It is currently Thu Mar 28, 2024 4:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Pete inchise pe discus
PostPosted: Thu May 08, 2014 8:09 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 27, 2013 5:10 pm
Posts: 30
Location: Bucuresti, Viilor
Buna ziua
Ca un tanar tatic de pui de discus imi pun intrebari ... as prefera sa ma ingrijorez degeaba decat sa imi para rau apoi. Asa cum am promis si in postul de prezentare voi citi si ma voi documenta. Acum am doar o intrebare (dupa ce am verificat bolile comune ale discusilor pe net): este o boala ce se vede in poza sau ... ce ? Ma refer la petele inchise la culoare.
Image

_________________
Bucuresti, Viilor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Thu May 08, 2014 8:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Dupa parerea mea pare a fi doar o pigmentare, nicidecum nu arata a boala.
Sau sa-l numim "piper", care apare de obicei in acvariile plantate. Daca acest individ l-ai muta intr-un steril sau mediu deschis, nu ai mai vedea acele pete.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Thu May 08, 2014 8:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Este "piper", o caracteristica a multor discusi Pigeon Blood si a varietatilor inrudite. Practic e o remanenta a "barelor de stres" a discusilor "normali" care se pot evidentia intr-un fel sau altul in functie de starea pestelui si de mediu. Cum ti-a spus Romeo, "piperul" apare in special in bazinele plantate si mai putin in cele fara substrat si fundal deschis la culoare. Daca se hraneste normal nu trebuie sa-ti faci probleme.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Thu May 08, 2014 9:13 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 27, 2013 5:10 pm
Posts: 30
Location: Bucuresti, Viilor
Dupa ce verificasem pe net bolile mi-a trecut prin cap ca e de la schimbarea mediului ... din steril in plantat .... cu alti pesti .... acum m-am linistit, va multumesc pentru raspunsuri.
De mancat mananca toti acum, le-am facut o "troaca" (avand in vedere ca le spun purcei) ca sa le fie mai usor sa manance .... sa nu se chinuie printre plante si corry (e un fund de pet de 5L prins cu ventuze de display, evident in fata .... sa ii vad cand si cum mananca). Poza am facut-o cand manca, este cel mai mare si cel mai mancacios (probabil pe fond de stres papa asa )
Image

_________________
Bucuresti, Viilor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Thu May 08, 2014 11:51 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Acea troaca ar merge pitita cel putin jumatate din ea daca ai pune-o in spate, ei ar sa o vada oricum. Iar mancarea o vei pune printr-o teava de plastic.
E din cauza luminii sau pestisorul e "verzui" ?
Succes !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Thu May 08, 2014 11:58 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 27, 2013 5:10 pm
Posts: 30
Location: Bucuresti, Viilor
mhm .... e pusa special sa monitorizez piticii, sa vad cum si cat mananca. Se obisnuiesc si cu mine la 30 cm de ei. Mancarea inghetata nu am cum sa o pun prin teava, ar puti ca naiba .... n-m chef sa dau cu sarpele prin teava, tetra cade acolo fara probleme.
Piticul e verzui pentru ca e semitransparent .... fiind pui. Se vad plantele verzi prin el.

_________________
Bucuresti, Viilor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Fri May 09, 2014 8:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
iti recomand sa nu dai mancarea inghetata, mia bine o lasi putin sa se decongeleze, cel putin asa am fost sfatuit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Sat May 10, 2014 2:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Pestii care sunt obisnuiti cu hrana congelata, nu asteapta ca aceasta sa se inmoaie, ataca cubul congelat imediat ce ajunge in apa. Depinde doar de cum ii inveti. La inceput, cat ei nu stiu ce inseamna cubul inghetat, e bine sa ai multi cory, care sa adune mancarea neconsumata de restul pestilor, evitand astfel in mare parte acumularea de nitrati in apa, lucru care se datoreaza si hranirii in exces sau a hranei neconsumate de pesti, acumulata pe fundul acvariului si dizolvata ulterior in apa. Oricum la deteriorarea calitatii apei, la fel de bine colaboreaza si hrana uscata data in exces si neconsumata de pesti.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Sat May 10, 2014 9:25 am 
Offline

Joined: Thu Jun 27, 2013 5:10 pm
Posts: 30
Location: Bucuresti, Viilor
Acesti pitici ataca cubul din prima, il trag in toate partile, as fi preferat sa il lase nitel sa cada in "farfurie" ....
La subsol sunt 5 corry mari, vor deveni 8 astazi, ei strang cu constiinciozitate tot ce pica. Oricum, cei tzashpe asasini patruleaza non-stop dupa mancare, e greu sa prinzi melcu' de substrat ...
Mai "se exista" si 5 poma cat ceapa.
Bottom line - o ajunge macarea de cade pe jos pentru toti ????? mhm ... daca nu ajunge, mai ramane.

_________________
Bucuresti, Viilor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pete inchise pe discus
PostPosted: Sat May 10, 2014 6:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
tudosieeugen wrote:
Bottom line - o ajunge macarea de cade pe jos pentru toti ????? mhm ... daca nu ajunge, mai ramane.

Mai bine sa ti moara un asasin decat sa ai probleme cu puiutii.Daca ,,mai ramane'' o sa ai probleme mari...

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group