It is currently Fri Mar 29, 2024 8:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Sun Apr 19, 2015 10:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Cauza otravirii... care crezi ca ar putea fi? - administrarea medicamentatiei?(fmc dajana, 3ml pentru 300l apa) - intoxicarea dinaintea aplicarii tratamentului?
Lipsa filtrarii incepe sa isi spuna cuvantul, desi sunt la doar ~40h de la administrarea medicamentatiei, apa a devenit puternic tulbure (abia mai pot zari) cate un peste prin ea si destul de urat mirositoare (nu am hranit deloc in tot acest timp) desi am 2 pompe de aer care "agita" apa...
Cred ca ma vad nevoit sa grabesc un pic schema tratamentului care se intinde pe 12 zile, astfel ca in loc de 72h pana la primul schimb de apa de 50%, voi astepta doar 48h. S-ar putea ca repercursiunile "apei stricate" sa fie mai drastice decat boala pentru care ii tratez...
O parere?
P.S.: am facut editarea postarii in acelasi timp cu raspunsul lui @Marius. Multumesc!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Sun Apr 19, 2015 10:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Daca s-a tulburat atat de tare inseamna ca ai avut incarcatura biologica mare in acvariu. In cazul acesta trebuie sa faci schimb masiv de apa chiar daca iesi din schema tratamentului altfel risti sa-i intoxici cu NO2.
Pentru cel mort probabil ca formolul i-a fost fatal dar daca a stat cu rana deschisa atatea zile e greu de crezut ca ar fi rezistat tratamentului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Sun Apr 19, 2015 11:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
asa cum zice mariusvlad...repede schimb masiv de apa

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Tue Apr 21, 2015 9:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Revin cu un update al situatiei.
Vineri, 17.04, in urma unui schimb de apa de 50%, am eliminat filtrarea biologica si am administrat 3ml fmc dajana in bazin.
Duminica, 19.04, din cauza ca apa s-a tulburat foarte tare, am refacut un schimb de 50% din apa si am readministrat 3ml fmc dajana.
Astazi, marti - 21.04, apa reincepe sa devina tulbure iar cauza este mucusul in exces adunat in bazin... pestii elimina mucus(cate putin) aproape incontinuu de la administrarea acestei medicamentatii, orice obiect de prin acvariu parca e plin de panza de paianjan.
Am aplicat schema de tratament de pe acest site:
http://www.dajanapet.cz/eng/products/fmc-popis.html
Acum realizez ca tratamentul este destul de agresiv cu pestii....nemancati 12 zile si mai negri decat erau inainte de tratament inca se mai freaca de incalzitor, geam...adevarul e ca apa asta cam arde, am incercat sa elimin din mucusul adunat prin bazin cu un cancioc si fiind in contact cu apa, ma cam manca(ardea) pielea...
@Marius, din relatarile tale am inteles ca tu ai aplicat tratamentul cu fmc dajana doar pentru 4 zile, ai folosit o alta schema de tratament?
Astazi ma vad sa nevoit sa fac un nou schimb de apa si teoretic dupa schema de tratament de pe acel site, sa adaug medicament doar pentru volumul de apa inlocuit.
O parere?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Tue Apr 21, 2015 1:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Tratamentul "scurt" l-am aplicat odata cand am observat un disconfort la discusi iar pestii nu erau maturi, deci nu vroiam sa-i afecteze prea tare lipsa hranirii. Bad ideea deoarece dupa scurt timp problemele revin si trebuie sa aplici tratamentul comform schemei.
Ce mi se pare ciudat este faptul ca la tine se simte formolul din solutie (te arde, te mananca mana) ceea ce ma duce cu gandul la concentratii diferite fata de ce foloseam eu. Eu am bagat mana pana la cot si nu am simtit vre-un discomfort. Nu-i obligatoriu sa fie FMC-ul tau de vina, mai degraba a-l meu a fost depozitat necomform.
E normal sa elimine mucus dar daca vezi ca sufera rau opreste tratamentul si baga apa curata caci scrie si in prospect ca nu toti il tolereaza la fel de bine.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Tue Apr 21, 2015 7:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Schimba toata apa daca e asa de "imputita"(foarte tulbure si urat mirositoare) si redozeaza(Omnipur e si antibacterian daca ai comandat intre timp). Sunt bacterii care se inmultesc in ritmul asta si tulbura apa si risti ca eventualele rani sa se infecteze.

