It is currently Fri Mar 29, 2024 12:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Mon Dec 08, 2014 7:00 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Cred ca ar fi pe baza de Flumeqina. Da, am auzit, e eficace ca si Enrofloxacin, dar nu intotdeauna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Mon Dec 08, 2014 7:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu stiu daca ar raspunde tratamentului dar eu am tratat cu suces boli dificile provocate de bacterii (white velvet, in faza avansata) cu apa oxigenata care e un puternic bactericid, in cazuri disperate merita incercat


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Mon Dec 08, 2014 7:11 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Simptomele astea sunt numai simptome aparente. Bacteriile de fapt sunt in ficat si rinichi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 4:12 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Mai suspectez unul din pesti cu aceiasi problema. Am sa-l mai las o zi pentru ca s-a tot batut cu un alt peste si sa nu fie o infectie la un solz desprins. Nu este aparut ca la celalalt in zona capului. Daca se confirma aceiasi problema voi incerca tratament cu Cloramfenicol 2,5 mg la 1L apa. Sper sa nu fie cazul de acest tratament.

A folosit cineva Cloramfenicol?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 4:32 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Problema se pune ca aceste simptome apar si in locul solzilor, lateral, si nui din cauza ca s-au batut intre ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 4:48 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Tocmai asta am citit pe dph.nl, si exact asta scria acolo. Pentru Hexamita am mai gasit Sera Professional Flagellol (e.g. Hexamita sp., Spironucleus sp. – pathogens causing hole-in-the-head disease).
NU este mai sigur de folosit fiind dedicat acestei probleme?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 7:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Singurul tratament care a dat rezultate la mine a fost cu furanol 2 si saruri minerale.Temperatura 30 grade.Dupa 7 zile pestele a fost refacut. Pana la acest tratament am mai incercat multe dar toate au fost un fiasco si am pierdut cateva e exemplare interesante.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 8:08 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Ce saruri ai folosit?
După căutări pe google sunt câteva medicamente dedicate, jbl spirehexol, sera flagellol, esha hexamita, pentru problema apărută la mine (din pozele găsite pe net si comparate) si din informatiile de pe site-uri.
Acum exista si varianta ca diagnosticul pus de mine sa nu fie cel corect.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Albino wrote:
Boala este cauzata de bacterii Aeromonas sp.Din pacate,aceste tulpini sunt rezistente la marea majoritate al antibioticelor.Se pate incerca cu Enrofloxacina,insa cel mai eficace medicament este Florfenicol in momentul de fata.
Pestii,purtatori masiv de hexamite,avand sistemul imunitar scazut,se imbolnavesc mai repede.
Am intalnit un caz mai "special" si oarecum atipic acum cativa ani in care am intuit si cautarile m-au dus spre o specie de Aeromonas. Atunci a functionat enrofloxacin.
wolverine wrote:
Mai suspectez unul din pesti cu aceiasi problema.am sa-l mai las o zi pentru ca s-a tot batut cu un alt peste si sa nu fie o infectie la un solz desprins.Nu este aparut ca la celalalt in zona capului.Daca se confirma aceiasi problema voi incerca tratament cu Cloramfenicol 2,5 mg la 1L apa.Sper sa nu fie cazul de acest tratament.
A folosit cineva Cloramfenicol?
Am folosit eu, fara rezultat.
In ce priveste Flagellol-ul sunt sceptic. Ei spun ca inlatura toti parazitii intestinali si formele lor inchistate. As fi incantat sa platesc cateva sticlute si sa am pesti liberi de flagelate...pe veci. Hexamita nu pare sa aiba legatura cu discusul ci Spironucleus. Dar astea-s detalii.

Ce anume o sa functioneze cu exactitate nu se stie pentru ca difera intrucatva cauzele pentru care apar problemele si efectele unui tratament de la o situatie la alta. Poate la fel de bine sa se repare cu vreun tratament antibacterian dedicat ...Baktopur Direct, Furanol 2, Yellow Powder etc. Asta ar putea fi benefic mai ales daca are episoade in care se inegreste si apoi revine la normal.

Daca e afectat doar superficial se poate repara si singur daca are apa curata, o hrana vie sau congelata ajuta mult. Daca e o infectie mai profunda si cedeaza vreun organ, n-ai ce sa-i mai faci.

Observ ca-i tii in bazin plantat si cu substrat? Poate ma insel dar discusii tinuti in plantat tind sa fie mai predispusi catre genul asta de problema.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tratament?
PostPosted: Tue Dec 09, 2014 9:05 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
Ii țin in plantat si cu substrat.încerc sa am un acvariu care sa îmi încânte si privirea.pestii nu se înnegresc doar apare aceea eruptie.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group