It is currently Fri Mar 29, 2024 8:47 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Inoata pe o parte .
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 11:52 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Bazin 112l , filtrare JBL e901 , si o pompa sumersibila de 900l/h .
Inoata pe o parte si in 2 zile au murit 3 discusi intre 5-6cm. Aripioarele de jos le misca foarte rar.

Am schimbat azi 50-60% din apa .
Mai am si alti pesti cu ei ancistusi , xypho gupy .
Inainte sa moara stau orizonal in apa abea mai inoatau si respira mult mai repede.

Ceva sfaturi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Salut,

O sa apara cei mai experimentati si o sa te indrume mai bine. Pana atunci, din umilele mele cunostinte, daca isi pierd echilibrul inseamna ca au o infectie bacteriana si eu as aplica tratament cu Furanol 2.
Au si abdomenul umflat?
Respira accelerat?
Aripioarele sunt erecte sau lipite de corp?


P.S. Cand ceri un sfat ar cam trebui sa expui toate datele problemei, gen ce filtrare folosesti, cati litri are bazinul, de cate ori schimbi apa si cum, la ce temperatura ii tii, ce hrana le administrezi si cel mai important sa uploadezi ceva poze/filme cu pestii in cauza.

Toate cele bune.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 1:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Din ce ai descris n-o sa-ti poata scrie nimeni ce ai gresit.
Daca vrei sa nu se mai intample va trebui sa expui aici tot ce ai facut cu ei de cand i-ai adus acasa.
In orice caz, discusii mor in felul asta doar daca faci greseli mari.
Asta-i pedeapsa pe care o platesti pentru ca ignorezi beneficiile evului informatiei.
Cand am inceput eu sa tin discusi nici nu stiam ce-i un PC, daramite internet, forumuri, discusari dupa fiecare colt. Am pierdut si eu discusi, dar eu am platit informatiile scump, cumparand carti, ca biblioteca din localitate are doua carti despre ei, si acelea scrise de diletanti. Contact cu alti discusari? Exclus. Cel mai apropiat loc in care puteam gasi vreunul era la 50 km, daca as fi aflat cand se intrunesc acvaristii din acea localitate, ca sa organizeze o mica piata de pesti, dar si asta era greu, pentru ca se anuntau doar intre ei, isi schimbau pestii si cartile doar intre ei, iar noi veniti erau nedoriti.
Compara asta cu posibilitatile tale!
(Pe care le ignorezi. :( )
Se cunosc cateva cazuri in care si-au pierdut discusari familiile, pentru ca erau permanent cu ochii in acvarii si cu buzunarele goale.
Eu lucrez de la 10 la 17, poate ca dorm cateva ore seara, iar acum vezi la ce ora scriu acest post.
Este ora la care incep sa ma ocup de pestii mei, sa-i hranesc, sa le schimb apa, sa ma uit daca-l doare pe careva ceva.
Poate ca mai dorm de la 5 la 8. Si nu-ti inchipui ca castig o avere cu ei, din ce am vandut nu mi-am scos niciodata macar jumatate din cheltuieli. Nu pentru ca n-ar fi posibil, dar eu nu fac acasa o afacere din hobby, pentru ca nu vreau sa-mi fac hobbyul cu de-a sila. Tu scri ca vara ajungi acasa la miezul noptii si n-ai timp de pesti.
Daca nu scriai asta as fi sperat ca-i vrei pentru ca te pasioneaza.
Intelegi acum de ce scriam ca nu esti pregatit pentru discusi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 1:50 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Am cumparat pesti impreuna cu un prieten de la acleasi crescator ( Alin Luntraru) pesti au mersi bine ~1.5sap au mancat din prima zii nu au avut probleme pana sa plec in vacanta la munte , le schimbam apa in fiecare zi cam 20%, apoi am plecat la munte si nu le-am mai schimbat apa 5-6 zile. Intorcandu-ma de la munte ieri seara am gasit 2 in acvariu morti , le-am dat mancare au venit toti la mancare . Azi pe zii am scos subtratul am vrut sa pun altul apoi m-am razgandit si am mai complectat cu pietris alb cumparat de la petshop , am pus piatra ponce in filtru , in tot acesti timp au mai murti 2 discusi , dadeau semne ca isi revin si mai pe seara am observat ca xypho si moly ii fugaresc si vroiau sa mance de pe ei . Intre timp unul dintre ei a inceput sa stea deasupra acvariului in plan orizonatal . L-am scos si l-am pus intr-o galeata cu o pompa de oxigen si incalzitor. Apa in acvariu este setata pe 30grade.
Am 2 diemensiuni de discusi in acvariu 4-5cm pingeon si 7-9 cm Leopard+LSS doar pingeoni au probleme. Cei mai sunt vioi.
Am impresia ca au facut ceva pe ei de au inceput xypho sa ii fugareasca ieri ii fugareau un sanitar i-am scos din acvariu si azi au inceput xypho si moly sa ii fugareasca.
Pesti amicului sunt tinuti in acvariu steril si le schimba apa odata la cateva zile , el nu a avut nici un deces.