Aici e o sugestie cum poti sa schimbi toata apa:

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic. ... fcae76d6b1

Eventual merge modificata un pic procedura si lasat nivelul apei ceva mai ridicat sa nu se agite pestii prea tare, dar asta inseamna sa ai si suficienta apa curata de schimb. Pestii sunt mai vulnerabili la bulele de aer din apa proaspata(daca e cazul) in urma unui tratament cu formol sau permanganat de potasiu. Nu e musai sa fie toata apa de schimb lasata de pe o zi pe alta(sau niste ore...depinde de sursa), ci suficienta cantitate pentru ca mai apoi sa completezi cu apa cu care schimbi in mod normal in conditii de siguranta. In unele locatii merge operatiunea facuta direct cu apa de la retea, dar tu stii mai bine ce fel de apa ai la fata locului. Cu ocazia schimbului total si redozarii ai si ocazia sa-ti dai seama daca "inegrirea" e datorata apei murdare sau altceva ii sacaie. Uita-te la ei din fata(dupa ceva timp dupa ce se linistesc dupa schimbul de apa), daca se observa pete(sticloase sau altfel), zone albicioase, inotatoare stranse etc. Sa nu fie si vreo problema produsa de bacterii...rana initiala era cam dubioasa sa fie doar opera unor protozoare in stadiul incipient. Si sa ai la dispozitie apa curata pentru schimburi masive. Ce alte medicamente mai ai la dispozitie? Sulfat de cupru ai cumva?

Secretia de mucus e reactia organismului de a scapa de "ceva"...fie paraziti sau bacterii. Formolul in doza de lunga durata, la pestii cu zgarieturi minore nu-i omoara(chiar daca e mai greu de suportat tratamentul fata de pestii fara zgarieturi), ba chiar incep sa se "repare" in decurs de cateva zile. La doze mari poate sa-i "arda" destul de serios, chiar pe unii pesti care nu aveau zgarieturi sa rani evidente.

Daca e vreo urgenta la care pot sa te asist poti sa ma suni si postezi mai tarziu detaliile. Complicat cu timpul si posturile lungi... :oops:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Tue Apr 21, 2015 10:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
,,Formolul in doza de lunga durata''-cred ca este tratamentul corect.Schimba cartusele din filtre mult mai des.

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 22, 2015 9:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Multumesc pentru indrumari.
Aseara, am indepartat prin "aspirare" o parte din mucusul si depunerile de pe fundul bazinului fara a mai adauga apa sau tratament la schimb, teoretic am eliminat cam 50l de apa din cel 300l pentru a aspira mizeria. Sunt la cea de-a 2-a faza a tratamentului. Pentru a urma schema, astazi trebuie sa fac un schimb de 50% si sa redozez medicament cat pentru cei 50% schimbati (adica 150l apa = 1.5ml FMC Dajana). Starea pestilor este in continuare..."comsi-comsa" .. unii dintre ei sunt infometati groaznic...altii elibereaza mucus usor-usor, maturii de b.d., mai ales masculul desi nu parea afectat la inceputul tratamentului acum se loveste de incalzitor (se freaca) si are una din aripioarele laterale "mancata"...
Voi mai urma cele 3 zile de tratament pentru a termina si "faza" a 3-a din aceasta schema.
Sera omnipur voi comanda astazi si voi continua tratamentul cu el, dupa ce voi face acest schimb de 100% a apei.
nu am recipiente atat de incapatoare pentru a aplica aceasta metoda de schimb indicata de tine @Ciprian, dar voi aplica ce-a de-a 2-a varianta. Voi muta toti pestii intr-un bazin de 100l, voi face schimbul de apa de 100% in bazinul mare, urmand sa ii mut la loc in cel de 300l dupa cateva ore.
nu am citit prospectul la sera omnipur, dar daca exista si tratament de scurta durata cred ca il voi face in bazinul de 100l cat ma ocup de bazinul de 300l, este foarte posibil sa existe si cauze bacteriene la starea unora dintre pesti.
Voi adauga un video si cateva poze astazi cu situatia din bazin.
P.S.: Mai am pe "stoc" Sera Baktopur direct (tablete)...le-as putea folosi pentru eventualele infectii bacteriene intr-un tratament de scurta durata, 1 pastila la 2l de apa timp de 30min ? (inlocuitor pentru tratamentul cu omnipur)... sau Yellow Powder (nu mai detin instructiunile de folosire) ...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Wed Apr 22, 2015 3:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Mustang wrote:
Sera omnipur voi comanda astazi si voi continua tratamentul cu el, dupa ce voi face acest schimb de 100% a apei.
nu am recipiente atat de incapatoare pentru a aplica aceasta metoda de schimb indicata de tine @Ciprian, dar voi aplica ce-a de-a 2-a varianta. Voi muta toti pestii intr-un bazin de 100l, voi face schimbul de apa de 100% in bazinul mare, urmand sa ii mut la loc in cel de 300l dupa cateva ore.
nu am citit prospectul la sera omnipur, dar daca exista si tratament de scurta durata cred ca il voi face in bazinul de 100l cat ma ocup de bazinul de 300l, este foarte posibil sa existe si cauze bacteriene la starea unora dintre pesti.
Voi adauga un video si cateva poze astazi cu situatia din bazin.
P.S.: Mai am pe "stoc" Sera Baktopur direct (tablete)...le-as putea folosi pentru eventualele infectii bacteriene intr-un tratament de scurta durata, 1 pastila la 2l de apa timp de 30min ? (inlocuitor pentru tratamentul cu omnipur)... sau Yellow Powder (nu mai detin instructiunile de folosire) ...


