It is currently Fri May 17, 2024 6:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Taierea aripioarelor
PostPosted: Wed Nov 05, 2014 2:54 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 03, 2014 7:18 pm
Posts: 20
Location: Rm.Valcea
As avea o intrebare legata de o metoda care mi se pare ciudata si periculoasa: atunci cand un peste are aripioarele franjurate si are o infectie scapa de ea atunci cand ii taiem partea cu probleme? :shock: Nu il putem omora asa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Taierea aripioarelor
PostPosted: Wed Nov 05, 2014 4:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
nu am fost niciodata nevoit sa apelez la o astfel de metoda, dar am vazut`o aplicandu`se in fata mea si nu cred sa fie o problema atata timp cat taierea este "superficiala", doar la nivelul varfurilor. Dar in cazul tau aceasta este doar problema,trebuie tratata si cauza. Infectia se trateaza cu antibiotic sau in functie de caz. Cel mai util cred ca ar fi daca ai atasa o poza si ai da mai multe detalii astfel incat colegii mai experimentati sa te poata indruma.
O zi buna si ape limpezi!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Taierea aripioarelor
PostPosted: Thu Nov 06, 2014 9:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
George wrote:
As avea o intrebare legata de o metoda care mi se pare ciudata si periculoasa: atunci cand un peste are aripioarele franjurate si are o infectie scapa de ea atunci cand ii taiem partea cu probleme? :shock: Nu il putem omora asa?

-Il poti scapa pe jos.
-Il poti apasa prea tare in zona vezicii spargand-o.
-Se poate zbate si intra singur in foarfeca.
-Il poti tine prea mult afara din apa si ramane fara oxigen.
-Dupa ce il eliberezi in acvariu se raneste foarte usor fiind speriat si isi provoaca daune ireversibile.
Daca ai grija sa nu ti se intample nimic descris mai sus, nu moare.

Legat de infectie, aceasta are si partea nevazuta cu ochiul liber asa ca amputand ceea ce se vede nu garanteaza nimeni ca scapi de problema fara tratament dar cu siguranta ca poti da o mana de ajutor organismului acelui peste sa lupte impotriva infectiei.
Aceasta masura se aplica cu simtul raspunderii si nu invit pe nimeni sa isi tunda pestii ori de cate ori apare cate un punct pe inotatatoare.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group