It is currently Fri Mar 29, 2024 8:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Mon Oct 13, 2014 3:52 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 03, 2014 7:18 pm
Posts: 20
Location: Rm.Valcea
Buna ziua! Fiind nou pe acest forum va salut pe toti.
Nelamurirea mea apare in legatura cu niste pui de discusi pe care i-am primit acum 2 zile din Craiova(am facut comanda) si cei 3 au venit in stare buna.Totusi,cand i-am pus in acvariul comunitar am observat pe aripioarele a 2 dintre ei niste punctulete mici ca un fel de gris dar nu sunt sigur :| .Stiu ca voi fi criticat pentru ca ii tin in acvariu de 25 L impreuna cu 4 scalari :lol: dar din insuficienta de spatiu nu pot cumpara un camin mai mare. :(
Ar trebui sa iau masuri in legatura cu punctele?
P.S: Discusii nu par a fi bolnavi,sunt mancaciosi,apa o schimb din 2 in 2 zile,apa este filtrata de un filtru intern(capacitate 200L/h)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Mon Oct 13, 2014 5:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Acei pesti sunt gata condamnati si nu ma refer aici la punctele de pe ei care pot fi sau nu inofensive, pe nevazute e greu de pronuntat (o poza ..ceva) daca spuneai ca din lipsa de fonduri nu poti lua un camin mai mare pentru ei parca suna altfel dar lipsa de spatiu .. si intr-o garsoniera macar o jumatate de metru patrat intr-un colt tot gasesti daca vrei cu adevarat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Mon Oct 13, 2014 6:13 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 03, 2014 7:18 pm
Posts: 20
Location: Rm.Valcea
Pot face o poza... Totusi nu stiu cat de clar o sa iasa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Mon Oct 13, 2014 6:31 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
25 l nu este de ajuns nici macar pentru un discus, dar pentru 3 + scalari... . Puii au nevoie de foarte multa hrana cand sunt mici. Ma gandesc ca se umple acvariul imediat de excremente/mancare ramasa in 25l si schimbul de apa la 2 zile mi se pare mult prea tarziu.
Sfatul meu este sa cumperi un acvariu minim 60l sau sa ii donezi cuiva care poate avea grija de ei corespunzator. Mult succes!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Mon Oct 13, 2014 11:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Pacat.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Tue Oct 14, 2014 7:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cat sunt de mari scalarii si discusii?
Anunta repede daca apar punctele si pe restul corpului!
Daca ai de gand sa te ocupi mai mult de ei, trebuie neaparat si fara intarziere sa remediezi unele deficiente care, daca raman cum sunt acum, duc inevitabil la moartea pestilor. Asa cum ii ti acum ii poate tine cineva care se pricepe si nu face greselile pe care le face aproape sigur cineva care nu stie ce se intampla in acel "acvariu".
Daca sti cum, poti sa tii 300 de discusi intr-un acvariu de 1 litru.
Pana remediezi cate ceva iti recomand sa tii apa pentru schimb de pe o zi pe alta intr-un recipient deschis, ca sa iasa gazele din ea si s-o incalzesti la 28-29° inaintea schimbului. Nu schimba mai mult de 80%. Fara filtru biologic bine ciclat si fara sa sti sa aperi dicusii de boli va deveni foarte scump noul tau hobby.
Nu uita ca ai foarte putin timp sa indrepti lucrurile. Raspunde cat poti de repede la intrebari si actioneaza dupa cum vei fi indrumat, altfel e mai bine s-o lasi balta din capul locului, te costa mai putin si scuteste pestii de chinuri.
Ei traiesc si se hranesc in aceeasi incapere in care isi tin fecalele!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Tue Oct 14, 2014 1:51 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 03, 2014 7:18 pm
Posts: 20
Location: Rm.Valcea
Lucrurile pe care mi le-ati recomandat le stiam si le respect.Problema nu a aparut la mine in acvariu fiindca imi dedic o mare parte a timpului pentru pesti ci asa i-am primit. Poate daca adaug niste sare dizolvata in apa o sa scap de ,,musafirii nepoftiti".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Tue Oct 14, 2014 1:52 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 03, 2014 7:18 pm
Posts: 20
Location: Rm.Valcea
Scalarii sunt inca niste pui si m-am gandit sa ii mut in alt acvariu doar pentru ei iar discusii au 4-5 cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Tue Oct 14, 2014 8:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Atentie! Urmatoarea postare este un pamflet, deci trebuie tratata ca atare. :D
Eu zic sa nu iti faci griji pentru acele puncte deorece filtrul intern cu debit de 200l/h in cei 25 l va actiona precum o masina de spalat care indeparteaza cu succes petele. Poti folosi cu succes detergent actionand simultan atat la indepartarea petelor cat si la scaderea pH-ului, pH care trebuie sa se situeze obligatoriu sub valoarea de 7, valoare care asigura o moarte lenta datorita prezentei amoniului si nu una rapida ca in cazul amoniacului prezent la valori ale pH-ului de peste 7 mg/l.

Chiar daca ar fi sa iti raspund serios, nu cred ca vreau sa dau sfaturi pentru cresterea discusilor in acele conditii.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Puncte albe pe discusi
PostPosted: Wed Oct 15, 2014 7:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu mai sta pe ganduri!
Muta scalarii, redu curentul de apa al filtrului ca sa nu fie obligati pestii sa inoate permanent impotriva lui si fa rost urgent de un filtru biologic. Eu te ajut doar daca vad ca am pe cine, daca vrei sa reusesti cu ei fa ce-ti recomand si pregateste-te sa-mi arati poze cu ce ai facut. Cred ca vezi ca nu prea ai sustinatori pe aici, in afara de mine, iti intind o mana de ajutor, profita cat poti! Filtrul nu trebuie sa coste neaparat bani. Daca ai un cunoscut acvarist, iti poate da bacterii pentru filtru, dar nu amana, e cat se poate de urgent.
Daca intampini greutati scrie-mi si-ti scriu ce poti sa faci.
@Marius nu-i baiat rau, dimpotriva, dar felul in care-ti scrie, complet deosebit de ce scrie de obicei, imi arata ca e doar convins ca asa cum procedezi n-ai nici umbra unei sanse sa reusesti. Daca nu faci schimbari urgente se va adeveri ce-ti prezice.
Cu hranirea cum stai, mananca pestii, cum si cu ce-i hranesti?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group