It is currently Thu May 02, 2024 2:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discus bolnav
PostPosted: Fri Oct 17, 2014 5:24 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 26, 2014 9:33 pm
Posts: 1
Location: Iasi
Am achizitionat cativa discusi frumosi de la un crescator local (nu cred ca are importanta de la cine). Discusii s-au acomodat binisor, pana ce unul s-a imbolnavit. A aparut o pata alba pe el, ca o micoza, s-a extins cu tot cu tratamentul cu albastru de metilen. Dupa ce a murit, am observa ca branhiile erau acoperite de un mucus albicios.

http://imageshack.com/a/img540/2181/Y389Ud.jpg

Ulterior, alt discus a avut probleme cu un ochi, am observat dimineata cand ii hraneam. Pana m-am intors acasa de la munca, era mort.

http://imageshack.com/a/img661/2250/ASjGMB.jpg

In principiu schimb apa aproape zilnic (20-30%), acvariul are 2 filtre externe, 1 intern si un bolborositor. Cresc pesti de acvariu de vreo 20 de ani si pot mentine parametri optimi ( dozez cu un kit jbl). In principiu, cred ca e boala transmisibila pe care am luat-o cu pestii si nu cred ca se datoreaza conditiilor de mentinere. Ii hranesc cu hrana uscata si cu hrana congelata.

Ceva sfaturi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus bolnav
PostPosted: Fri Oct 17, 2014 6:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Banuiesc o infectie bacteriana destul de puternica.Incearca Furanol2 sau Furapond de la JBL.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus bolnav
PostPosted: Fri Oct 17, 2014 6:27 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 03, 2014 7:18 pm
Posts: 20
Location: Rm.Valcea
De cele mai multe ori acesti pesti nu se pot salva (spun din ce am citit la altii).Problemele apar usor iar medicamentele costa foarte mult(cateodata mai mult decat pretul pestilor). Nu cred ca merita investita o suma mare de bani pentru tratamente decat daca sunt exemplare intr-adevar valoroase.
Pacat de ei...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus bolnav
PostPosted: Sat Oct 18, 2014 2:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Discusii adusi din mediul relativ steril a-l crescatorului introdusi in plantat, intr-un mediu incarcat biologic pot claca foarte repede. Sistemul imunitar nu a fost pregatit pentru acel soc.
Nu-i obligatoriu ca ei sa fi fost bolnavi, nici ca tu sa fi avut vreo boala in acvariu deoarece discusii cara pe ei o gramada de lighioane carora le tin piept cu brio atata timp cat factorii fizico-chimici din acvariu sunt in parametri.
Eu tind sa cred ca factorul declansator a fost unul dintre parametri apei. Ceva nu-mi pare in regula la prima vedere.
Oricum nu am aflat nimic in legatura cu perioada de aclimatizare, intervalul in care s-au imbolnavit, valorile pH, gH, kH, NO2..., asa ca ne dam doar cu presupusul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus bolnav
PostPosted: Sun Oct 19, 2014 11:15 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
La discus, orice forma de stres poate declansa caderea sistemului imunitar. Si cum acvariile sunt medii nesterile, pline de agenti patogeni oportunisti, rezultatul nefericit pe care l-ai avut este perfect explicabil. Ne-ai putea spune ce combinatie pH / kH ai in bazin?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus bolnav
PostPosted: Mon Oct 20, 2014 8:39 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 24, 2010 5:12 pm
Posts: 20
Location: iasi
Cand au fost achizitionati pestii?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group