It is currently Tue Apr 30, 2024 1:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Mon Apr 21, 2014 3:29 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Hristos a inviat :D !

Am o problema... Am fost plecat de paste la bunici ~1 saptamana iar acum unu din puiuti nu mai vrea sa manance si sta pitit sub anubias... Mentionez ca acesta este ramas in urma, forma s-a stricat... Si in trecutul apropiat a avut probleme cu viermii de branhii dar i-a tinut sub control cu sare, temperatura ridicata si schimburi dese de apa. Acum nu prezinta forme de disconfort la respiratie iar culoarea este frumoasa dar nu vrea sa manance nimic... Se duce langa mancare si se intoarce inapoi...
Ceilalti sunt vioi si mancaciosi.
Probabil are paraziti intestinali... Sau asa ceva... L-as trata cu metronidazol ...nu am observat fecale pana acum (daca nu mananca..) Dar tratamentul trebuie facut separat sau in comun ? E bine cu ce il tratez sau trebuie altceva ?
Momentan are temperatura 30C si schimb 40% / zi din volumul acvariului...
Ce pareri aveti...
Multumesc anticipat !
O zi buna !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Mon Apr 21, 2014 10:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ti-ar trebui un acvariu pentru carantina, cu un incalzitor bun, cu un filtru intern-rapid, cu lumina slaba si asezat acolo unde nu treci permanent prin fata lui.
Trebuie sa se poata ascunde daca vrea, sau sa iasa fara teama daca vrea sa manance.
Acolo l-ai putea trata fara medicamente, incalzind apa, si si-ar reveni in cateva zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Tue Apr 22, 2014 10:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Arunca-l.Te vor costa mai mult medicamentele decat un discus nou sanatos.Chiar daca aparent il vei face bine tot ramas in urma va fi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Tue Apr 22, 2014 5:32 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Puiutul va fi donat, mentionand problema si tratat asa cum a scris dl. Ioan. Imi e mila sa il arunc... Asa ... e treaba urmatorului proprietar ce face cu el.
Va multumesc !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Wed Apr 23, 2014 7:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dac-ai fi cineva care are mai multe zeci sau sute de discusi, in posesia unei experiente vaste in lucrul cu ei, sfatul lui drdiscus ar fi cea mai convenabila rezolvare. Tinand insa cont de faptul ca esti inca la inceput de drum in discusarie, metoda propusa de mine are scopul principal de a-ti oferi o posibilitate s-o inveti fara pierderi mari, ceea ce ti-ar folosi in viitor, daca vei fi pus in situatia de a salva discusi care-ti vor fi mult mai importanti.
Daca-i ingrijesti ca sa castigi bani cu ei, o sa-i consideri pe toti si pe fiecare in parte niste animale de casa, ca pe gaini, gaste, etc...etc...
Daca tratezi un discus si reusesti sa-l vindeci va fi pentru tine o fiinta caruia i-ai salvat viata, il vei privi in viitor cu alt sentiment, iti va fi mai aproape de suflet.
Asa inveti sa-i apreciezi ca pe fiinte care sunt mai mult decat niste obiecte, ca pe fiinte carora le-ai daruit o parte din tine si nu-ti va mai fi tot una daca le merge bine sau rau.
Vei invata sa ai grija de ei, in loc sa-i ingrijesti doar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Wed Apr 23, 2014 7:39 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Intradevar e de folos experienta acumulata... In cazul in care tratamentul nu merge bine si pestele X_X... Data viitoare cand vei trata un exemplar deosebit vei sti ce trebuie facut. Practic... Ar fi folosit ca un subiect de test...
Daca puneti problema asa... Da de gandit, ca ar merita pierdut niste spatiu, timp si bani...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Wed Apr 23, 2014 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ca sa afli ca au suflet trebuie sa simti o data ce-ti cere un discus bolnav, cand vine la geam si iti priveste rugator direct in ochi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Thu Apr 24, 2014 12:19 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Am vazutca au suflet... Observand ca se atasaza foarte tare de o singura persoana, recunoscand-o chiar daca vor avea alt proprietar o perioada indelungata.

...Daca ar putea vorbi ne-am gandi de 100000 de ori inainte sa ii mai aruncam din motivul: " dupa ce ca are forma stricata mai se si inbolnaveste !"...

Dar... A ramas in urma deci a fost dominat si nu a mancat suficient cat sa creasca si inevitabil a fost vulnerabil bolilor si parazitilor... Ceilalti nu au absolut nimic... Nu e vina lu ca a ajuns asa... Nu a fost alegerea lui sa fie asa... Daca privim din perspectiva lor ...suntem niste "criminali"....

Sunt sigur ca nu va fi apreciat acest post... Dar eu asa gandesc ... Si de aceea prefer sa donez exemplarele in situatia de fata... Astfel sunt un pic mai impacat stiind ca nu moare de mana mea... Ci va fi responsabilitatea urmatorului stapan....

Voi incerca sa il tratez eu asa cum ati spus, privind optimist ca voi acumula experienta dar... (Acum voi folosi asta ca "acoperire" pentru faptul ca imi e mila de el...)

PS. Sa nu se inteleaga gresit mila mea fata de vietuitoare. In cazul in care e bolnav netratabil voi opta inevitabil pentru aruncarea lui cat mai repede ca sa nu ii mai prelungesc "durerea"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Thu Apr 24, 2014 6:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
georgiancatalin25 wrote:
Am vazutca au suflet... Observand ca se atasaza foarte tare de o singura persoana, recunoscand-o chiar daca vor avea alt proprietar o perioada indelungata.
...Daca ar putea vorbi ne-am gandi de 100000 de ori inainte sa ii mai aruncam din motivul: " dupa ce ca are forma stricata mai se si inbolnaveste !"...

Cand Dumnezeu a decis ca locuitorii oraselor Sodoma si Gomora sunt ''stricati'' i-a pulverizat intr-o clipita. Nici cand a omorat primul prunc nascut din fiecare familie de egipteni nu a stat prea mult pe ganduri. Si toti aveau suflete, puteau vorbi, urla, striga...,dar scopul scuza mijloacele.
Asta ti-o spun doar ca sa nu te mustre constiinta caci pentru pestii din acvariul tau tu esti Dumnezeu.
Daca vrei sa capeti experienta atunci trateaza-l dar chestia cu sufletul in discusarie e pierzatoare din start dar asta o sa o vezi peste cativa ani.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus care nu mai mananca...
PostPosted: Thu Apr 24, 2014 7:25 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Quote:
Cand Dumnezeu a decis ca locuitorii oraselor Sodoma si Gomora sunt ''stricati'' i-a pulverizat intr-o clipita. Nici cand a omorat primul prunc nascut din fiecare familie de egipteni nu a stat prea mult pe ganduri.


Aaaa...pfff pe asta chiar nu o stiam.... Daca imi poate lasa cineva un link sa ma documentez i-as fi recunoscator. (Sunt interesat de subiect si de aceea cer, bine inteles o sa caut si eu) in fine...asta o sa discut si la religie... Chiar m-a surprins informatia... Desi...slabe sanse sa primesc niste raspunsuri si argumentari concrete doar suntem in Romania... Si am o profa de "milioane"

Am inteles ce vreti sa spuneti dar momentan sper sa fiu nevoit cat mai rar sa arunc exemplare desi cum ati spus si dumneavoastra asta se vaschimba cu timpul pentru ca noi ne schimbam modul de gandire cu avansarea in varsta.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group