Poti folosi bazinul de 100l ca sa stochezi apa si sa nu stresezi pestii cu mutatul. Restul completezi de la robinet cum schimbi in mod normal. Daca o sa continui cu FMC (care are destul formol) nu o sa le placa atunci cand ii muti inapoi si se zgarie in minciog.

Eu nu l-as folosi Omnipur-ul in baie de scurta durata decat daca vrei sa scapi de ei. Si cand e ceva supradozat incep pestii imediat sa respire repede si sa se loveasca de pereti si capac, de asta as sugera o seringa la dozare. Avantajul e ca are un spectru mai larg de actiune ...paraziti + bacterii(infectii externe) si ciuperci. Eu l-am mai folosit in combinatie cu furazolidon + sare(tratament de lunga durata) cu rezultate bune in cazuri "incapatanate" de inegrire din cauze externe. In 2-3 zile ar trebui sa sa vada o imbunatatire vizibila daca functioneaza in cazul tau.

Baktopur Direct si Yellow Powder sunt mai eficiente in infectii interne din cate am avut de-a face. La YP 1g/100l si lingurita de dozare plina are 0.6-0.7g.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala, apa...sau?
PostPosted: Sat Apr 25, 2015 9:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Ieri, am facut schimbul de 100% dupa metoda indicata de Ciprian,nu stiu unde nu am procedat bine pentru ca pestii odata ajunsi in volum din ce in ce mai mic de apa, au inceput sa se agite si sa sara unul peste altul prin bazin rezultand rani si mucus iritat.... Dupa ce am adaugat cei 100l de apa "maturata" am adaugat in bazin tratamentul cu furazolidon 1pastila/15l (20 pastile), 900grame sare (concentratia de 0.3%), ulterior am umplut bazinul (300litri)...astfel le-am facut si un scurt tratament "rapid", dupa umplere am adaugat 15ml de Omnipur. Am adaugat si doza 90ml de conditioner easylife ffm pentru a proteja mucusul proaspat iritat.
Surprinzator, dar doar dupa o noapte de tratament deja coloritul pestilor a revenit la normal, stau relaxati dar foamea deja isi spune cuvantul, au 10 zile de cand nu i-am hranit, cand trec pe langa bazin sunt cativa care ar sari pe mine pentru ceva de mancare....
Din "prospectul" de la omnipur am inteles ca tratamentul se face timp de 7 zile, fara a schimba apa, fara a redoza...nu va fi aceasta o problema data fiind lipsa filtrarii biologice?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group