It is currently Sun May 12, 2024 1:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 1:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
La cateva ore dupa publicarea postului de mai sus heckelii mei au luat-o razna. Negrii, speriati... Unul dintre ei chiar rau de tot. Cand nu incerca sa sparga acvariul sau sa evadeze prin capac statea ascuns dupa o buturuga. Ori de cate ori mutam buturuga el o cauta si se refugia dupa ea. Au incetat sa se mai hraneasca si dadeau sa moara...pana in seara asta la ora 21.15 cand a fost cutremur de 5.6 grade.
La cateva minute dupa cutremur au iesit la plimbare si cautau mancare. Au bagat o portie de granule in ei si acum sunt bine mersi.
Nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca Heckelii au simtit tensiunea din scoarta terestra si incercau sa gaseasca ape mai sigure spre deosebire de domestici care dadeau mici semne de disconfort dar nimic deosebit.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 10:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Foarte interesanta observatia si de notat, ar fi util daca ar putea confirma o astfel de manifestare si alti acvaristi detinatori de discusi salbatici sau poate nu numai, eu nu am simtit nici cutremurul si nici nu am observat ceva schimbat la pesti. Eu cred cu tarie in al 6-lea simt prea putin dezvoltat la oameni dar prezent la animale, fiind un iubitor de animale, detin mai multe "lighioane" care nu de putine ori "simt"...inexplicabilul.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Mon Nov 24, 2014 5:13 am 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Heckelul a decedat ieri din pacate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 12:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am o grupa de 6 salbatici RSG primita in urma cu o saptamana, au cam 10 luni.
In noaptea de Sambata spre Duminica a aparut prima maifestare la unul dintre ei.
L-am mutat cu alti 3 maturi, pe care-i am in alt bazin. Acolo se comporta, deocamdata, normal.
Ar trebui sa ne selectam exportatorii si vanzatorii?
Sa ne informam intre noi cine de unde a cumparat si n-a avut probleme?
Ai mei sunt de la Diskus Markt, de unde-i are el va fi ceva mai greu de aflat. O sa incerc sa aflu pe forumurile germane, ca el se va feri sa-mi destainuie, banuiesc.
O sa-l intreb totusi, poate-i trece prin gand ca daca face minuni ar putea ramane repede fara clienti.
In clipa asta observ fenomenul la un altum!!!
Se roteste de cateva minute in toate directiile, mult mai incet decat o fac discusii, pare sa-i fie distrus simtul orientarii.
Am inceput de Sambata sa schimb la intervale de 8-12 ore cate 10% din apa lor de retea, in care au stat la vanzator, cu permeat, in total cam 40-50%. Ceilalti 7 se comporta normal.
Dupa 5-7 minute nu se mai da peste cap, dar inoata inca incet in cerc, parca incercand sa-si dea seama ce i se intampla.
Dupa inca 1-2 minute inoata incet dar intens, controlat, de parca ar cauta cu privirea un loc in peretii acvariului, pe unde ar putea iesi.
Dupa inca 3-4 minute se comporta aproape normal, se mai atinge de cate-un obiect sau perete, dar intre timp cauta hrana pe fundul bazinului si mananca.
Dupa 15 minute incepe iar sa inoate complet desorientat.
Il vazusem si inainte ca era cel mai mic si nu era in apele lui, nu se hranea normal si era prea linistit si retras.
Criza este ceva mai scurta decat prima observata, dupa inca 2 minute este din nou aproape normal, inca ametit un pic.
In 26.11.2014 am mutat discusul inapoi cu ceilalti din grupul nou cumparat, pentru ca nu mai semnala nici un fel de simptome, se simtea chiar mai bine decat ceilalti. Imediat dupa ce a ajuns in acvariul in care era inainte si in care au aparut primele simptome, a inceput sa se roteasca din nou foarte violent timp de ca. 30 sec., dupa care s-a linistit si l-am lasat acolo toata noaptea.
Azi dimineata, in 27.11.2014, a inceput din nou sa se roteasca si l-am pus inapoi in acvariul in care era separat si-i mergea foarte bine. Imediat dupa mutare a mai facut cateva ture in viteza si, cu toate ca s-a mai linistit, sta stresat si ascuns.
Azi, 28.11.2014 s-au accentuat crizele, se repetau la cateva minute mult mai violent si nu-si mai revenea, era mereu intr-o stare de incordare extrema, asa ca l-am scos si i-am taiat creerul in doua, pentru ca nu mai am anestezic la indemana.
A murit imediat, fara sa mai faca nici o miscare.
Am pierdut prin asta nu doar 120€, ci mult mai mult: un discus frumos, in care-mi pusesem sperante mari.
Cei mai buni mor tineri. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 7:26 am 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Cred ca e foarte greu sa isi dea seama si importatorii daca pestii salbatici care au aceasta boala,in cazul meu sa declansat dupa 8 luni de cand sunt la mine,nu am ce sa reprosez importatorului,eu am cuparat heckeli de la Hustinx Aquaristic din Belgia,de unde-i importa el nu stiu,cu altumii nu am patit asa ceva nu stiu ce ar putea fi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 9:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Sper sa va ajute. Nu am incercat dar va las pe voi sa hotarati daca incercati sau nu.

