It is currently Fri Apr 26, 2024 12:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: viermi intestinali- posibil tenii
PostPosted: Mon Jul 07, 2014 7:10 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
In urma unui tratament pentru paraziti externi cu Gyrodol pestii au inceput sa elimine foarte multi viermi intestinali albi, subtiri si destul de lungi(unii ajung si la 7-8 cm). Am observat ca uni pesti cauta sa-i manance. Mai este vreun pericol sa se reinfesteze cu acesti paraziti?
Atasez cateva poze . Va multumesc pentru sfaturi.
poze inca incerc
Image

Image

https://imageshack.com/i/msaesuj


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viermi intestinali- posibil tenii
PostPosted: Mon Jul 07, 2014 7:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Sfat: foloseste http://www.plici.ro , copiezi de acolo ultimul link si il inserezi in postare... in felul asta poate reusim sa vedem niste poze.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viermi intestinali- posibil tenii
PostPosted: Tue Jul 08, 2014 7:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Reinfestarea este foarte probabila, pentru ca, chiar daca mor viermii, ouale lor vor ecloza in corpul pestilor.
Ar fi bine daca i-ai aspira. Eu gasesc foarte practic ca-mi aduna filtrele depunerile intr-un singur loc, de unde le pot aspira complet in cateva secunde, impreuna cu eventuali paraziti sau cu ouale lor.
Tratamente repetete o data sau de doua ori la intervale de timp cu 3-4 zile mai lungi decat dureaza eclozarea oualor ar elimina si larvele viermilor. Infectarea primara se produce prin alimentatia cu hrana infectata, vie sau congelata.
Este dificil de aflat cat dureaza eclozarea oualor, pentru ca depinde de factori variabili.
Granulatele ar fi o alternativa buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viermi intestinali- posibil tenii
PostPosted: Tue Jul 08, 2014 7:23 am 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
Problema este ca ii elimina treptat si nu se poate sta dupa fiecare peste sa i se adune viermi , oricum sunt mai rapizi ceilalti pesti care alearga dupa cel care elimina.. Tratamentul se repeta la 7 zile, ceea ce ar trebui sa omoare si viermii care au eclozat din ouale existente in momentul primului tratament.
Ma intreb daca boala a fost introdusa cu alimentatia si daca nu cumva se pot reinfesta cu aceasta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viermi intestinali- posibil tenii
PostPosted: Tue Jul 08, 2014 7:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dezavantajele hranei infectate nu egaleaza avantajele unei hraniri care garanteaza evitarea reinfectarii. Daca se doreste totusi folosirea hranei vii sau congelate, se poate folosi cea produsa in crescatorii controlate.
E bine sa fie facut tratamentul atunci cand se poate urmari permanent evolutia sa, pentru ca pot aparea inmultiri explozive ale unor bacterii care consuma oxigenul din apa si produc asfixierea pestilor.
Schimburile mari de apa dinaintea si din urma tratamentelor sunt foarte importante, atentie deci si la aerisirea si temperatura apei.(ca. 27-28°C)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viermi intestinali- posibil tenii
PostPosted: Fri Jul 11, 2014 10:55 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nu-mi par a fi viermi plati. Incearca sa faci rost de un microscop cu conectare la calculator prin mufa USB. Investitia nu este foarte mare si merita din plin. ...Pana atunci, recolteaza unul si priveste-l cu o lupa. Sunt tratamente diferite pentru viermi plati si pentru viermi rotunzi. Oricum, tratamentul trebuie facut cu simt de raspundere, pe termen suficient de lung, cat sa distruga cel putin doua generatii de viermi.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group