It is currently Thu Apr 18, 2024 6:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discus foarte slab
PostPosted: Sun May 17, 2015 9:26 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Unul din discuiși maturi aprox 3 ani a început sa slăbească întruna desi este interesat si vine la mancare l-am izolat si tratat 10 zile cu metro. Am văzut ca este interesat mâncare si nu prezintă nimic la exterior.l-am pus împreună cu tineretul crezând ca daca il pun cu aceștia va manca si el mai mult si se va îngrășa. Are aproape 1 luna de când are la dispoziție minim 4mese pe zi si tot nu se mai îngrășa. Are burta foarte subțire si pana si fruntea sa ascuțit. Ceva sfaturi va rog?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Mon May 18, 2015 7:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Mananca? Cat in cat timp? Sporadic, sau la fiecare hranire?
Daca se hraneste "normal" si slabeste totusi ar fi posibil sa-l paraziteze viermi intestinali mult mai mult decat flagelatele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Wed May 20, 2015 10:42 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Nu mănâncă foarte mult. Cred ca mai degrabă sporadic. Din când in când nu cred ca la fiecare hranire


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Sat Jun 20, 2015 7:51 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
După o luna peștele trăiește și in continuare este fff slab.deși este pus în bazin cu pui de 9 luni hrăniți de3,-4 ori pe zi,


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Sat Jun 20, 2015 8:04 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
https://youtu.be/dJMJ9K2BQI0


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Sat Jun 20, 2015 9:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Video privat...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Sat Jun 20, 2015 11:06 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Scuze., am rezolvat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Wed Jun 24, 2015 9:53 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Nimeni ?nimic nici o părere? E chiar așa pustiu pe acest forum?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Wed Jun 24, 2015 10:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ce pot eu sa-ti spun probabil nu te va ajuta prea mult : In ianuarie am "primit" (adica atunci au ajuns la mine ca erau pe bani frumosi chiar foarte!) 12 discusi TOTI mai mult sau mai putin bolnavi flagelate si unii si viermi de branhii . Am inceput tratamentele : termic si metronidazol (si sare)combinate, la metro am dat de doua metode (ambele fara lumina,eu am folosit recipient netransparent si acoperit deci intuneric, inainte am incercat in bazin si nu prea a avut efect)una cu adaugarea dozei(cu schimb de apa) la 12 ore pe unii i-a ajutat iar a doua cu schimb de apa si metro la 48 de ore -asta mi s-a parut mai eficienta. Din cauza ca nu se vindecau toti pestii am repetat tratamentele-care durau intre 7 si 10 zile dupa cate 5 zile de pauza , in total am facut 5 tratamente , doi dintre leoparzi pareau mai bine cat timp erau in bazinul de tratament dar dupa ce reveneau in bazinul mare si ma bucuram ca incepeau sa manance cam la 3-4 zile recadeau in apatie nu mai mancau si slabeau tot mai mult, tot asa ca si la tine au inceput sa li se vada oasele capului , unul a murit in timpul tratamentului dar celalalt nu vroia nici sa se vindece nici sa moara dar arata ca un spectru imi era mila de el mai ales ca a fost unul cu modelul cel mai frumos avea si ringuri am realizat ca nu mai am ce-i face imunitatea lui era praf asa ca l-am scos intr-o galeata acolo a mai trait 4 zile , ideea e ca la un moment dat unii pesti trebuie sacrificati cand vezi ca nu mai e cale de intoarcere, restul s-au vindecat recordul e la perechea de cobalt care a inceput sa manace la doua si respectiv trei luni dupa ce i-am avut,noroc ca au fost Mari si au avut resurse


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus foarte slab
PostPosted: Thu Jun 25, 2015 9:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu mai faci discus din ala.Vei da mai mult pe tratamente decat pe unul sanatos.Si oricum, asa cum ti-a scris si colegul mai sus, la un moment dat va ceda.Moldovenii de peste Prut au o metoda pentru pestele tau.Il separa si ii dau tubi 2 saptamani.Ori isi revine daca mananca tubi, ori daca nu mananca nici tubi este pa.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group