mai erau asa de mancaciosi. Normal la ora 12 se face schimbul de apa (acei 40l). Nu am stat intre 8 si 12 cu ochii la bazin sa vad ce se intampla fiind plecat de acasa. Pe la 12 si ceva observ pestii ca nu se simt bine deloc. Satateau cu aripioarele lipte, retrasi si iar le cadea mucusul. Ceilalti pesti care au fost cumparati par sa nu aiba nimic. Dupa vreo 1 ora si ceva vazand ca un brown e aproape negru, am dat fuga la magazin si am luat aquatan si easy life ffm. Am bagat in apa si pestii dadeau semne ca sunt ok, dupa care iar luau starea de aceea apatica, aripioarele lipte de corp si unii stateat lipiti de substrat. Aseara ba erau ok, ba iar ii lua starea aia. Zici ca sunt niste legume, de abia respira si stau intr-un colt "sprijiniti de substrat"

Pestii nu respira accelerat deloc.

Ma gandesc la urmatoarele:
- pestii nemancand inima de vita posibil ca aceasta sa fi cazut si ramas printre bolovani si sa fi stricat parametrii apei, dar pestii nu respira accelerat, nu se freaca de decor, nu stau la suprafata. Pentru a rezolva situatia asta am introdus Aquatan pemntru 800l si pe urma un flacon de Easy Life FFM deci calitatea apei ar fi trebuit sa se fi imbunatatit daca ar fi fost aceasta. Dar daca era vreo chestie de genul acesta ceilalti pesti de talie mica nu erau afectati. Aceia nu au nici pe dracu.

- ma gandesc ca este ceva bacterie din acest motiv am bagat astazi tratament in bazin cu sera Baktopur direct 16 tablete. Jumatate din discusi inainte de a baga tratamentul ziceai ca sunt in "coma" - niste legume. Am oprit orice schimb de apa si cel de la picatura. Temperatura este la 27.5 (am scazut-o pt ca ma gandeam ca la temperaturi mai mari bacteriile se dezvolta mai repede.). Am bagat de 2 ore tratamentul dar nu observ nici o imbunatatire.

Ce sa fac? Imi vine sa ma dau cu capul de pereti deoarece sunt pesti frumosi care i-am crescut de mici si sunt mari. Ceilalti pesti de talie mica nu au nici pe dracu, inoata vioi, ramirezii se fugaresc in continuu....Ce bacterie sa fie care sa atace numai discusii???

Sunt distrus si nu stiu ce sa fac....

Ceva sugestii idei?. Oare sa cresc temperatura la 30 de grade?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 2:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Cred ca pestii care i-ai luat erau purtatori ai unei boli care a incubat intre timp si care a gasit niste gazde slabite (discusii care nu mai mananca asa cum mancau inainte de primul episod cu apa). Pot sa fie discusii cumparati sanatosi si voiosi chiar daca sunt purtatori atata timp cat organismul lor este suficient de rezistent sa tina boala in frau. Se poate ca nici cel de la care i-ai cumparat sa nu stie asta.
Consider ca ai facut bine cu bactopurul direct dar nu te astepta sa vezi rezultate dupa 2 ore. Temperatura este OK atata timp cat nu ii streseaza si mai tare si ca indicator poti sa urmaresti comportamentul celorlalti pesti pe care ii ai in acvariu. Dar problema este faptul ca bactopurul decicleaza filtrele iar daca mai ai si substrat te poti astepta la un dezastru de proportii si astfel fara schimburi de apa nu o sa faci mare lucru si o sa omori si ceilalti pesti dar schimba si carbunele din acel filtru improvizat cu unul nou deoarece si asta acumuleaza contaminanti pana la un moment dat.
Ideal ar fi fost sa ii tratezi in bazin separat. Din ce ai descris seamana cu "ciuma discusului" si sunt pe aici unele articole despre asta, dar cel care mi-a atras atentia este cel care foloseste linco-spectin asa ca poti sa il cauti (este in capul listei facut stiky).
Nu poate sa se bage nimeni in pielea ta sa iti spuna un tratament minune tocmai din cauza ca fiecare acvariu este unic prin tot ce tine de el de la microflora pana la detinator si de multe ori ce merge pentru unu face ravagii in alt acvariu.
Deci multa rabdare. Si sa nu uit dar sarea nu avea ce sa faca rau pe acolo la cantitatea ta de apa. Daca ramirezi sunt OK atunci inseamna ca apa este destul de OK, acestia fiind destul de sensibili la apa.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 2:27 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
Pai 3 zile oricum nu am cum sa fac vreun schimb de apa. Dupa normal ca fac, o sa fac schimb treptat si bag aquatan, bacterii de start, fiole de prodibio, dau drumul la schimbul de apa la picatura. Eu ma gandesc cum sa ii scap de ce au....si ce dracu au...deci sa las temperatura la 27.5 grade, sa nu o cresc, nu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 2:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Daca iti par ceilalti pesti ca si-au schimbat comportamentul poti sa incerci sa mai cresti 0,5 pana la 1 grad dar suficient de lent (cred ca nici nu merge altfel la 800 L)
Bun ar fi un filmulet sa vedem cum arata.
Ideal ar fi sa stingi lumina la bazin sau sa lasi o lumina slaba.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 2:57 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
imediat pun si un filmulet, acum il proceseaza youtube-ul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
hai cu filmul

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 3:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Sper sa nu ma insel dar cred ca este vorba de cross contamination...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 3:54 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
https://www.youtube.com/watch?v=GzckluTdfyU nici o imbunatatire iar sta unu ca si o clatita, am observat acum in bazin, cei noi par sa fie ok, nu dau semne ca si ceilalti.

Ce este cross contamination? nu am mai auzit de ea pana acum....
Mi se rupe sufletul :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 4:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Exact ce scriam mai sus...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme mari cu discusi posibila infectie bacteriana.
PostPosted: Tue Jul 07, 2015 5:20 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 04, 2014 1:23 pm
Posts: 31
Location: Cluj-Napoca
ok. Ceva sfaturi?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group