It is currently Wed May 01, 2024 8:28 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discusii o iau razna
PostPosted: Sun Jun 14, 2015 6:26 pm 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
Revin din nou cu o intrebare(sper sa nu devin prea stresant), cei 4 pui de discus blue diamond din acvariul steril de 65 de litri dezvolta un comportament straniu, din cand in cand se propulseaza cu botul/capul de acvariu, efectiv ca si cand ar musca din el, si se scutura din cand in cand, ca alimentatie momentan le dau sera discus dimneata, tetra discus la amiaza si artemia seara (cateodata si o masa de larve rosii intre mese) iar substratul este aspirat seara de seara schimburile o data la 2 zile, pareri va rog ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Fri Jun 19, 2015 6:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Posibil sa ai infuzori in apa si/sau pestii sa fie sacaiti de ceva paraziti pe corp. Schimburile dese si masive cu apa curata sunt benefice in general pentru remedierea situatiei mai ales daca filtrul e nou sau inca nu-i complet functional ca si filtare biologica. Sa fii atent sa nu ramana resturi de hrana neconsumata.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Fri Jun 19, 2015 10:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Se invart cumva in jurul unei axe imaginare si apoi se baga intr-un colt mai intunecat al bazinului?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Sat Jun 20, 2015 6:39 pm 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
Sa fiu sincer am văzut azi un fel de mâzgă pe ei, și mai tremura așa din când în când, devin frustrat pentru ca acvariul e steril, le curat mizeria și dimineață și seara și schimb 40% din apa zilnic (vorbesc de bazinul de 65 cu cei 4, ceilalți din cel de 200l n-au probleme) iar vecinul meu tine 8 în 120 de litri cu acvariu plantat, substrat etc și le schimba apa o data la săptămana poate chiar la 2 și n-are nici o problema cu ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Sun Jun 21, 2015 9:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ai amestecat discusi proveniti din mai multe surse?Ai adus ceva nou printre ei? Pune o poza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Sun Jun 21, 2015 9:25 am 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
I-am cumpărat pe toți din același loc, în acvariul steril sunt doar cei 4 blue diamond, iar în acvariul de 200 aseară mi-a depus o femela, are doar un an, nici mărimea nici maturitatea necesara. Nu știu cum de s a întâmplat asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Sun Jun 21, 2015 3:14 pm 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
Am reușit sa verific ph-ul apei, este 6,5, clor 0,0 (aveam ustensile necesare de la piscina) încă oscilez dacă sa îi las toți 8 împreună în acvariul de 200 sau sa îi las cei 4 separat în cel de 65, nu știu cum sa rezolv agresivitatea celor mari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Sun Jun 21, 2015 7:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Agresivitatea o rezolvi simplu.Nu-i mai bagi atata in seama.Si da-le de mancare in mai multe locuri.Daca faci schimburi masive de apa, cum fac eu de 80% din apa cu apa direct de la retea clorul ii va face sa-si primeneasca mucusul, in felul asta ferindu-i de multe boli de piele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Sun Jun 21, 2015 9:58 pm 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
Drdiscus am încercat sa le dau în mai multe locuri (azi i-am mutat împreună) din păcate a devenit haos, chiar și când cei mari erau satui îi băteau pe blue diamond când vroiau sa ia resturile de pe jos, s-au retras în final cei albaștrii intr-un colt, crezi ca se va remedia problema de la sine sau sa îi mut înapoi în acvariul steril de 65 încă câteva luni pana mai cresc ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusii o iau razna
PostPosted: Mon Jun 22, 2015 1:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca-i lasi intre cei mari se va rezolva curand de la sine. Vei cumpara altii si-i vei tine separat.
Cel putin ai castigat experienta.
Cand vad unele recomandari aici imi vine sa-mi vad de treaba mea si sa ma impac cu ideea ca n-are rost sa mai scriu nimic.
Indiferent de ce scriu unii sau altii, discusi mici vor ramane totdeauna in urma in crestere daca vor fi opriti de la hranire de catre altii mai mari si mai agresivi, asta-i la mintea cocosului si poate fi observat de catre orice incepator, ar fi bine sa ai mai multa incredere in ce vezi, trebuie doar sa privesti atent si interesat.
Retragerea in colt nu-i va salva. Nu doar subalimentatia ii va termina, ci inca mult mai mult constientizarea ca nu vor avea nici o sansa sa scape de agresiunea celor mari, vor fi permanent in stres, iar asta-i omoara mai sigur decat orice boala.
Scoate-i de acolo!
gie wrote:
vecinul meu tine 8 în 120 de litri cu acvariu plantat, substrat etc și le schimba apa o data la săptămana poate chiar la 2 și n-are nici o problema cu ei.
Iti doresc mult sa afli cat mai repede ce se intampla in acvariul lui. Atunci vei fi cu mult mai bine pregatit sa tii discusi cu succes. Nu-i mare lucru, dar esential!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group