It is currently Fri Mar 29, 2024 9:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 6:33 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 28, 2012 8:46 am
Posts: 17
Location: Romania
[/img]Buna ziua,
:)
am si eu o problema cu un discus care nu vrea sa manance!
Am incercat tot felu de hrana de la mixtura, tetra , viermi de sange, larve de tantar si nimica !
puteti sa-mi dati niste sfaturi?
A slabit foarte mult si nu stiu ce se ma fac.
Situatia asta continua de 2 sapt ?\
Multumesc anticipat :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 6:52 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 28, 2012 8:46 am
Posts: 17
Location: Romania
http://instagram.com/p/pB2f30vVYO/

asta este individul
sper swa functioneze link-ul nu am mai postat pana acuma poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 7:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Baga-l intr-un acvariu separat si tine-l 5 zile la 35 de grade; aerare moderata si 1 lingura de sare la 10 l. Daca vezi ca reactioneaza negativ, scade treptat temperatura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Tue Jun 10, 2014 12:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Sau trateaza-l cu metronidazol, ar fi pacat de el ca nu arata rau!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Mon Jun 16, 2014 10:30 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pacat de peste... De cat timp il ai? Posibil sa nu-i fi facut acomodarea / aclimatizarea la conditiile de pH si duritate din bazinul tau. Oricum, trebuie sa-i faci un tratament antibacterian (bactopur direct sau furanol 2), pentru ca pe fondul slabirii generale a imunitatii, garantat, pestele este afectat de infectii). Nu m-as grabi sa ridic temperatura ci mai degraba sa masor pH-ul si duritatea si sa le scad lent, pe ambele, la valorile pe care ti le va comunica cel de la care l-ai achizitionat.

p.s. te rog sa specifici in profil localitatea din care esti.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Mon Jun 16, 2014 11:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Din poza mie-mi pare (nu prea ma pricep) un "Red Spotted Green Discus", salbatic evident! Speciile salbatice sunt mai sensibile la parametrii apei! Afla mai multe de unde vine, cum a fost tinut, ce a mancat etc! Nu stiu daca-l salvezi dar macar afli unde ai gresit!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 10:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Este un RSG salbatic care timp de un an si doua luni la mine in acvariu se hranea cu orice ii cadea la bot.
Parametri apei sunt fix cei ce vin cu apa de la robinet si fiind din aceeasi localitate nu ar trebui sa difere.
La mine era seful acvariului si dupa ce si-a pierdut partenera a devenit si mai agresiv cu ceilalti colocatari.
In afara de tratamente termice profilactice la care ii supun de doua ori pe an pe toti nu a avut parte de alte tratamente spre deosebire de Heckeli care mi-au cam scos peri albi.
L-am dat deoarece nu aveam pereche la el si cam deranja linistea bagandu-se intre alte perechi.
Probabil ca stresul schimbarii de mediu a fost greu de suportat si a picat sistemul imunitar. In starea actuala tratamentul este la nimereala dar singurul care nu este invaziv si iti poate confirma lipsa sau prezenta unei infectii bacteriene este tratamentul termic.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu vrea sa manance
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 10:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Apa in Sibiu cam are aceeasi calitate si inca ce calitate (desi la noi in mures difera destul de mult in functie de locatie, probabil reteaua de tevi vechi ) dar conditiile de la un proprietar la altul pot fi foarte diferite , asa ca muntean4uid urmeaza sfatul lui ADX si fa niste analize cu teste ca lumea nu tetra ,sera sau jbl sa vezi ce ai in acvariu , desi pe moment s-ar putea sa fie in regula undeva in timp ceva nu a fost, nu ne-ai spus daca mai ai si alti discusi ei cum se prezinta si cum e reletia acestui rsg cu ei (ai sau nu substrat etc.) numai bine
ps -eu la pestii slabiti care nu mancau o perioada mai lunga dizolvam fructoza in apa acvariului (are efectul unei perfuzii cu glucoza) trebuie avut grija cantitatile sunt mici nu am gasit nicaieri mentionat un dozaj si trebuie monitorizata calitatea apei eu foloseam cam o lingurita de moca la 800 l , metoda e un pic empirica dar in cazuri disperate mie mi-a folosit


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group