Am pus in apa ieri seara tetra medica fungistop 30ml si azi am scos xypho si moly ca sa nu mai ii fugareasca.

Image
Image
Image

Calitatea e destul de slabuta la telefonul mobil.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 2:15 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Grikrbon wrote:
Intorcandu-ma de la munte ieri seara am gasit 2 in acvariu morti , le-am dat mancare au venit toti la mancare.
Daca nu s-au format destule bacterii apare amoniac in apa si intoxica pestii, dar daca sunt doar o parte bolnavi, trebuie cautata cauza in alta parte.
Grikrbon wrote:
Am impresia ca au facut ceva pe ei de au inceput xypho sa ii fugareasca ieri ii fugareau un sanitar i-am scos din acvariu si azi au inceput xypho si moly sa ii fugareasca.
Probabil ca au secretat mucus cu care incearca sa se apere de apa nepotrivita.
Mai ai sanatosi intre discusi? Daca da, care si cati sunt?
Cei mari sunt ok?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 2:47 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Da am discusi sanatosi. Lepoarzi nu par sa aiba probleme. Cu toate ca pingeoni au fost mult mai activi chiar si la mancare sareau instant pe mancare. Leoparzi doar daca le trece mancarea prin fata mananca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 2:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
In primul rand, ce poti sa faci acum, este sa le oferi cele mai bune conditii posibile. Sa ai grija sa nu existe clor in apa, sa-mi scri amanunte despre materialele din filtru, sa pregatesti apa pentru urmatorul schimb, adica s-o lasi sa stea intr-un vas cel putin cateva ore, daca se poate la 28°C, ca sa se elimine din ea gazele comprimate.
Scoate maine, cand schimbi apa, dintre discusi absolut tot ce nu au ei nevoie neaparat, pesti, substrat, etc...etc...si lasa-i doar pe ei singuri cu apa filtrul, incalzitorul si piatra de aer, daca ai una.
Sa nu ti apa in vas nou de plastic!
Sa nu aprinzi lumina la ei pe intuneric, aminteste-ti ca ei nu pot sa inchida ochii!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 3:09 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
De la cine am cumparat pesti spunea ca le schimba apa direct de la retea si chiar am vazut furtunele pregatite si instalatia facuta in baie. Deci eu le puneam apa direct de la retea dar la acceasi temperatura.
In filtru am avut 1 sertar cu micromec si 3 cu bureti. Azi am lasat doar unul cu burete (cel de deasupra) si in rest am pus piatra ponce. In pompa sumersibila am aproximativ 50g de carbune activ si un burete.
Piatra de oxigen nu am. Returul de la filtrul extern este pus sa oxigeneze apa si din cand in cand mai suplimentez cu oxigen de la pompa sumersibila.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 3:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Carbunele activ e de prisos acolo. Este mult prea putin si la asemenea viteza cu care trece apa prin el, nu filtreaza absolut nimic.
Sa schimbi apa direct din retea este rau pentru pesti, pentru ca se pot inbolnavi de embolie gazoasă, informeaza-te despre ea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inoata pe o parte .
PostPosted: Tue Jan 06, 2015 3:15 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
M-am gandit sa le reduc temperatura la 28grade din cate am inteles daca e putin mai rece apa ii face mai activi. Oare e ok sa o reduc sau sa o las la 30?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group