1. Substanta folosita?
http://en.wikipedia.org/wiki/Fumagillin
2. Modul de administrare?
http://nas.er.usgs.gov/queries/GreatLak ... er=4060200
3. Unde se gaseste?
Se foloseste si in apicultura ca sa nu dau link-uri spre magazine on-line. Faceti doar o cautare dupa numele substantei si albine (in orice limba).

Deci nu dati cu pietre, sunt doar informatii puse cap la cap si care teoretic trebuie sa ajute.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 1:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Altumul meu traieste inca si se comporta normal, dar este putin mai agitat decat ceilalti. Ieri, in 26.11.2014 am observat ca si-a pierdut o mare parte din vedere. Se atinge involuntar de obiecte si hrana plutitoare o vede doar daca-i la 1-2 cm langa el.
Interesant, Septi!
Am avut niste pui de Oscari (Astronotus ocellatus), 4 bucati, cumparati dintr-un Petshop din Danemarca. Acestia pareau perfect sanatosi cand i-am ales. La 2-3 luni dupa achizitie au inceput sa se observe primele deformari ale gurii, deformari care s-au agravat asa de mult incat i-au impiedicat sa se hraneasca si am fost nevoit sa-i anesteziez si sa-i omor.
Ar fi bine sa ne intrebam care ar putea sa fie cauzele acestor fenomene, inainte de a fi nevoiti sa le acceptam.
Daca va aduceti aminte de scopul initial al forumurilor, cei care au participat la infiintarea lor, acesta era informarea reciproca, si nu transformarea lor in magazine online/piata de articole acvaristice.
Cand accesez forumul (clubul!) prin "View new posts", 80-100% dintre posturi sunt de natura comerciala. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 11:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Ioan C. wrote:
Am avut niste pui de Oscari (Astronotus ocellatus), 4 bucati, cumparati dintr-un Petshop din Danemarca. Acestia pareau perfect sanatosi cand i-am ales. La 2-3 luni dupa achizitie au inceput sa se observe primele deformari ale gurii, deformari care s-au agravat asa de mult incat i-au impiedicat sa se hraneasca si am fost nevoit sa-i anesteziez si sa-i omor.
Ar fi bine sa ne intrebam care ar putea sa fie cauzele acestor fenomene, inainte de a fi nevoiti sa le acceptam.
:(

Ar fi bune niste poze sa vedem cum s-a deformat gura si poate sa ne dam cu parerea de cauze (genetice sau de natura virala sau chiar mecanica). Eu am niste masculi de scalari destul de agresivi care si-au strambat gurile de la atatea batai. Se trag de buze si prin peretii despartitori daca pot.
Ioan C. wrote:
Daca va aduceti aminte de scopul initial al forumurilor, cei care au participat la infiintarea lor, acesta era informarea reciproca, si nu transformarea lor in magazine online/piata de articole acvaristice.
Cand accesez forumul (clubul!) prin "View new posts", 80-100% dintre posturi sunt de natura comerciala. :(

Ai mare dreptate in asta. Acum banul primeaza, asa ca trebuie lasati toti sa isi faca damblalele. Incerc sa triez mesajele doar pe canalele care prezinta interes si unde pot incerc sa ajut atunci cand pot macar cu un sfat sau o parere.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Wed Nov 26, 2014 1:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
septi wrote:
Ar fi bune niste poze sa vedem cum s-a deformat gura si poate sa ne dam cu parerea de cauze (genetice sau de natura virala sau chiar mecanica).
Am doar 2 poze de cand erau inca bine. Deformarile au fost aproape identice ca forma la toti 4.
Nu era gura intinsa inainte, ci doar deformata in asa fel incat nu se mai putea inchide.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme comportament Heckel!
PostPosted: Wed Nov 26, 2014 4:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Nu aveau si umflaturi la baza operculelor sau pe barbie?
O probabilitate ar fi o tumoare (la glanda tiroida, opercule sau in gura) care impiedica gura sa se mai inchida.
Ciudatenia de aici e data de faptul ca au facut-o toti si asta ridica mari semne de intrebare daca nu cumva au fost "tratati" cu ceva (cancerigen sau nu) la crescartor sau comerciant pentru a nu avea concurenta mai tarziu.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group